گوناگون

افزایش تنش ها در دریای سیاه با ورود دومین ناو آمریکایی

تنش های اخیر روسیه و آمریکا در دریای سیاه که از حدود یک ماه پیش با توقیف سه شناور اوکراینی و ۲۴ ملوان این کشور آغاز شد، با ورود دومین ناو آمریکایی به این پهنه آبی وارد فاز جدیدی شده است…..
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، هنوز دو هفته از آغاز ماموریت دریایی ناو فورت مک هنری آمریکا حامل تفنگداران دریایی این کشور در دریای سیاه نگذشته بود که رسانه های غربی از ورود ناو دیگری با عنوان دونالد کوک به این دریا خبر دادند.
از تعداد واقعی ناوهای آمریکایی در دریای سیاه اطلاعات دقیقی در دست نیست اما ناوهای این کشور به همراه کشتی های نظامی کشورهای عضو ناتو، ناوگروه دائمی در دریای سیاه دارند.
بر اساس قرارداد مونتری، ناوهای کشورهای خارج از دریای سیاه فقط حق سه هفته ماموریت در این پهنه آبی را دارند و پس از آن باید این دریا را ترک کنند و به همین دلیل ناوهای آمریکایی بطور منظم برای انجام ماموریت به این منطقه سفر می کنند.
تعداد ناوهای این ناوگروه حداقل به پنج ناو می رسد و ماموریت اصلی آنها قدرت نمایی مقابل روسیه است.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از سال ۲۰۱۴ با توجه به تغییرات در اوکراین و افزایش اختلاف ها میان کی یف و مسکو به دلیل الحاق کریمه به خاک روسیه، نیروهای خود را در دریای سیاه گسترش داد.
حضور نظامی غرب شامل افزایش تعداد ناوها و برگزاری منظم رزمایش های دریایی در دریای سیاه است و هر ساله برای بازداشتن روسیه از گسترش خاک خود برگزار می شود.
روس ها نیز برای مقابله با استراتژی افزایش حضور نظامی غربی ها بی کار نبوده اند و در نخستین گام مجموعه های موشکی ساحل به دریای باستیون، تسلیحات پدافند موشکی اس-۴۰۰ و سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ را در شبه جزیره کریمه مستقر کرده اند.
مقامات کرملین همچنین چندین فروند جنگنده سوخو به پایگاه هوایی خود در کریمه اعزام کرده اند ضمن اینکه ناوهای روسی مستقر در دریای سیاه به تسلیحات پیشرفته ازجمله موشک های کروز مجهز (قابل کنترل و تغییر مسیر) شده اند.
روسیه در پاسخ به رزمایش های ناتو در دریای سیاه هم دست به برگزاری رزمایش در زمین، دریا و هوا در این منطقه می زند.
افزایش پرواز جنگنده ها و شکاری بمب افکن های روسی بر فراز ناوهای آمریکایی از دیگر اقدامات روسیه برای برقراری موازنه قوا در این منطقه است و در مواردی نیز رسانه های روسیه گزارش می دهند که هواپیماهای نظامی این کشور هواپیماهای تجسسی آمریکا را در دریای سیاه رهگیری می کنند.
روسیه با افزایش حضور ناوهای آمریکایی در دریای سیاه، بتازگی استراتژی زیرنظر گرفتن آنها را در دستور کار خود قرار داده است.
این تاکتیک روز ۱۷ دی ماه در مورد ناو فورت مک هنری آمریکا حامل ۵۰۰ تفنگدار دریایی بکار گرفته شد و ناو روسی پیتلیوی این ناو آمریکایی را که برای حمایت آبی از اوکراین وارد دریای سیاه شده بود، تحت نظر گرفت.
ناو فورت مک هنری جزو واحدهای ضربتی نیروی دریایی آمریکاست و می تواند پنج ناوچه کوچک ویژه انتقال تفنگداران دریایی و تجهیزات آنها ازجمله نفربرهای زرهی را به ساحل برساند.
صاحبنظران نظامی در روسیه معتقدند که مسکو با تحت نظر گرفتن ناوهای آمریکایی در دریای سیاه به واشنگتن این پیام را مخابره می کند که این پهنه آبی محدوده امنیتی آنها محسوب می شود.
در مورد ناو دونالد کوک نیز همین تاکتیک بکار گرفته شده چرا که وزارت دفاع روسیه اعلام کرده ناو پیتلوی شروع به تعقیب و زیر نظر گرفتن این ناو آمریکایی کرده است.
روسیه در کنار اقدام عملی، اقدامات دیپلماتیک را نیز در دستور کار خود قرار داده به شکلی که بارها از سوی دیپلمات ها یا مقامات نظامی خود نسبت به پیامدهای افزایش حضور نظامی آمریکا و ناتو در دریای سیاه هشدار داده است.
الکسی پوشکوف رئیس کمیسیون سیاستگذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون روسیه امروز در توئیتی با انتقاد از افزایش تعداد سفرهای ناوهای آمریکایی به دریای سیاه، اظهار داشت که ماموریت این ناوها در دریای سیاه هیچ ارتباطی به تامین امنیت آمریکا ندارد.
وی خاطرنشان کرد: ناوهای آمریکا فقط به خاطر آرام کردن برخی سناتورهای این کشور راهی دریای سیاه شده اند حال آنکه به سود ایالات متحده است که از تنش آفرینی با ما در دریای سیاه دوری کند.
با توجه به اینکه تنش میان روسیه و اوکراین از سال ۲۰۱۴ تا امروز هر روز بیشتر شده است و اوکراین نیز نشان داده که به هیچ قیمتی مقابل یکی از بزرگترین قدرت های نظامی جهان کوتاه نمی آید، انتظار می رود تنش ها شکل جدی تری به خود بگیرد مخصوصا اینکه دولت اوکراین اعلام کرده که می خواهد یک ناوگروه دیگر راهی تنگه کرچ کند و از کشورهای عضو ناتو نیز خواسته در این اقدام مشارکت کنند.
در این زورآزمایی که اکنون به شکل مانور نظامی است، این واقعیت را نباید نادیده گرفت که تمامی کشورهای ساحلی دریای سیاه به استثنای روسیه و اوکراین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو هستند بنابراین در صورت افزایش بیش از پیش تنش ها، شرایط به مراتب برای روس ها سختر خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا