گوناگون

ونزوئلا دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد

رییس‌جمهوری ونزوئلا، مادورو متعهد شد که در راستای حق مردم ونزوئلا برای داشتن صلح و دولت مستقلی که انتخاب کرده‌اند، مبارزه کند.

رییس‌جمهوری ونزوئلا از قطع روابط دیپلماتیک کشورش با واشنگتن خبر داد و گفت، آمریکا به دنبال انجام کودتا در این کشور آمریکای لاتین است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نیکولاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا اعلام کرد، آمریکا در تلاش است تا کودتایی در کشورش انجام دهد.

او همچنین اعلام کرد که ونزوئلا تمامی روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با ایالات متحده قطع می‌کند.

مادورو به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده تا از خاک ونزوئلا خارج شوند. مادورو از دیپلمات‌های دیگر کشورهایی که تصمیم مشابه آمریکا اتخاذ کرده‌اند، خواسته که از ونزوئلا بروند. این در حالی است که رهبر مخالفان ونزوئلا از دیپلمات‌ها درخواست کرده که به این دستور توجهی نکنند و در ونزوئلا بمانند.

خوآن گوآیدو، رهبر جناح مخالف در بیانیه‌ای که در سربرگ مجمع ملی ونزوئلا منتشر شد، خطاب به «تمامی سفارت‌های فعال در ونزوئلا» نوشت: به واسطه اختیاراتی که قانون اساسی به من می‌دهد، می‌خواهم با تمامی رهبران مقرهای دیپلماتیک و کارمندانشان در ونزوئلا ارتباط برقرار کنم. دولت ونزوئلا اکیداً از شما می‌خواهد که فعالیت دیپلماتیک خود را در کشور ما حفظ کنید. هر گونه پیامی بر خلاف این، فاقد اعتبار است زیرا از جانب افراد یا نهادهایی منتشر می‌شود که غاصب تلقی می‌شوند.

از سوی دیگر، مادورو در جمع حامیان خود که در مقابل کاخ ریاست‌جمهوری ونزوئلا گرد هم آمده بودند، اظهار کرد: در مقابل مردم ونزوئلا و ملت‌های جهان و به عنوان رئیس‌جمهوری قانونی اعلام می‌کنم که تصمیم گرفته‌ام روابط سیاسی و دیپلماتیک کشور را با دولت امپریالیست ایالات متحده قطع کنم.

او متعهد شد که در راستای حق مردم ونزوئلا برای داشتن صلح و دولت مستقلی که انتخاب کرده‌اند، مبارزه کند.

رییس‌جمهوری ونزوئلا از ارتش کشورش خواست متحد و وفادار بماند و گفت: ما این بار هم پیروز خواهیم شد.

اظهارات مادورو در حالی مطرح شده که خوآن گوآیدو، رهبر جناح مخالف ساعاتی پیش، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

این اقدام گوآیدو بلافاصله مورد پشتیبانی دولت واشنگتن و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار گرفت.

مادورو در سخنرانی خود در این باره گفت: آمریکا با تلاش برای تحمیل یک رئیس‌جمهور به ونزوئلا اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود.

او به کشورهایی نظیر شیلی، آرژانتین، برزیل و گوآتمالا اشاره کرد که دولت‌های چپ‌گرایشان در دوران جنگ سرد با حمایت آمریکا سرنگون شده یا با کودتای نظامی مواجه شدند.

خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان ونزوئلا ساعاتی پیش خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور آمریکای لاتین معرفی کرد؛ اقدامی که بلافاصله از سوی آمریکا مورد حمایت قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه مکزیک اما در واکنش به این رویداد، اعلام کرد که این کشور در حال حاضر تغییری در سیاست خود در قبال ونزوئلا اعمال نمی‌کند.

مکزیک اعلام کرد که دولت این کشور بر موضع سیاست خارجی خود مبتنی بر رویکرد عدم مداخله تأکید دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مکزیک «در زمان فعلی» نیکولاس مادورو را به عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

اوو مورالس، رییس‌جمهوری بولیوی هم از مادورو حمایت کرد و در توییتی نوشت: با مردم ونزوئلا و برادرمان رییس‌جمهور مادورو در این ساعات حساس اعلام همبستگی‌ می‌کنیم.

مورالس تصریح کرد: چنگال امپریالیسم باری دیگر می‌کوشد دموکراسی و اراده ملت آمریکای جنوبی را زخمی کند.

با این حال کلمبیا، برزیل و پاراگوئه تصمیم متفاوتی اتخاذ کرده و اعلام کردند که گوآیدو را به عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری پاراگوئه با انتشار توییتی اعلام کرد که کشورش از «دموکراسی و آزادی» در ونزوئلا حمایت می‌کند و گوآیدو را به رسمیت می‌شناسد.

دولت برزیل نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن به رسمیت شناختن رهبر جناح مخالف ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور، تأکید کرد، از «عبور ونزوئلا به سمت دموکراسی» حمایت سیاسی و اقتصادی به عمل خواهد آورد.

رئیس‌جمهوری کلمبیا هم اعلام کرد که این کشور خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

گوآتمالا، شیلی، پرو و آرژانتین هم رویکرد مشابهی دنبال کرده و در موضع‌گیری‌های رسمی خود اعلام کردند که گوآیدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

خبرگزاری رویترز پیش‌تر گزارش داد، کانادا در نظر دارد خوآن گوآیدو را به عنوان رییس‌جمهوری دولت ونزوئلا به رسمیت بشناسد.

دونالد، ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هم اعلام کرده است که رئیس مجمع ملی ونزوئلا را که تحت کنترل مخالفان این کشور است، به عنوان رییس‌جمهوری موقت به رسمیت می‌شناسد.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت که کشورش از تمام ظرفیت‌های اقتصادی و توان دیپلماتیک خود برای اعمال فشار در جهت «احیای دموکراسی» در ونزوئلا استفاده خواهد کرد و سایر کشورها را نیز تشویق می‌کند که گوآیدو را به رسمیت بشناسند.

مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا نیز پیش‌تر مادورو را «دیکتاتور» خواند و گفت که او باید از قدرت کناره‌گیری کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا