بین‌المللی

ارزش بورس چین از ژاپن پیشی گرفت

چین باگذشت یک دوره نسبتا یک ساله نهایتا توانست با اقتدار ارزش بورس خود را از ژاپن فراتر ببرد و به دورانی که توکیو در این زمینه برتری داشت، پایان دهد….
به گزارش ایرنا شبکه خبری آسیا تایمز روز پنجشنبه گزارش کرد از یک سال قبل که چین درگیر جنگ تجاری با آمریکا شد، ارزش بورس این کشور نیز کاهش یافت و سرمایه گذاران و سهامداران خسارات سنگینی متحمل شدند.
اما تازه ترین آمارها در این هفته نشان می دهد که ارزش سهام در بازارهای اوراق بهادار چین در شهرهای شن جن و شانگهای در جنوب و شرق در مجموع به ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار رسیده که از ارزش سهام در ژاپن با ۵ هزار و ۶۷۰ میلیارد دلار نزدیک به یک درصد بیشتر بوده است.
اگرچه این فاصله چندان هم زیاد نیست اما به دلیل اینکه در سال گذشته میلادی بازار بورس چین نتوانسته بود به این رقم دست یابد یک پیشرفت چشمگیر محسوب می شود.
ظاهرا تلاش آمریکا و چین برای شروع گفت و گوهای تجاری در این زمینه بی تاثیر نبوده است و این هفته دو کشور گفت و گوهایی را با هدف رسیدن به توافقی برای پایان دادن به این جنگ تجاری برگزار می کنند.
چین در سال ۲۰۱۸ میلادی با تعرفه های سنگینی از سوی آمریکا روبرو شد این کشور ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین را بین ۱۰ تا ۲۵ درصد مشمول تعرفه کرد و چین هم ۱۱۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را مشمول تعرفه ۵ تا ۱۰ درصدی کرد.
همین موضوع موجب شد تا رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸ به ۶.۶ درصد برسد که پایین ترین رقم ۲۸ سال گذشته است و در همین سال نیز ارزش سهام در بازارهای اوراق بهادار این کشور ۲۵ درصد سقوط کرد و باعث شد تا بدترین عملکرد یک بورس در دنیا به چین اختصاص داده شود.
از شروع سال جاری میلادی به طور ناگهانی ارزش سهام در بازار شانگهای چین ۳.۳ درصد رشد کرد و انتظار می رود در صورت موفقیت در گفت و گوهای تجاری شرایط بهتر شود این در شرایطی است که شاخص سهام نیکی ژاپن ۲.۷ درصد در سال ۲۰۱۹ میلادی رشد کرده است.
ارزش سهام در آمریکا که برترین سهام دنیا محسوب می شود به ۲۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد دلار رسیده است و چین با رقم مذکور در رده دوم ایستاده و ژاپن رتبه سوم را از آن خود کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا