اجتماعی

سهم حقوق کارمندان و بازنشستگان از بودجه۹۸ چقدر است؟

طبق جزئیات مصارف عمومی لایحه بودجه سال ۹۸، از میزان ۳۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه‌ها بالغ بر ۱۱۵ هزار میلیارد تومان آن متعلق به حقوق کارمندان دولت است. زندگی میلیون ها تن از بازنشستگان کشور با دشواری بیشتری نسبت به قبل روبه رو شده است. درجریان همایش تامین اجتماعی، که در آذر ماه ۱۳۹۰، در تهران برگزار شد، رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی، با صراحت از وضعیت دشوار معیشت بازنشستگان پرده برداشت، و اعتراف کرد: ”۸۰ درصد بازنشستگان حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می کنند که با این مستمری توانایی اداره زندگی خود را ندارند.“..

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور از ۴۰۷ هزار میلیارد تومان منابع عمومی، بخش هزینه‌ها بالغ بر ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است که سهم بخش رفاه اجتماعی (صندوق‌های بازنشستگی و مستمری بگیران)  ۳۸ درصد و سهم بخش جبران خدمات کارکنان (حقوق و مزایا) ۳۰ درصدی و برای بخش سایر هزینه ها نیز سهمی ۳۲ درصدی در نظر گرفته شده است.

بررسی دقیق جزئیات مصارف عمومی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور نشان می‌دهد که از رقم گفته شده بالغ بر ۱۱۵ هزار میلیارد تومان برای حقوق کارمندان رسمی، پیمانی و قراردادی با رشد ۲۴ درصدی نسبت به قانون بودجه ۹۷ پیش بینی شده است.

عنوانقانون بودجه ۹۷لایحه بودجه ۹۸درصد رشد
حقوق کارمندان(رسمی، پیمانی و قراردادی)۹۳۲۰۰۰۱۱۵۸۶۴۰۲۴
حقوق بازنشستگان با احتساب عیدی۵۱۳۵۲۶۶۷۶۲۶۴۳۲
عیدی شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران۴۹۵۱۰۵۷۲۵۲۱۵.۶

همچنین حقوق بازنشستگان با احتساب عیدی ۶۷ هزار میلیارد تومان ثبت شده که نسبت به مصوب بودجه سال ۹۷ بالغ بر ۳۲ درصد افزایش یافته است.

طبق جدول فوق، میزان عیدی شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران نیز با رشد ۱۵.۶ درصدی از ۴ هزار و ۹۵۱ میلیارد تومان در سال جاری به ۵ هزار و ۷۲۵ میلیارد تومان در سال آینده رسیده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا