حقوق بشر

گزارشی از وضعیت زندان تهران بزرگ و درویشان زندانی

با وجود اینکه از دستور به وکیل بندها داده شده بود،به درویش‌ها امکانات ندهند، توی راهرو جای خوابشان باشد، زندانیان با آنان ارتباطی نگیرند و صحبتی نکند اما زندانیان با دیدن درویشها، از وقایع گلستان هفتم و مرام درویشی و اتفاقات اجتماعی پرسش‌های خود را مطرح میکردند و پاسخ میگرفتند. یا در جلسات مثنوی‌خوانی و سعدی‌خوانی درویش‌ها شرکت…

جان زندانیان(درویش و زندانیان عادی) در خطر است. بعد از هفت شهریور و حمله‌ی گارد زندان به تحصن درویشان، ۹۹نفر در تیپ ۴، ۵۵نفر تیپ ۲، ۴۶ نفر پخش در سالن‌های مختلف تیپ ۱،۲و ۴ ، و ۸ درویش در بند امن زندانی هستند.

۴۶ درویش به صورت دو نفر دو نفر، و به ۲۲ سالن(بند)که مختص زندانیان جرایم عادی است منتقل شدند. به طور تقریبی درویشان زندانی، با حدود ۱۰هزار زندانی در تعامل بوده و هستند. زندانیانی که در ابتدا، از سوی مسئولین زندان دستور به برخورد سبعانه با درویشان را داشتند، اما از آن سر باز زدند.

زندان فشافویه با رانت بازی به شدت سلسله مراتبی است: سروکیل بند/ وکیل بند/ انتظامات/ خدمات خدماتی‌ها اصولا از افغانهایی هستند، که وضعیت مالی بدی دارند، از فرودستان جامعه به شمار میروند و همچنین از زندانیان بی‌ملاقاتی به شمار میروند.

با وجود اینکه از دستور به وکیل بندها داده شده بود،به درویش‌ها امکانات ندهند، توی راهرو جای خوابشان باشد، زندانیان با آنان ارتباطی نگیرند و صحبتی نکند اما زندانیان با دیدن درویشها، از وقایع گلستان هفتم و مرام درویشی و اتفاقات اجتماعی پرسش‌های خود را مطرح میکردند و پاسخ میگرفتند. یا در جلسات مثنوی‌خوانی و سعدی‌خوانی درویش‌ها شرکت میکردند.

در بندهای جرایم عادی، تفکیک جرایمی صورت نگرفته، طبق اطلاعات خود زندانیان در ۴ تیپ زندان فشافویه حدود ۹۰ جرم (از قتل، مشارکت در قتل، زورگیری، سرقت، سرقت مسلحانه، انواع قاچاق و… تا دله دزدی و موارد مالی و …) هستند.

به طور کلی در زندان فشافویه مواد مخدر یک تجارت بزرگ محسوب میشود، که مشخصا به صورت سیستماتیک و بی‌شک با هماهنگی زندان وارد زندان میشود، و بالغ بر ۹۰ درصد زندانیان در این زندان و با شرایطی که ایجاد میشود اولین مصرف خود را در این زندان دارند و مصرف‌کننده میشوند.

زندانیان مصرف کننده که در توالت‌ها یا سلول‌ها مشغول به مصرف هستند، و خود ناقل بسیاری از بیماری‌عفونی هستند، شب‌ها کنار سایر زندانیان(از جمله درویشان) میخوابند و بسیاری از بیماری های عفونی از این طریق به زندانیان منتقل میشود.

در زندان تهران بزرگ، بیماری‌های خاص مثل اچ آی وی مثبت و هپاتیت بشدت درحال شیوع است. و روند رو به رشدی دارد که مسئولان بهداری زندان هم از آن به خوبی آگاهی دارند. فقط در یک بند زندان (یک سالن از اندرزگاه ۲ تیپ ۴) ۱۰۰ بیمار اچ آی وی مثبت و ۵۰ بیمار مبتلا به هپاتیت وجود دارد.

که بعضا علاوه بر انتقال از طریق سوزن تزریق، حین درگیری‌های خشونت آمیز( خود زنی و خون خود را به دیگر زنی) به سایر زندانیان انتقال داده میشود. که بدلیل صد البته سیستم زندان و تنبیه مجرمین مسبب اصلی آن است. روند رو به رشدی دارد.
و جهت درمان یا مشاوره ی آنان اقدامی صورت نمیگیرد.

در زندان آب آشامیدنی پیدا نمیشود، زندانیان که اغلب از قشر فرودست هستند، امکان خرید آب را ندارند و از همان آب مصرف میکنند که منجر به بیماری های کلیوی حتما خواهد شد. آب گاهی میشود ده روز متوالی قطع شود و زندانیان امکان استحمام هم پیدا نمیکنند، و موجب شیوع بیماری‌های عفونی میشود.

سیسیتم سرمایشی و گرمایشی زندان تهران بزرگ تقریبا همه‌سال خراب است، سرمای شدید عفونت ریه‌هایی که پیشتر بر اثر استعمال مواد مخدر(دیگران) از کار افتاده و دچار عفونت‌ها و مسمومیت‌ها شده است را بیمار تر میکند. یا همه دچار سینه پهلو و سرماخوردگی میشوند درحالی که خبری از درمان نیست.

زندان تهران بزرگ فشافویه با وجود ۱۳ هزار زندانی، یک پزشک دارد! یک پزشکی که بدلیل گذراندن طرح در این زندان است و خیلی وقتها حاضر نمی‌شود. بهداری خالی از دارو و از طرف دیگر بیمارستان طرف قرارداد زندان بدلیل بدهی به بیمارانی که از زندان منتقل میشوند رسیدگی نمیکنند.
هشت درویش زندانی بند امن زندان تهران بزرگ قویا از ارتباط با سایر زندان و زندانیان منع شده‌اند و در واقع تنها در انفرادی آنها باز شده است و خود هشت نفر باهم در ارتباط هستند. گو زندان از ارتباط زندانیان عادی با درویشان و مرام آنها و آگاهی زندانیان ترس دارد!

در این بین زندانیان علاوه بر ارتباط و دوستی با درویشان پای شعرخوانی‌های آنها مینشینند و زندانی های درویشی چون احمد ایرانی‌خواه و سعید دوراندیش با ایجاد کمپینی ازبیرون از زندان برای زندانیان رد مالی، منجر به آزادی چند زندانی شده‌اند.

فائزه عبدی‌پور

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا