جوانان

پشت فیلترینگ«شبکه گسترده مالی» وجود دارد

فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی از موضوعاتی است که برخی مسئولان آن را اشتباه و برخی دیگر، لازم می‌دانند. رئیس‌جمهور چندی قبل مخالفت خود را با فیلتر شبکه‌های اجتماعی اعلام و آن را طرح شکست خورده نامید. سعید شریعتی از فعلان سیاسی اصلاح‌طلب اما از زاویه دیگر به موضوع نگاه می‌کند و از منافعی می‌گوید که در پشت پرده فیلترینگ نصیب برخی افراد و جریان‌ها می‌شود. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به مباحث اقتصادی که درباره فیلترینگ فضای مجازی وجود دارد، عنوان کرد: ترنور مالی رسیور، دیش، ال‌ان‌بی را در طول ۲۰سال گذشته حساب کنید….

به گزارش روزنامه آرمان، بعید است که این ترنور مالی(از نظر اقتصاد فیلترینگ) دست چند جوان نصاب ماهواره باشد. اعتمادآنلاین نوشت؛ این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به مشخص نبودن گزارش مالی درباره فیلترینگ گفت: اگر دستگاه‌های مربوطه گزارش صادقانه‌ای بدهند که این حجم از انواع و اقسام رسیور، دیش، ال‌ان‌بی از چه مبادی وارد کشور شده‌اند و چطور در شبکه توزیع بدون هیچ مانعی قرار گرفته‌اند،(دقت داشته باشید که این تجهیزات حتی راحت‌تر از دستگاه‌های دریافت دیجیتال در دسترس است) آن وقت راحت‌تر می‌توان قضاوت کرد. او تاکید کرد: به نظر من یک شبکه مالی گسترده پشت این قضیه قرار دارد. این را گفتم که بدانید فیلترینگ شبکه اینترنت در ایران که از ۲۰سال پیش به شکل‌های مختلف و به انواع و اقسام روش‌ها امتحان شده است، چرا ادامه دارد. وی در واکنش به صحبت‌های روحانی درباره نتیجه ندادن فیلترینگ در فضای مجازی گفت: زمانی که ایشان می‌گوید فیلترینگ شکست خورده یعنی شکست خورده، کسی نمی‌تواند به ایشان بگوید که نه شکست نخورده است. شریعتی با اشاره به استفاده گسترده مردم از وی‌پی‌ان‌ها بیان کرد: من به شما می‌گویم که وی‌پی‌ان که در واقع چاره دور زدن فیلترینگ است، یک شبکه اقتصادی در ایران دارد. به نظر من شورای عالی فضای مجازی قبل از اینکه فیلترینگ را اعمال کند به مردم توضیح دهد که این وی‌پی‌ان‌ها چطور در اختیار مردم قرار می‌گیرد. مردم هم با خیال آسوده از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند صرفا با یک دکمه اضافه زدن همه کاشته آقایان نماینده، دادستان، شورای عالی فضای مجازی، فتا و… را به باد می‌دهند، اما یک پرداخت اضافه انجام می‌شود که این هم گیر همان شبکه مافیا می‌آید. او افزود: به عنوان یک کارشناس فضای مجازی می‌گویم که انواع و اقسام روش‌هایی که به عنوان فیلترینگ یک سری کارشناس به دولت انداخته‌اند، فقط برای گرفتن پروژه از دولت بوده است. پروژه‌های میلیاردی گرفتند حالا یا آگاهانه یا ناآگاهانه بر سر دولت کلاه گذاشته‌اند که ما با این روش فیلتر می‌کنیم، ته آن هم هیچ تاثیری نداشته است. این فعال رسانه‌ای ادامه داد: بروید قراردادهای میلیاردی که برای فیلترینگ بسته شده را ببینید. خوب است که گزارش بدهند که چه پول‌هایی وزارت ارتباطات، شورای عالی فضای مجازی، صداوسیما، وزارت اطلاعات و… صرف این پروژه‌ها کرده‌اند. او در ادامه با بیان اینکه من جزو اولین کسانی بودم که از مرکز تحقیقات فیزیک نظری در سال ۷۴ ایمیل گرفتم و با فضای مجازی مرتبط شدم؛ عنوان کرد: یعنی من ۲۴سال است که جزو اولین یوزرهای اینترنت در ایران هستم و ۲۰سال است که بدون فیلترشکن به اینترنت دسترسی ندارم.
فیلترشکن در سال ۸۸
شریعتی در ادامه با اشاره به فیلترینگ و محدودیت‌های دائم در فضای مجازی گفت: نمی‌توانم دسترسی داشته باشم چون به عنوان نمونه به اینستاگرام می‌روم و آنجا لینکی به یوتیوب است. اگر اینستاگرام فیلتر نیست اما یوتیوب فیلتر است، پس از همان ابتدا فیلترشکن را باز می‌گذارم و از آن استفاده می‌کنم. حتی در اوج محدودیت‌های سال ۸۸ هم با فیلترشکن به راحتی از اینترنت استفاده می‌کردم، مانند من هم هزاران و میلیون‌ها نفر در ایران حضور دارند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه فیلترینگ شکست‌خورده است، افزود: من فکر می‌کنم اصرار کسانی که می‌خواهند فیلترینگ ادامه پیدا کند به خاطر منافعی است که باند‌های مخفی دارند و پشت سر اینها پنهان شده‌اند و به دنبال این نوع منافع از فیلترینگ هستند. وگرنه فیلترینگ هیچ اثری در دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد در اینترنت ندارد، مگر اینکه شیر آن را کلا قطع کنند. او با تاکید بر انجام اقدامات عملی از طرف دولت، تاکید کرد: صحبت‌هایی که آقای رئیس‌جمهوری مطرح می‌کند درست است، منتها از موضع یک نیرو که اختیارات ندارد، منتقد است و می‌خواهد بگوید که این موضوع فایده دارد یا نه. اما ایشان به عنوان مجری قانون اساسی، رئیس قوه مجریه، رئیس دولت و رئیس شورای‌عالی امنیت ملی باید از اختیارات خود استفاده کنند و جلوی اینگونه موارد را بگیرند، سخنرانی دیگر فایده ندارد. شریعتی در ادامه توضیح داد: با سخنرانی فیلترینگ حل نمی‌شود. فرق رئیس‌جمهور با من شهروند عادی این است که ایشان صاحب حکم، امضا و دستور است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا