گوناگون

اروپایی ها به وعده های‌ شان عمل کنند!

صالحی: در صورتی که اروپایی ها به وعده های‌شان عمل نکنند، ممکن است تحولات و اقدامات آینده نه برای ایران، نه برای اروپایی ها و نه برای سایر اعضای برجام خوشایند نباشد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سازوکار ویژه مالی برای ایران که قرار است ازسوی کشورهای اروپایی راه اندازی شود، گفت: امیدواریم پیش از آنکه خیلی دیر شود، به ویژه اروپایی ها به آنچه ماه ها قبل قول داده اند، عمل کنند.

صالحی افزود: در صورتی که اروپایی ها به وعده های‌شان عمل نکنند، ممکن است تحولات و اقدامات آینده نه برای ایران، نه برای اروپایی ها و نه برای سایر اعضای برجام خوشایند نباشد.معاون رییس جمهور گفت: «تلاش های زیادی شد تا برجام شکل گیرد، بنابراین ما تمایل نداریم که این توافق توسط هریک از اعضای باقی مانده در آن، شکسته و نقض شود».

رییس سازمان انرژی اتمی که پاسخ خبرنگار بخش برون مرزی ایرنا را به زبان انگلیسی می داد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهداتش در قبال برجام پایبند بوده است و ۱۳ گزارش پی‌درپی آژانس بین المللی انرژی اتمی شاهدی روشن برای این موضوع است.اما اروپایی ها چندین ماه است که وعده داده‌اند سازوکار ویژه مالی با ایران(SPV) را راه اندازی کنند اما این امر هنوز محقق نشده است.صالحی ادامه داد: به‌تازگی شنیده ام که احتمال دارد اروپایی ها تا روز دوشنبه (هشتم بهمن) راه اندازی سازوکار ویژه مالی را رسما اعلام کنند. امیدواریم آن‌ها این گام مهم را بردارند و این گامی موثر و امیدبخش خواهد بود و به ایجاد اعتماد متقابل که تلاش های زیادی برای شکل گیری آن صورت گرفته است، کمک خواهد کرد.رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: «اما اگر اعتماد از بین برود، همه بازی را خواهند باخت. ما به دنبال آن هستیم که همه در این میدان برنده باشند و با همکاری یکدیگر می‌توانیم همه از برجام سود ببریم. اگر برجام برنده‌ای نداشته باشد، قطعا به نفع اروپایی ها نخواهد بود به ویژه اینکه این توافق به لحاظ امنیت آفرینی هم برای اروپایی ها بسیار حیاتی است».عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: امروز خاورمیانه گرفتار مشکلات زیادی است و اگر برجام هم به مشکلات این منطقه اضافه شود، دیگر چه کسی می‌تواند از آن سود ببرد؟

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: آخرین حرف من به اروپایی ها این است که در روند اجرای سازوکار ویژه مالی، سریع‌تر حرکت کنند، قبل از آنکه زمان به پایان برسد.

ایران آماده همکاری با کشورهای منطقه در زمینه هسته ای است

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با کشورهای منطقه در زمینه فناوری‌های هسته ای است، تشکیل یک کمیته فنی در زمینه ایمنی نیروگاه‌های هسته ای را پیشنهاد کرد.

صالحی در پاسخ به پرسشی درباره افق های همکاری بین ایران و کشورهای منطقه در زمینه فناوری هسته ای و آنچه ایران می تواند به این کشورها در زمینه دانش هسته ای ارائه کند،با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تجارب بزرگ و انبوهی در زمینه هسته ای دارد، افزود: ما از دهه پنجاه شمسی وارد عرصه هسته ای و فناوری های هسته ای شده ایم و ایران بیش از شصت سال است که در این زمینه فعال است. معاون رییس جمهور با بیان اینکه ایران بارها اعلام کرده که آماده تعامل با برادران خود در منطقه به‌خصوص منطقه خلیج فارس است، گفت: کشورهای عربی اقدام به راه اندازی نیروگاه‌های هسته ای کرده اند و ما اعلام کرده ایم که آن‌ها نیاز به کارشناس در این عرصه خواهند داشت و ایران کارشناسان، فناوری و تجارب عالی در این زمینه دارد و آماده است در این عرصه با آن‌ها همکاری کند.
قانون

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا