حقوق بشر

بی‌خبری از وضعیت مهدی قلیان؛ دادستانی مسئولیت بازداشت او را نپذیرفته است

از وضعیت مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان که روز یک‌شنبه ۳۰ دی همراه با این فعال مدنی در محل سکونتشان در اهواز بازداشت شده است، اطلاعی در دست نیست. یک منبع نزدیک به خانواده قلیان به زمانه گفت تاکنون دادستانی مسئولیت بازداشت او را نپذیرفته است…
به گفته این منبع در مراجعه روز شنبه ۶ بهمن خانواده‌ قلیان به دادستانی، آنها با پاسخ «به ما مربوط نیست» روبه‌رو شده‌اند. روز چهارشنبه هفته گذشته نیز خانواده قلیان تقاضای ملاقات با هر دو فرزند بازداشت شده خود را کرده بودند که ابتدا از سوی دادیار با بهانه «قطعی سیستم» مواجه شده و بعد متوجه شده بودند تنها نام سپیده قلیان در برگه ثبت شده است. به گفته این منبع، ممکن است دلیل ایجاد این شرایط وقت‌کشی برای خوب شدن آثار جراحات مهدی قلیان باشد که در زمان بازداشت او ایجاد شده بود تا به این ترتیب خانواده امکان شکایت و پیگیری موضوع را پیدا نکنند.

به گزارش رادیو زمانه، شنبه شب ۲۹ دی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی با پخش گزارشی به نام «طراحی سوخته» اعتراف‌های اجباری اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قُلیان را پخش کرد. سپیده قلیان بلافاصله در شبکه توئیتر به این مستند واکنش نشان داد و گفت که اعتراف‌ها اجباری و تحت شکنجه بوده‌اند. ساعتی بعد مأموران امنیتی به خانه خانواده قلیان حمله بردند و ضمن کتک زدن آنها، این فعال مدنی را همراه برادرش بازداشت کردند. پدر سپیده قلیان اعلام کرد که ۱۲مأمور امنیتی مرد و دو مأمور زن با خشونت به خانه آن‌ها حمله کرده، دندان‌های پسرش را شکستند و او و همسرش را کتک زدند. او گفت: «دخترم، سپیده فریاد می‌زد. دست و پای پسرم را بستند انداختند صندوق عقب ماشین. من رفتم اطلاعات شوش گفتند تو را هم بازداشت می‌کنیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا