گوناگون

شرایط کاندیداتوری افراد برای انتخابات

عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجلس با تاکید بر ارتقاء کیفی احزاب، گفت: بر اساس اصلاحات صورت گرفته کاندیداتوری افراد برای انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس منوط به عضویت در یک حزب می‌شود.


کاندیداتوری افراد برای انتخابات منوط به عضویت در حزب می‌شود

قاسم میرزایی نیکو در گفتگو با خانه‌ملت، با یادآوری خلاء‌های حزبی در کشور و ارایه مجوز تاسیس حزب، گفت: تاسیس حزب برای هر مجموعه‌ای نباید سخت باشد، بیش از سه برابر آمار اعلام شده درخواست تاسیس حزب به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب شده بود که از این میان با تاسیس ۴۰ حزب جدید موافقت شد.

وی افزود: نقش حزب باید در قانون پررنگ دیده شود تا احزاب به لحاظ کیفی ارتقاء پیدا کنند، در صورتی که نقش احزاب را در انتخابات و مسائل سیاسی پررنگ تر کنیم می‌توانیم شاهد تغییرات کیفی در این حوزه‌ها باشیم، از این رو در جریان اصلاح قانون احزاب شروطی را برای این نوع فعالیت‌ها درج کردیم.

میرزایی نیکو یادآور شد: در طرح اصلاح قانون احزاب تاکید کردیم حزبی می‌تواند جزء کرسی‌های مجلس باشد که از تعداد اعضای مشخصی برخوردار باشد، در این شرایط احزاب کوچک با یکدیگر وحدت خواهند کرد. در کشور ما دو جریان سیاسی اصلی وجود دارد که احزاب ذیل این دو جریان شکل گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس، تصریح کرد: حزب‌های کوچک ذیل هر جناح می‌توانند با احزاب قَدر و موثر خود هماهنگ و منسجم شوند، در طرح اصلاح قانون احزاب همچنین تاکید شده تا کاندیداتوری و انتخاب افراد در سطوح بالا چون ریاست جمهوری یا مجلس منوط به عضویت آنها در یک حزب باشد.

وی معتقد است: در این شرایط افراد بعد از انتخاب شدن و قسم خوردن به حزب خود و برنامه‌های آن پایبند خواهند بود، در کشورهای چون عراق و افغانستان با شرایط پایین دموکراسی افرادی را برای مجلس و سایر مجامع انتخاب می‌کنند که عضو یک حزب باشند در غیر این صورت افراد نمی‌توانند وارد انتخابات شوند.

عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، خاطرنشان کرد: طرح اصلاح قانون احزاب در کمیته بررسی و نهایی شده است و در ورزهای آتی در دستور کار کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس قرار خواهد گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا