گوناگون

از سرگیری اعتراضات ضد دولتی در ۵ شهر سودان

مردم سودان بار دیگر در اعتراض به شرایط اقتصادی در ۵ شهر بزرگ این کشور تظاهرات کردند و خواستار کناره گیری عمر البشیر رئیس جمهور این کشور شدند. سودان در چند هفته گذشته شاهد رشد بی‌سابقه اعتراض‌های توده‌ای بوده است، اعتراض‌‌هایی که می‌رود دفتر حیات دیکتاتوری اسلام‌گرای عمرالبشیر را ببندد. اعتراض‌‌ها در شهرها و روستاها در ۲۸ آذرماه ۹۷ (۱۹ دسامبر ۲۰۱۸) و پس از اعلام سه برابر شدن قیمت نان آغاز شد و سپس به پایتخت، خارطوم، و تمامی شهرهای کشور گسترش یافته است. زحمتکشان سودانی که در ارتباط با بحران اقتصادی‌ای که تورم را تا ۷۰ درصد افزایش داده است به‌شدت خشمگین و ناراضی‌اند، خواستار استعفای عمرالبشیر، رئیس‌جمهور، شده‌اند. عمرالبشیر در سال ۱۹۸۹ و در جریان کودتایی نظامی به‌قدرت رسید. رژیم عمرالبشیر به نقض گسترده حقوق بشر متهم است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، مردم ۵ شهر بزرگ سودان از جمله شهر خارطوم پایتخت این کشور در اعتراض به شرایط نابسمان اقتصادی بار دیگر خواستار کناره گیری عمر البشیر شدند.

این در حالی است که رئیس جمهور سودان در واکنش به اعتراضات فعالان در فضای مجازی گفت: ساقط کردن نظام و تغییر حکومت و رئیس جمهور با واتس آپ و فیسبوک محقق نخواهد شد بلکه از طریق صندوق های رای در انتخابات ۲۰۲۰ خواهد بود.

وی افزود: آنکه بر سودان حکومت می کند تصمیم ملت سودان است.

شایان ذکر است که سودان از نوزده دسامبر ۲۰۱۸ شاهد اعتراضات خونین به دلیل گرانی شدید نان است. این اعتراضات در ابتدا به دلیل افزایش قیمت نان بود اما به تدریج رنگ و بوی سیاسی گرفت و معترضان خواستار کنار رفتن عمر البشیر شدند. مسئولان دولتی در سودان تعداد کشته شدگان این اعتراضات تاکنون را ۲۶ نفر اعلام می کنند در حالی که سازمان عفو بین الملل تعداد کشته ها را بیش از ۴۰ نفر اعلام کرده است

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا