اخبار

نامه برخی از وزیران به خامنه ای در خصوص اف ای تی اف

با توجه به روند رو به تنش روابط میان جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا و پس از نامه گروهی از وزیران دولت روحانی به خامنه ای، امکان تصویب تمامی لوایح اف ای تی اف تقویت شده است.

تحریم و نگرانی از تبعات عدم تصویب لوایح اف ای تی اف

اعتمادآنلاین: محمد شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد.محمد شریعتمداری به برخی شروط و تحفظ های جمهوری اسلامی ایران در مورد کنوانسیون های مختلف و عضویت در سازمان های بین المللی اشاره کرد و افزود: فکر می کنم دو یا سه اظهارنظر مکتوب رهبر معظم انقلاب ذیل نظر شورای عالی هماهنگی سه قوه – هم منفردا در مورد هر کدام از این لوایح به صورت جداگانه و هم مجتمعا اخذ شده است؛ یعنی کاملا پیداست که متناسب با روند طبیعی قانونی کار، رهبر معظم انقلاب با تحقق این شرایط موافقت فرموده اند.

وی با یادآوری شرایط پیش روی کشور و تحولات بین المللی تصریح کرد: تاخیر در تصویب، ممکن است تبعاتی برای کشور در عرصه های گوناگون داشته باشد و انتقالات مالی را با مشکل مواجه کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: از این جهت موضوع لوایح چهارگانه مرتبط با FATF برای دولت از حساسیت ویژه ای برخودار بوده و دولت علاقه مند است تا در این فرصت محدود این اقدام به نتیجه برسد.شریعتمداری همچنین اظهار داشت: هیات عالی نظارت مجمع برخی تحفظ ها درباره این لوایح دارد. امیدواریم این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود و به تصویب برسد تا ما شاهد آثار زیانبار عدم تصویب آن در کشور نباشیم.شریعتمداری در عین حال گفت که او جزو امضا کنندگان این نامه نیست.

تهدید به استعفا از شایعه تا واقعیت

روزنامه جهان صنعت در باره نامه برخی از وزیران به خامنه ای در گزارشی از جمله نوشت : طبق آنچه از زبان برخی اعضای جبهه پایداری بیرون آمد برخی از وزرای دولت با ارسال نامه‌ای به رهبری درصدد تحمیل FATF برآمدند و برای پیشبرد برنامه خود و در صورت عدم تصویب آن، تهدید به استعفا کرده‌اند‌. اما واقعیت ماجرا از جانب اعضای هیات‌رییسه مجلس این‌گونه نقل شد که تعدادی از وزرا در نامه‌ای از رهبر انقلاب خواستند تا ایشان برای تسریع پیگیری لوایح CFT و پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید بفرمایند‌.

اما علی مطهری در خصوص این نامه گفت: تعیین تکلیف دو لایحه CFT و پالرمو قبل از اتمام مهلت FATF مورد نظر و توجه وزرا بوده است از این رو از مقام معظم رهبری برای تسریع در تعیین این تکلیف درخواست شده تا از این مهلت عبور نکنیم‌. نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نامه مذکور تنها درخواست تسریع در تعیین تکلیف لوایح نام برده است، گفت: با توجه به تغییرات مجمع تشخیص مصلحت نظام احتمال تصویب دو لایحه CFT و پالرمو قوی‌تر از گذشته است‌.
با این نگاه به نظر می‌رسد که تمامی لوایح FATF به زودی تصویب می‌شود…

اکنون شرایط متفاوت شده، وزرا به رهبری نامه می‌دهند و درخواست تسریع روند کاری این لایحه را دارند. ما این رضایتمندی را در اولین جلسه مجمع به ریاست آملی‌لاریجانی دیدیم که خروجی آن با تصویب یکی از لوایح FATF همراه بود؛ موضوعی که می‌تواند مقدمه تصویب پالرمو و CFT باشد تا بالاخره به اختلافات دامنه‌داری که پیش‌پای اقتصاد کشور و سیاست کشور وجود داشت خاتمه دهد‌…

باید گفت اکنون در راس نظام به این نتیجه رسیدند که با این لوایح موافقت شود چون چاره‌ای هم ندارند لذا این موضوع نه به دست مجمع بود و نه رییس‌جمهور و نه مجلس بلکه حاکمیت این لوایح را پذیرفت‌.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا