بین‌المللی

مداخله آشکار آمریکا در ونزوئلا

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد، در تماسی تلفنی با رهبر اپوزیسیون ونزوئلا گفت‌وگو کرده است. این تماس برای اعلام حمایت مایک پنس از خوان گوآیدو و بیانگر نارضایتی آمریکا از رئیس‌جمهوری کنونی این کشور آمریکای لاتین بوده است….

به گزارش ایسنا، به گفته یک مقام کاخ سفید، این تماس از جانب مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به خوان گوآیدو، رئیس مجلس ملی تحت کنترل اپوزیسیون ونزوئلا برای ابراز حمایت واشنگتن از این مجلس به عنوان “تنها نهاد دموکراتیک مشروع در این کشور” بود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد به‌ دنبال انتخابات پر مناقشه سال گذشته، کنگره ونزوئلا روز سه‌شنبه رسما نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را “غاصب” دانست و شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد تا گوآیدو را به عنوان “رئیس‌جمهوری مشروع ونزوئلا” در نظر بگیرد.

دولت ترامپ همچنین دور جدیدی از تحریم‌های اقتصادی علیه ونزوئلا برای فشار وارد آوردن بر مادورو را مدنظر دارد. دور دوم ریاست مادورو دهم ژانویه آغاز شده است. او با انتقادات بسیاری روبروست مبنی بر اینکه رهبری او “غیر مشروع” است.

هفته گذشته گوآیدو گفت در صورت حمایت ارتش مایل است تا جایگزین مادورو شود. بسیاری از مقام‌های دولتی معتقدند که او باید به اتهام خیانت بازداشت شود و روز یکشنبه هم او مدت کوتاهی توسط عوامل اطلاعاتی بازداشت شد. یک مقام کاخ سفید می‌گوید، مایک پنس در تماس با رهبر اپوزیسیون کاراکاس “از رهبری شجاعانه او پس از بازداشت و رعب و وحشتش” در اوایل هفته تقدیر کرد.

این مقام تاکید کرد: معاون رئیس‌جمهوری آمریکا قاطعا تاکید کرد هدف بلندمدت ایالات متحده و تمام کشورهای دوستدار آزادی، احیای دموکراسی در ونزوئلا از طریق انتخابات آزاد و منصفانه و پایان بحران‌های بی‌سابقه انسانی و اقتصادی در این کشور است که زمانی مهد ثروتمند بولیوار بود. مایک پنس، آقای گوآیدو را ترغیب کرد تا در میان گروه‌های سیاسی وحدت ایجاد کند و بر تداوم حمایت ایالات متحده تا زمان احیای دموکراسی متعهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا