اخبار

سازوکار مالی ویژه ؛ وعده اتحادیه اروپا و تهدید امریکا

همزمان با احتمال رونمایی از اس پی وی، کاخ سفید با تهدید اعلام کرد که جریمه‌های سنگینی برای اتحادیه اروپا در صورتی که تلاش کند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند، در نظر می گیرد.

تهدید کاخ سفید و مانور های اتحادیه اروپا

رویداد۲۴: در پی اظهارات «مایا کوچیانچیک» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هفته گذشته که از احتمال راه اندازی کانال مالی آلترناتیو با ایران خبر داد، یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ که نامش برده نشده به آسوشیتدپرس گفت: کاخ سفید جریمه‌های سنگینی برای اتحادیه اروپا در صورتی که تلاش کند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند، در نظر گرفته است.

به گفته این مقام کاخ سفید، آمریکا همه تحریم‌های ضد ایرانی را به طور کامل اجرا خواهد کرد و به حساب هر کسی را که سعی کند این اقدامات را تضعیف کند خواهد رسید.

سخنگوی «فدریکا موگرینی» اعلام کرده بود آمادگی‌های لازم برای برقراری ساز و کار مالی با تهران در مرحله پیشرفته‌ای است و به زودی راه‌اندازی خواهد شد. این سیستم قرار است بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای راه اندازی مکانیزم مالی ویژه موسوم به spv باشد که در سپتامبر ۲۰۱۸ طرح آن ارائه شد و بر اساس آن کمپانی‌های اروپایی که با ایران وارد تجارت میشدند از تحریم‌های امریکا مصون می‌ماندند.

این ساز و کار قرار است جایگزینی برای سوییفت باشد که در حال حاضر ارتباطش را با بانک‌های ایرانی قطع کرده است.

سه دیپلمات ارشد اروپایی سه روز پیش در گفت‌وگو با بلومبرگ اعلام کردند که کمیسیون اتحادیه اروپا به زودی سازوکار مالی ویژه را راه‌اندازی خواهد کرد و احتمالا این اتفاق روز دوشنبه (امروز) خواهد افتاد.سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه صبح امروز عازم اتریش، اسلواکی و بلغارستان شده است.

برخی رسانه‌ها از برگزاری نشست سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان در بروکسل به منظور تبادل نظر درباره کانال ویژه مالی اروپا موسوم به SPV خبر داده‌اند…

وعده دائم‌التاخیر اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه آلمان اظهار کرد که سازوکار مالی ایران با اروپا به زودی راه‌اندازی ‌می‌شود.به گزارش ایسنا، به نقل از اردوپوینت، هایکو ماس ، وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه با اشاره به سازوکار مالی ایران با اروپا موسوم به SPV اعلام کرد: مذاکرات بر سر اجرای این سازوکار بین کشورهای اروپایی در حال انجام گرفتن است. این سازوکار هنوز تصویب نشده است اما به تصویب خواهد رسید. ما به اعمال نقشه‌مان نزدیک شده‌ایم.

از سوی دیگر ایلنا گزارش داد : وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دور هم جمع شده بودند و گفته می‌شد که قرار است در این نشست درباره به جریان انداختن SPV هم تصمیم‌گیری کنند.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه از اجرایی شدن ساز و کار ویژه پرداخت اروپا و ایران با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ظرف روزهای آینده خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه در گفتگو با رادیو اینتر فرانسه اظهار کرد: ساز و کار مالی ایران و اروپا ظرف چند روز آینده اجرایی می‌شود و به کشورهای اروپایی اجازه می‌دهند که تجارت خود با ایران ادامه دهند.
وی در ادامه افزود: «آمریکا در حال حاضر علیه ایران مجموعه‌ای از تحریم‌های فراسرزمینی را اعمال کرده است، این یعنی شرکت‌های ما دیگر نمی‌توانند با ایران تجارت کنند، چراکه تمام پرداخت‌ها به وسیله بانک‌های وابسته به آمریکا و سرمایه‌های آمریکایی، انجام می‌شود».

وزیر اقتصاد فرانسه همچنین خاطرنشان کرد که فرانسه، انگلستان و آلمان ظرف چند روز آینده یک ساز و کار مالی مستقل را راه‌اندازی خواهند کرد…
درحالیکه ایران روز دوشنبه اعلام کرد مذاکراتی با فرانسه در مورد توسعه موشک‌های بالستیک خود نداشته است، چندی پیش پاریس اعلام کرده بود در صورتی که مذاکرات اتحادیه اروپا و ایران در مورد برنامه‌های موشکی ایران پیشرفتی نداشته باشد آمادگی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را دارد.

همچنین به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اعلام برخی از رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه امروز اس پی وی ارائه خواهد شد ، اظهار کرد: قول‌های زیادی در مورد SPV در ماه‌های پیش شنیده‌ایم و روزهای اخیر نیز این مسائل را شنیده‌ایم. اکنون نیز منتظر می‌مانیم تا رسماً توسط اروپا این موضوع اعلام شود.

فعالیت‌های موشکی ، رویداد های سیاسی-امنیتی منطقه و سرنوشت سازوکار مالی ویژه

اعتمادآنلاین: احتمال رونمایی از اس پی وی در روز پنجشنبه؛ ثبت و راه‌انداری مکانیسم مالی ایران-اروپا موسوم به (SPV) که قرار بود دیروز دوشنبه انجام شود، باز هم به تاخیر افتاد و به گفته «آسوشیتدپرس» ظاهراً تایید نهایی آن به پنجشنبه موکول خواهد شد که موعد برگزاری نشست دو روزه رومانی با حضور وزاری خارجه اتحادیه اروپا است…

برخی رسانه‌ها علت خلف وعده اروپایی‌ها و تاخیر در نهایی کردن این سازوکار ویژه را اختلاف نظر درباره یکی از ۱۰ بند آن که به بحران یمن مربوط است، عنوان کرده‌اند.

ظاهراً اسپانیا با سبک نگارش این بخش از بیانیه SPV به دلیل آنکه تنها از ۴ کشور فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا به عنوان طرفین مذاکره با ایران یاد شده، انتقاد کرده است.از قرار، اروپا می‌خواهد در بیانیه خود در باره SPV به ابعاد دیگری از جمله مذاکرات درباره یمن و فعالیت‌های موشکی ایران نیز اشاره کند…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا