گوناگون

حمیرا ریگی زیروکی به عنوان سفیر ایران در برونئی منصوب شد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حمیرا ریگی زیروکی، فرماندار شهر قصرقند در استان بلوچستان، به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در برونئی منصوب شد. این انتخاب به پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و تایید حسن روحانی رئیس جمهوری ایران صورت گرفته است….
در طول ۴۰ سال گذشته او اولین سفیر اهل سنت و دومین زنی است که به عنوان سفیر جمهوری اسلامی انتخاب می‌شود. پیش از او مرضیه افخم (سخنگوی سابق وزارت امور خارجه) به عنوان سفیر ایران در مالزی انتخاب شده بود. پیشتر پروین فرشچی، معاون زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان سفیر ایران در فنلاند منصوب شد ولی طبق گزارش‌ها او پس از مدتی پیش از اعزام به محل ماموریتش به دلایل خانوادگی از این مسئولیت کناره گیری کرد. بر اساس آمارها، رقم حضور زنان در نظام سیاسی جمهوری اسلامی نسبت به کشورهای منطقه بسیار پایین است و زنان در دسترسی به پست‌های مهم دولتی و حکومتی همچون وزارت با محرومیت و محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو هستند.
***
برونئی (به انگلیسی: Brunei) با نام رسمی کشور برونئی سرای صلح، کشوری است در جزیره بورنئو در جنوب شرقی آسیا. پایتخت آن بندر سری بگاوان است. نام رسمی این کشور «کشور برونئی سرزمین آشتی» (به مالزیایی با خط عربی: نڬارا برونی دارالسلام) است. نام “برونئی” از واژهٔ سانسکریت “varun” به معنی اقیانوس گرفته شده‌است این کشور کوچک با اکثریت مسلمان، در آسیا قرار دارد، بیش تر به دلیل نام پادشاهش و ثروت افسانه‌ای او شناخته شده‌است. جمعیت این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی برابر با ۴۰۰ هزار نفر بود و زبان رسمی آن زبان مالایی است.

برونئی در کنار مالزی قرار گرفته‌است و در حقیقت در گذشته به همراه دیگر بخش‌های مالزی یکی از کشورهای تحت‌الحمایه انگلیس بود. برونئی تنها بخش در مجموعه این بخش‌ها است که در سال ۱۹۶۳ ترجیح داد تحت‌الحمایه انگلیس باقی بماند و به مالزی نپیوندد.

این کشور در سال ۱۹۸۴ استقلال یافت و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز، یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد.
اقتصاد برونئی برپایه صادرات، نفت، الوار، کائوچو و گاز طبیعی به ژاپن استوار گشته‌است. نفت در سال ۱۹۲۹ کشف شد. استخراج ذخایر فراوان نفت و گاز طبیعی برونئی را از یکی از بالاترین میزانهای درآمد سرانه در جهان برخوردار کرده‌است، بیشتر غذای مورد نیاز کشور باید وارد شود.

در این کشور ۸۰ هزار و ۲۰۰ خط تلفن ثابت و ۲۵۴ هزار خط تلفن همراه وجود دارد. برونئی ۱۵ هزار و ۳۴۷ میزبان اینترنتی و ۱۶۵ هزار و ۶۰۰ کاربر اینترنت دارد.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا