زحمتکشان

کارگران زیر خط فقر زندگی می کنند!

تعیین خط فقر، مسئولیت مستقیم دولت‌هاست، تاکنون از هیچ دولتی به‌صورت رسمی نشنیده‌ایم که خط فقر را اعلام کنند.مهمترین چالشی که سال آینده زحمتکشان با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد، خط فقر است.

در حالی کشمکش بر سر دستمزد کارگران ادامه دارد که چشم انداز اقتصادی نشان می‌دهد سال ۹۸، عرصه معیشت بیش از هر زمان دیگری برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه تنگ خواهد شد. آنطور که آگاهان اقتصادی می‌گویند مهمترین چالشی که سال آینده گروه‌های کارگری با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد، خط فقر است.

به گفته دست‌اندرکاران اقتصادی، در شرایطی که خط فقر بالای ۵/۳ میلیون تومان گزارش شده اما حقوق کارگران یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی طی یکسال اخیر شاهد رشد فقر نسبی بوده‌ایم که بخش قابل توجهی از آنها کارگران بوده اند. مرکز پژوهش‌های مجلس چندی پیش در گزارشی به تفاوت سقف معافیت مالیاتی در قانون بودجه ۹۷ نسبت به لایحه بودجه ۹۸پرداخت و بیان کرد، سقف معافیت مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده تفاوتی نسبت به سال جاری نداشته است، در این باره دلایل زیر حائز اهمیت است.بر اساس پیش بینی ها انتظار افزایش تورم برای سال آینده وجود دارد.

از سوی دیگر با توجه به جهش ارز در سال ۹۷ انتظار می‌رود افزایش هزینه‌ها در سال ۹۸تداوم داشته باشد.خط فقر در یک خانواده چهار نفره در شهر تهران در تابستان سال ۹۷ ماهانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار و سالیانه حدود ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

در حالی مرکز پژوهش های مجلس خط فقر برای یک خانوار ۴نفره در شهرتهران در تابستان۹۷ را ماهانه ۲۷ میلیون ریال یعنی ۲میلیون و ۷۰۰هزار تومان می داند که برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس خط فقر را تا ۶میلیون تومان اعلام کرده اند.
در هر صورت در شرایط فعلی که حداقل دستمزد یک کارگر در سال جاری در صورت داشتن دو فرزند، حداقل یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۵۲۲تومان خواهد بود ( احتساب یک میلیون و دویست هزار تومان درآمد پایه و حق مسکن و اولاد) این رقم با خط فقر حدود ۱میلیون و ۱۶۵هزار و ۴۷۸ تومان فاصله دارد و کفاف زندگی کارگران را نمی‌دهد. نمایندگان کارگری هم نظری مخالف مرکز پژوهش های مجلس دارند، آن معتقدند که حداقل دستمزد در هیچ کجای کشور کمتر از ۵/۳ میلیون تومان نیست.
آمارها شفاف نیست…

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار کشور درباره «خط فقر» معتقد است: با وجود تکلیف صریح و مکرر در برنامه‌های پنجساله، پنجساله چهارم، پنجم و ششم که تعیین «خط فقر»، مسئولیت مستقیم دولت‌هاست، ما تاکنون از هیچ دولتی به‌صورت رسمی نشنیده‌ایم که خط فقر را اعلام کنند.

فرامرز توفیقی می‌گوید: ترس از تبعات شفافیت آماری دلیل مطرح نکردن این موضوع است. تا این لحظه، خط فقر را اعلام نکرده‌اند؛ چون اعلام خط فقر می‌تواند تاثیر مستقیم روی تصمیم‌گیری‌های بسیاری در حوزه‌های کلان اقتصادی داشته باشد؛ اگر خط فقر را به صورت رسمی اعلام کنند، براساس آنچه قانون اساسی الزام کرده در فاز بعدی باید برای «فقرزدایی» بکوشند؛ باید خط فقر را در تعیین حقوق کارمندان و دستمزد کارگران دخیل کنند .

او ادامه می‌دهد: درحالی‌که متولیان قانونی از ارائه اطلاعات خط فقر طفره می‌روند، مراجع غیررسمی آمارهای مختلف و بعضاً متناقض ارائه می‌دهند؛ ما آنقدر خلاء و فقدان اطلاعاتی داریم که هنوز اطلاعات هرم غذایی مناسب برای خانوارهای ایرانی تعیین نشده است! ابتدایی‌ترین چیز برای تعیین خط فقر، همین اطلاعات هرم غذایی‌ست که نداریم، باید گفت این تکلیف هم مثل هزاران تکلیف بدونِ پایش دیگر سالهاست که بر زمین مانده است.

توفیقی به محاسبات خط فقر یا همان سبد معیشت که گروه کارگری شورای عالی کار در دست محاسبه دارد، می‌پردازد و می‌گوید: حاضر هستیم با مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد خط فقر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی مباحثه کنیم؛ چون ما وقتی حداقل‌ها را در نظر می‌گیریم، در کم‌برخوردارترین استان‌ها به عدد ۳.۵ میلیون تومان می‌رسیم؛ در واقع هیچ‌کجای کشور، خط فقر کمتر از ۳.۵ میلیون تومان نیست! تازه این عدد، بسیار حداقلی محاسبه شده؛ مرکز پژوهش‌های مجلس ۲.۷ میلیون تومان را از کجا آورده؟ بیایند شفاف‌سازی کنند.

۱۵بهمن ماه دومین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار است که قرار است در آن جلسه بحث تعیین هزینه های سبد معیشت مشخص شود. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی رقم هزینه‌های سبد معیشت بهترین ملاک برای تعیین خط فقر کارگران است. خط فقر یا آستانه فقر حداقل درآمدی است که برای زندگی در یک کشور خاص در نظرگرفته می‌شود.
همدلی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا