حقوق بشر

پدر سپیده قلیان: گفتند مصاحبه نکن، تهدید کردند بازداشتم می‌کنند

از صدای خسته و درمانده‌اش می‌توان فهمید که در دو روز گذشته چه برسرش آمده. «خدا رحم قلیان»؛ پدر «سپیده قلیان» در این دو روز به همه نهادهای اطلاعاتی و قضایی شهرستان شوش مراجعه کرده است. او با صدایی رنجور به «ایران وایر» می‌گوید: «همین الان که ساعت ۵ بعدازظهر است موفق شدیم از دادستانی شوش نامه ملاقات سپیده و مهدی را بگیریم و الان داریم به اهواز می رویم.»
به گزارش ایران وایر، سپیده قلیان سی‌ام دی ماه پس از پخش مستند «طراحی سوخته» که شامل اعترافات اجباری او و اسماعیل بخشی در دوران بازداشت بود، مجدداد دستگیر شد. کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه همانوقت گزارش کرد که ماموران امنیتی که برای بازداشت سپیده قلیان وارد منزل پدری او شده بودند، بدون حکم قصد بازداشت این فعال اجتماعی را داشتند و چون با مقاومت برادرش مواجه شدند هر دو را مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کرده‌اند. پدر سپیده در تایید این موضوع می گوید:«ساعت ۷صبح ۱۲مامور مرد و دو مامور زن با خشونت ریختند خانه، دندان‌های پسرم را شکستند من و همسرم را کتک زدند حتی گلوی همسرم با چاقو زخمی شده. گفتند دخترت را هم می کشیم. سپیده فریاد می‌زد. برادرش رفت که از او دفاع کند اما او را هم دست و پا بسته به صندوق عقب انداختند. حتی اجازه ندادند لباسش را عوض کند.»

سپیده فعال مدنی است که برای حمایت از اعتصابات کارگری کارگران نیشکر هفت تپه همراه با اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌تپه بازداشت شد. آن‌ها پس از آزادی اعلام کرد که در زمان بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند، موضوعی که از سوی مسئولان تکذیب شد و در جواب مستند اعترافات اجباری آن‌ها از تلویزیون ملی پخش شد و هر دوی آن‌ها مجددا بازداشت شدند. پدر سپیده می‌گوید: « دو روز است که من ننشسته‌ام و سر پا هستم. به ما هیچ جوابی نمی دادند. ما از صبح زود تا الان جلوی در دادگاه بودیم به هر جا که فکر بکنید سر زدیم. دادستان شوش آدم خوبی است چون او یک ساعت پیش ما را پذیرفت و وقتی گفتم چند روز است از بچه‌مان بی خبریم نامه ای داده که سپیده و مهدی را ببینیم. حالا البته اگر بیارندشون.»

پدر سپیده قلیان در ادامه از ناامیدی و استیصال خانواده‌اش در پیگیری وضعیت فرزندانش حرف می‌زند:« من و زنم نفت خریده بودیم ببریم جلوی در اطلاعات اهواز خودمان را آتش بزنیم. مگر بچه‌های ما چه گناهی کردند فقط گفتند حقوق کارگران را بدهید!»

خدارحم قلیان با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت فرزندانش بخصوص مهدی که به گفته او مبتلا به چند بیماری از جمله دیابت است به «ایران وایر» می‌گوید: «اصلا نمی دانم مهدی این دو روز بدون دارو چطور گذرانده است. اسم ما و خانواده بخشی را به همه محل هایی که مراجعه می کردیم داده بودند از دادگاه انقلاب تا پلیس امنیت و اداره اطلاعات شهرستان شوش. به همه سفارش شده بود که هیچ جوابی به ما ندهند. حالا اگر بتوانم ببینمشان می روم خانه. حالم اصلا خوب نیست و دیروز انقدر وضعیتم بد بود که زنگ زدم دختر دیگرم بیاید من را به بیمارستان ببرد.»

او که همه نهادهای شهر شوش را به دنبال دو فرزندش گشته است اضافه می کند: «از دیروز تا حالا دادگستری شوش، اداره اطلاعات و همه جاهایی که در شوش ممکن بود سپیده و مهدی باشند را سر زده‌ایم. صبح سپیده تماسی گرفت و گفت من جای قبلی ام هستم یعنی اداره اطلاعات اهواز اما هنوز هم مطمئن نیستیم الان نامه ای که دادند هم نوشته برویم اداره اطلاعات برای ملاقات اما گفتند از جای دیگری آنها را می‌آورند نمی دانم کجا.»

خانواده قلیان با توجه به تناقض گویی‌های نهادهای قضایی نسبت به محل نگهداری سپیده و برادرش به شدت نگران هستند و فکر می کنند تماس امروز صبح سپیده و اعلام اداره اطلاعات اهواز به عنوان محل نگهداری ممکن است تحت فشار نیروهای امنیتی صورت گرفته باشد.

برخی فعالان کارگری نسبت به بازداشت خانم قلیان به همراه برادرش ابراز نگرانی کرده‌ و احتمال افزایش فشار روحی و روانی بر او در زندان مطرح شده است.

از سوی دیگر خانواده قلیان به دلیل اطلاع‌رسانی درباره وضعیت فرزندانشان تحت فشار هستند:« وقتی برای پیگیری وضعیتشان به دادگستری شوش رفتم خودم را هم تهدید کردند که بازداشتت می کنیم. به ما گفتند مصاحبه نکنید، ولی من گفتم شما هم که خبر نمی دهید پس برای فهمیدن خبری از دو بچه ام چه راهی دارم؟»

سپیده قلیان پیش از بازداشت‌اش یک ویدئوی چند دقیقه‌ای ضبط کرده و در آن بی پرده از اتفاق‌های بازداشت اولش در حوادث هفت تپه و ۳۱ روزی که تحت بازجویی و شکنجه های وزارت اطلاعات بوده سخن گفته است. این ویدئو اندک زمانی پس از بازداشت مجدد سپیده قلیان از سوی بی بی سی فارسی منتشر شد. او در این ویدئو می‌گوید:«نمی دانم زمانی که این ویدئو منتشر می شود من کجا ودر چه حالی هستم ولی می‌خواهم بگویم تنها خواسته من این است که دادگاه علنی برگزار بشود با حضور آزاد رسانه‌ها و اگر مدارکی برای اثبات اتهامات من دارند منتشر بشود.»

علاوه بر ین ویدئوی ویدئوی ۱۱ دقیقه ای ، یک فایل صوتی هم پس از بازداشت سپیده قلیان توسط دوستانش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. او در این فایل او با فردی موسوم به «صادقیان»، رئیس اطلاعات شهرستان شوش صحبت می کند. در این فایل صوتی سپیده قلیان تهدید می‌کند در صورت پخش اعترافات اجباری خودکشی خواهد کرد و مسئولیت آن با وزرات اطلاعات خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا