زحمتکشان

فراهم کردن سرپناهی شایسته، چالش اصلی اکثریت زحمتکشان کشور

نگاهی به گزارش‌های انتشاریافته که در صحفه های روزنامه ها نقل‌قول می شود، این واقعیت که معضل مسکن روندی دائمی و افزایشی داشته است را آشکارا ثابت می‌کند. در بعضی از این گزارش‌ها با تحلیل‌هایی یک‌سویه سعی می‌شود معضل مسکن را محدود به دولت احمدی‌نژاد کند. دولت روحانی در این چند سال گذشته نه‌تنها اقدام‌هایی مؤثر در حل معضل مسکن انجام نداد، بلکه همان مسکن مهر را که می‌توانست مشکل قشرهای محروم را در در زمینه مسکن تا حدودی حل کند به‌حال خود رها کرد. سیاست حاکمیت در چهاردهه گذشته بر تأمین مسکن لایه‌های مختلف جامعه مبتنی نبوده است، بلکه برعکس این سیاست‌ها تأمین‌کنندهٔ منافع گروه‌هایی مشخص و وابسته به حاکمیت در مسیر دلالی و کسب‌ سودهایی نجومی ‌بوده است. امنیت شغلی و ایجاد شغل، نقشی تعیین‌کننده در تأمین مسکن مردم دارد. نوسانات ارزی، بحران اقتصادی و تعطیلی فزایندهٔ مراکز تولیدی، فشار بیشتری بر قشرهای محروم جامعه وارد می‌کند. وظیفه دولت‌ها نمی‌باید بر مسکن‌سازی مبتنی باشد. وظیفه دولت‌ها برقراری امنیت شغلی، ایجاد مراکز اشتغال‌زایی و تأمین زمین‌های مناسب و ارزان‌قیمت و در اختیار قرار دادن آن‌ها برای مسکن قشرهای اجتماعی باید باشد. به این مهم در طول چهار دهه گذشته به‌عمد توجه نشده است. باید حاکمیت را مجبور کرد تا در سیاست‌های تا کنونی‌اش تجدیدنظری جدی کند….
با تصویب اعضای شورای عالی کار، حق مسکن کارگران با افزایش ۶۰ هزار تومانی از ۴۰ هزار تومان به ۱۰۰هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، در جلسه عصر امروز شورای عالی کار با «افزایش حق مسکن کارگران» موافقت شد. در این جلسه که به ریاست شاکرمی معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی برگزار شد، افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارکنان مشمول قانون کار به تصویب رسید.

بر اساس این گزارش، مصوبه امروز شورای عالی کار در خصوص افزایش حق مسکن کارگران، در صورتی لازم الاجرا خواهد بود که به تصویب هیأت وزیران برسد.

پیش از این، حق مسکن کارگران در سال ۹۳ از ۲۰ هزار تومان با رشد ۱۰۰ درصدی به ۴۰ هزار تومان افزایش یافت که با تاخیر حدود دو ساله در هیأت دولت تصویب شد و از زمستان ۹۵ در فیش حقوقی مشمولان قانون کار اعمال شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا