گوناگون

مخالفت «گروه لیما» با مداخله نظامی در ونزوئلا

دیوان عالی ونزوئلا درخواست دادستانی کل این کشور مبنی بر ممنوع‌الخروج شدن «خوان‌گوایدو» رهبر مخالفان دولت را اجابت کرد.به گزارش فارس، به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دیوان عالی ونزوئلا ضمن صادر کردن حکم ممنوع‌الخروجی گوایدو و اعمال برخی محدودیت‌های مالی، حساب‌های بانکی وی را نیز مسدود کرد….
همچنین به درخواست دادستان کل ونزوئلا، تحقیقات قضایی درباره فعالیت‌های گوایدو علیه دولت منتخب این کشور و ارتباط وی با کشورها و دستگاه‌های جاسوسی خارجی آغاز شد.
این در حالی است که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در صفحه شخصی توئیتر خود به «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا هشدار داده بود که هرگونه اقدام علیه گوایدو، عواقب جدی برای دولت او در پی خواهد داشت.
خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که گروه «لیما»، متشکل از چهارده کشور آمریکای لاتین به‌علاوه کانادا در بیانیه‌ای مشترک با هرگونه مداخله نظامی در ونزوئلا مخالفت کردند.
دولت ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه به پیشنهاد «مایک پامپئو» وزیر خارجه این کشور به گوایدو اجازه داده بود تا کنترل بخشی از دارایی‌های دولت ونزوئلا در آمریکا را در اختیار بگیرد.
گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان مادورو یک هفته قبل در اقدامی که از سوی دولت این کشور تلاش برای انجام کودتا خوانده شد، خود را رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد و سوگند یاد کرد.
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوی آمریکا نیز به دنبال این اقدام گوایدو، او را رئیس‌جمهوری قانونی به رسمیت شناخت و در مقابل «نیکلاس مادورو» را رئیس جمهور غیرقانونی خواند.
همزمان با حمایت برخی کشورها از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل و اروگوئه از تلاش رئیس مجمع ملی ونزوئلا برای کودتا در این کشور، ترکیه، ایران، روسیه و مکزیک این اقدام را محکوم و از مادورو اعلام حمایت کردند.

روزنامه آفتاب

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا