اخبار

تعاملات با اروپا و جزئیات سازوکار مالی ویژه

در حالیکه قرار است در نشست آتی بروکسل جزئیات سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا مورد رایزنی قرار بگیرد، جدال دیپلماتیک میان تهران و پاریس به هدف امتیاز گیری تشدید شده است.

جدال دیپلماتیک به هدف امتیاز گیری یا بحران تازه در روابط جمهوری اسلامی و اروپا

روزنامه مستقل : بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور ایران در واکنش به اظهارات «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه تصریح کرد: قابلیت‌های موشکی ایران بخشی از توان مشروع دفاعی و ضامن امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است که بر دکترین بازدارندگی استوار است.

قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار تحکیم صلح و ثبات در منطقه بوده است و فروش انبوه سلاح‌های پیچیده و تهاجمی از سوی آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی از جمله فرانسه را عامل برهم خوردن ثبات و توازن منطقه می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران قابلیت‌های دفاعی خود را بر مبنای ارزیابی واقعی از تهدید‌های موجود طراحی کرده و تا هر کجا که لازم بداند آن را تقویت خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد: توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست و این نکته در جریان گفتگو‌های مستمر سیاسی که بین ایران و فرانسه انجام می‌شود به اطلاع طرف فرانسوی رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تهدید به اعمال تحریم‌های جدید موشکی از سوی وزیر امور خارجه فرانسه را خلاف روح حاکم بر گفتگو‌های سیاسی و همکاری‌های دو کشور دانست و تاکید کرد: هر‌گونه تحریم جدید از سوی کشور‌های اروپایی منجر به تجدیدنظر ایران در نحوه تعاملات خود با این کشور‌ها خواهد شد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، روز جمعه به ایران هشدار داد که اگر گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیک بی‌نتیجه باشد، فرانسه آماده اعمال تحریم‌های جدیدی علیه این کشور خواهد بود.

نهایی شدن جزئیات سازوکار مالی ویژه روز دوشنبه -انگلیس مسئول حسابرسی می‌شود

یک نشریه آلمانی گزارش داد که کشورهای اروپایی بر سر سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کرده‌اند که جزئیات آن روز دوشنبه در نشست بروکسل مشخص می‌شود.

به گزارش ایسنا به نوشته نشریه اشپیگل، فرانسه، انگلیس و آلمان بر سر یک سازوکار پرداخت با ایران به توافق رسیده‌اند که قرار است تجارت با ایران را علی‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه تهران تضمین کند و یک آلمانی مؤسسه مربوطه را باید هدایت کند.

واشنگتن شرکت‌های اروپایی را برای تجارت با ایران تهدید کرده است. با این حال، چند کشور اروپایی طرحی را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران ایجاد کرده‌اند، موسوم به SPV که در صورت راه‌اندازی تراکنش‌های مالی میان شرکت‌های اروپایی و ایران را صرف نظر از دلار تضمین خواهد کرد.

بنا بر گزارش اشپیگل، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضا کنندگان توافق هسته‌ای با ایران هستند، مسئولیت این سازوکار را به عهده خواهند داشت، به این گونه که پاریس میزبان آن، آلمان مدیریت و انگلیس مسئولیت حسابرسی را خواهند داشت.

این سازوکار به نوعی یک شرکت تبادل مالی است که در آن، به عنوان مثال درآمد ایران از محل صادرات نفت به اروپا می‌تواند به‌طور مستقیم به شرکت‌های اروپایی که به ایران کالا می‌فروشند، پرداخت شود. شرکت کنندگان در نشست روز دوشنبه در بروکسل قرار است جزئیات نهایی این سازوکار را مشخص کنند.

ایده ایجاد یک کانالی مالی با ایران مستقل از دلار آمریکا مدتی پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران شکل گرفت. هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان اوایل ژانویه (ماه جاری میلادی) به اشپیگل گفت: ما به سختی برای تعیین کردن جزئیات نهایی کار می‌کنیم. این یک وضعیت ساده در شرایط تقابل با آمریکا نیست، چراکه آنها برای اعمال فشار تلاش می‌کنند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ماه مه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و سپس تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند که تلاش‌ها برای حفظ توافق را با مشکل مواجه کرد. در همین راستا، ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین به شرکت‌های آلمانی برای ادامه تجارت با ایران هشدار داده است.

سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا و ماجرای تصویب کنوانسیون پالرمو

رویداد۲۴ :«سید محمد صدر»با اشاره به بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در این جلسه دولت گزارش قوی و خیلی خوبی ارائه کرد و موضوع به طور کامل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظرات و دیدگاه‌های مختلف مطرح شد.وی با بیان اینکه رییس کل بانک مرکزی، آقای ظریف (وزیر امور خارجه) و آقای دژپسند (وزیر امور اقتصادی و دارایی) گزارش‌های خوبی دادند، اظهارداشت: مجموعه دولت و مجلس موافق این لایحه هستند. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم دقیقاً نظر دادند که هیچ مشکل امنیتی ندارد و مهم‌تر از همه در جلسه سران سه قوه هم بحث شده است.

عضو مجمع تشحیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در جلسه امروز مجمع موافقان و مخالفان صحبت کردند و، چون بحث مهم بود به جلسه بعد موکول شدوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی رسانه‌ها از مخالفت اعضای شاخص مجمع با این لایحه خبر داده اند اظهارداشت: در مجمع شاخص و … شاخص نداریم. آریستوکراسی نیست که رای افراد چند برابر وجودشان باشد وهمه افراد رای می‌دهند.صدر با بیان اینکه دریافت من این است که احتمال تصویب موضوع در جلسه بعد بیشتر از دم تصویب آن است افزود: مجموعه نمایندگان دولت گزارش دقیق و خوبی از اوضاع کشور ارائه کردند و فکر می‌کنم گزارشی بود که در تصمیم گیری‌ها موثر باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا