گوناگون

تحرکات گسترده آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال عراق

عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق خبر داد که نیروهای آمریکا تحرکات گسترده جدیدی در برخی مناطق شمال و غرب عراق برای ایجاد پایگاه های نظامی جدید خبر داد.
به گزارش روزنامه مستقل،’کریم المحمداوی’ عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق فاش کرد که نیروهای آمریکایی بتازگی تحرکات گسترده ای را در مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل (موضوع ماده ۱۴۰ قانون اساسی) در استان های کرکوک و الانبار برای ایجاد پایگاه نظامی جدید آغاز کرده اند.
این نماینده پارلمان به خبرگزاری المعلومه عراق گفته است: تیپ ۲۲ الحشد الشعبی به ما اطلاع داد که نیروهای آمریکایی تحرکات گسترده ای همراه با جابجایی زرهی سنگین و پروازهای مختلف نظامی در مناطق الحویجه، الریاض و بیجی آغاز کرده تا زمینه را برای ایجاد پایگاه های جدید فراهم کنند.
المحمداوی افزود: آمریکایی ها بشدت در حال تلاش برای ایجاد پایگاه های جدید نظامی در مناطق مورد منازعه هستند.
وی همچنین گفته که برخی گروههای سیاسی با انگیزه تقویت منافع سیاسی خود، دنبال حمایت از تلاش واشنگتن برای ایجاد پایگاه های نظامی در عراق هستند.
اظهارات این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق درحالی است که پیشتر نیز یک منبع امنیتی از عملیات کشف و شناسایی در منطقه الرمادی و شرق فلوجه از سوی نیروهای آمریکایی با هدف ایجاد پایگاه نظامی خبر داده بود.
پیش از این نیز بارها منابع سیاسی و امنیتی در استان های شمال و غرب عراق از چنین تحرکاتی از سوی نیروهای آمریکایی خبر داده اند اما منابع رسمی در دولت عراق از تایید یا تکذیب صریح این تحرکات خودداری می کنند.
انتشار این گونه اطلاعات و اخبار در حالی است که طی هفته های اخیر مطالبات برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق رو به افزایش است و پارلمان قرار است بزودی در این خصوص تصمیم گیری کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا