گوناگون

ناکامی امریکا در نشست شورای امنیت درباره ونزوئلا

روسیه و چین مانع صدور بیانیه‌ شورای امنیت درباره ونزوئلا شدند.

روسیه و چین به صراحت مادورو را رئیس جمهوری قانونی و مشروع ونزوئلا دانستند و هر گونه راهکار برای حل بحران سیاسی را تنها در قالب قانون اساسی و تطابق با آن، پذیرفتنی خواندند.
آنها تاکید کردند بر اساس ساز و کار پیش بینی شده در قانون اساسی ونزوئلا، مادورو همچنان رئیس جمهوری قانونی این کشور است و به همین دلیل هم نماینده این کشور در سازمان ملل حضور دارد.
از نکات مهم و قابل توجه، حضور وزیر خارجه ونزوئلا در شورای امنیت بود. آمریکا در مقابل شخصی نشسته بود که مدعی بود صلاحیت قانونی ندارد اما سازمان ملل متحد او را به رسمیت می شناسد و اجازه داد تا صحبت کند.
این خود، شکست بزرگی برای آمریکایی بود که می خواهد با تزریق پول و زور، دولتی را عوض کند و بار دیگر این پیام به اعضای شورای امنیت و جهان مخابره شد که نباید اجازه داد، آمریکا از شورای امنیت برای مقاصد سیاسی خود استفاده ابزاری داشته باشد.
آفریقای جنوبی به عنوان یک قدرت نوظهور با این نشست مخالفت کرد و آن را تهدیدی برای صلح و امنیت بین الملل ندانست.
نماینده بولیوی هم به تحریم های ناعادلانه و دیکتاتور مآبانه آمریکا علیه کشورها اشاره کرد و گفت: آمریکا خارج از قطعنامه های شورای امنیت و به طور یکجانبه تحریم های غیرقانونی را تحمیل می کند و با فشار اقتصادی بر مردم، ادعای حل بحران های انسان دوستانه را مطرح می کند.
وی با تاکید براینکه تحریم های یکجانبه مسئول وخامت وضعیت انسانی در ونزوئلا شده است، تصریح کرد: آنها با این اهرم به دنبال تغییر رژیم و کنترل منابع طبیعی آن هستند.
بولیوی و روسیه نکته دیگری را هم در این نشست یادآور شدند که اگر قرار باشد هر اعتراض داخلی جزو دستور کار شورای امنیت قرار گیرد، چرا مساله فرانسه و اعتراضات جلیقه زردها که برای مدت طولانی جریان دارد، مطرح نمی شود.
آنها تصریح کرد این نوع رفتارها بر نقش میانجیگرانه و حل اختلافات شورای امنیت را مخدوش می کند.
در این نشست تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، دخالت در امور داخلی کشورها دانسته شد که کاملا مغایر قوانین بین المللی است و می کوشد تا متغیرها را تغییر دهد.
برخلاف اظهار نظر وزیر خارجه آمریکا که تنها منویات ترامپ را همچون بله قربان گو اجرا می کند، از ۲۱ بیانیه قرائت شده در شورای امنیت، ۱۱ بیانیه از دولت ونزوئلا حمایت کرد و تنها ۱۰ بیانیه با آمریکا همسو بود.
آنها نشان دادند که واقعیت جامعه بین المللی چیست و از دخالت در امور داخلی کشورها حمایت نمی کنند. آنها خواستار متوقف کردن تنش در اطراف ونزوئلا شدند و این پیام را مخابره کردند که دخالت را متوقف کنید.
این کشورها با استقبال از رویکرد مکزیک و اروگوئه تاکید کردند که همه کشورها به آنها ملحق شوند و بر اساس قانون اساسی ونزوئلا، این فرصت را به مردم آن کشور بدهید که مشکل را با گفت و گو و روش های دمکراتیک حل کنند و به یک آشتی و وحدت دست یابند.
گزیده گزارش ایرنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا