اخبار

قدرت خرید مردم افزایش می یابد؟!

ارائه بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی به جای اینکه مرهمی برای زخم فقرا باشد، دردسر تازه‌ای برای آن‌ها ایجاد کرده است.این طرح به هیچ رو سبب تقویت قدرت خرید و بهبود معیشت مردم نشده است.

برنامه ای برای ترمیم قدرت خرید مردم وجود ندارد

همدلی در گزارشی پیرامون نارضایتی مردم از برنامه ارائه بسته حمایتی می نویسد : به‌نظر می‌رسد آثار مخرب پرداخت نقدی یارانه‌ها به شکل دیگری در اقتصاد ظهور کرده است. این را می‌توان از حاشیه‌های ایجاد شده درخصوص ارائه بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی دید. همان بسته‌ای که برای ترمیم قدرت خرید دهک‌های ضعیف جامعه روی کار آمده، اما به جای اینکه مرهمی برای زخم فقرا باشد،
دردسر تازه‌ای برای آن‌ها ایجاد کرده است؛ به‌طوری‌که حالا همه آن‌هایی که حقوق و دستمزد کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه دارند، هر روز پیگیر اخبار منتشر شده درباره این بسته هستند و هنوز با گذشت چند ماهی از اجرای این طرح، این سوال را می‌پرسند که بالاخره این ۲۰۰ هزار تومان چه شد و چه زمانی قرار است به حساب آن‌ها واریز شود؟

قصه این سردرگمی‌ها اما سر درازی دارد. ماجرا از آنجا آغاز شد که با نوسانات نرخ ارز در چهارراه‌استانبول قیمت بسیاری از کالاهای اساسی در بازارها افزایش یافت و روز به روز قدرت خرید مردم در برابر قدرت‌نمایی دلار افت کرد؛ نگاهی به گزارش‌ها حکایت از این دارد که از ابتدای سال قیمت گوشت گوسفندی به بالاتر از ۸۰هزار تومان رسیده، لبنیات بر مدار گرانی افتاده و بر اساس گزارش بانک مرکزی در آبان‌ماه امسال ۵۷ درصد نسبت به سال گذشته گرانتر شده بود. قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی که سال گذشته ۴۰۰ تومان بود، در روزهای گرم تابستان به ۱۲۰۰ تومان رسید و حتی بالا رفتن قیمت قوطی، بهانه تازه‌ای به دست فروشنده‌‎ها داد تا رب گوجه فرنگی نسبت به سال گذشته ۳ برابر رشد کند.

این‌ها تنها نمونه کوچکی از اتفاقاتی بود که با نوسانات نرخ ارز در بازارها افتاد و گرانی‌ها دردسر بزرگی برای دهک‌های متوسط و ضعیف جامعه ایجاد کرد. خلاصه اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده ارزش پول ملی به یک سوم نسبت به سال گذشته کاهش یافت. بهار، تابستان و پاییز با این گرانی‌ها به سر شد و قدرت خرید مردم هر روز نسبت به روز گذشته کمتر شد. اما این همه ماجرا نبود.

هر روز در میان خبرهای اقتصادی بازتاب افزایش قیمت کالاهای اساسی منتشر می‌شد و آگاهان اقتصادی در لا به لای صحبت‌های خود بر این موضوع تاکید می‌کردند که باید دولت برنامه‌ای برای ترمیم قدرت خرید دهک‌‎های ضعیف و متوسط جامعه داشته باشد. روزها گذشت و بالاخره در آبان ماه بود که سکانداران اقتصادی از اجرای بسته حمایتی برای دریافت‌کنندگان حقوق‌های زیر ۳ میلیون تومان خبر دادند…

با گذشت سه ماه از اجرای این بسته هنوز هم جزئیات توزیع و پرداخت ۲۰۰ هزار تومان به مردم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و سردرگمی برای دریافت این بسته دردسر دیگری علاوه بر گرانی‌ها را برای مردم ایجاد کرده است…

فعالان کارگری بسته حمایتی را قبول ندارند.یکی از نکات قابل توجه این است که دهک‌های ضعیف جامعه باید برای دریافت تنها ۲۰۰ هزار تومان پول در مقابل این تورم باید این چنین به دردسر بیفتند. علی دهقانی‌کیا، رئیس کانون کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی هم مانند بسیاری از فعالان کارگری انتقادهای زیادی را درباره نحوه اجرای این بسته دارد و این‌طور به «همدلی»، می‌گوید: «این بسته‌های حمایتی هیچ تاثیری در زندگی کارگران ندارد و به دلیل اینکه برنامه‌ریزی مناسبی برای اجرای این سیاست در نظر گرفته نشده است، در ترمیم قدرت خرید موثر نیست.»

واریز این ۲۰۰ هزار تومان نیز چیزی شبیه به یارانه‌ها در بالا بردن قدرت خرید دهک‌های ضعیف موثر نخواهد بود… چرا که در مقابل این تورم این میزان برای ترمیم قدرت خرید مردم موثر نیست. به جای این بسته دولت باید حقوق‌ها را افزایش دهد … در این میان هنوز هیچ سیاستی برای افزایش قدرت خرید دهک‌های ضعیف جامعه از راه نرسیده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا