گوناگون

آخرین گزارش از وضعیت خشکسالی درکشور

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اعلام کرد: ۹۷درصد مساحت ایران تحت تاثیر خشکسالی است و ۲۷درصد جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی بلندمدت قرار دارد….
به گزارش ایسنا، مساحت وسیع و جمعیت قابل توجهی از ایران از تبعات خشکسالی رنج می‌برند، صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی خشکسالی با بیان اینکه نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دوره یک ساله گذشته تا پایان دی‌ماه ۹۷، ۷۲.۲درصد جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی بوده است، اظهارکرد: ۲۲.۷درصد جمعیت کشور با خشکسالی خفیف، ۱۷.۷درصد جمعیت با خشکسالی متوسط، ۱۳درصد جمعیت با خشکسالی شدید و ۲۸.۷درصد جمعیت با خشکسالی بسیار شدید درگیر بوده است. البته جمعیت تحت تاثیر خشکسالی در بازه بلندمدت نیز بررسی می‌شود که ضیائیان در این باره گفت: ۱۴.۲ درصد جمعیت ایران با خشکسالی بسیار شدید بلندمدت است. همچنین ۴۷ درصد جمعیت کشور با خشکسالی شدید، ۳۰.۷ درصد جمعیت با خشکسالی متوسط و ۵.۱ درصد جمعیت با خشکسالی خفیف دست و پنجه نرم می‌کنند. بررسی داده‌های ۱۰ ساله خشکسالی بیانگر آن است که ۹۷ درصد مساحت ایران تحت تاثیر خشکسالی بلندمدت است. از این مقدار ۵۳.۶درصد مساحت کشور با خشکسالی شدید، ۱۲.۷درصد با خشکسالی بسیار شدید، ۲۴.۸درصد مساحت با خشکسالی متوسط و ۵.۹درصد مساحت با خشکسالی خفیف
مواجه هستند. ضیائیان در مورد وضعیت خشکسالی کشور در بازه کوتاه‌مدت یکساله گفت: در دوره یکساله منتهی به پایان دی‌ماه سال جاری، ۱۹درصد مساحت ایران از خشکسالی بسیار شدید، ۱۰.۵درصد مساحت کشور از خشکسالی شدید، ۲۳.۳درصد مساحت از خشکسالی متوسط و ۲۰.۹درصد مساحت از خشکسالی خفیف تاثیر پذیرفته است. لازم به ذکر است پیش از این ایمان بابائیان – سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی – ضمن پیش‌بینی وضعیت نرمال بارش برای ماه‌های پیش رو تاکید کرده بود: با توجه به گرمایش جهانی، روند بلندمدت بارش در کشور کاهشی است و برای چنین شرایطی تدوین و اجرای برنامه ملی جهت تامین پایدار آب و اتخاذ روش‌های سازگاری با کم‌آبی به ویژه در جنوب شرق کشور ضروری است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا