گوناگون

اروپا برای اجرای کانال مالی شرط گذاشت

سفیر جمهوری اسلامی در انگلیس در توییتی شرط گذاشتن اروپا برای اجرای کانال مالی ویژه را مردود شمرد و گفت: اروپا حق ندارد برای اجرای کانال مالی جدید شرط بگذارد…
کشورهای اروپایی راه‌اندازی کانال مالی “ابزار حمایت از مبادلات تجاری” (اینس‌تکس) را منوط به پیوستن جمهوری اسلامی به نهاد مالی بین‌المللی FATF می‌دانند. اما مقامات حکومت ایران از پیشنهاد سه کشور اروپایی خشنود نیستند.

به گزارش دویچه وله، با اعلام راه‌اندازی کانال مالی مبادلات اقتصادی برای کالاهای اساسی از سوی اروپا، واکنش مسئولان جمهوری اسلامی حاکی از خشنودی کامل آنها نیست. به نظر می‌آید این کانال مالی آن چیزی نبود که حکومت ایران می‌خواست.

گویا مسئولان جمهوری اسلامی از اتحادیه اروپا انتظار داشتند تا سازوکاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ارائه دهد. اما نه تنها اتحادیه اروپا چنین پیشنهادی را ارائه نداد، بلکه این کانال مالی تنها پیشنهادی از سوی سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا بود، زیرا همه اعضای اتحادیه اروپا در این زمینه توافق نظر نداشته‌اند.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به مواضع سپاه پاسداران می‌پرسد: مگر قرار نبود SPV راه‌اندازی شود؟ و می‌افزاید: «سوالی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که چرا اروپا از SPV به اینس‌تکس رسید؟ ستون فقرات ایده SPV بر مبنای قانون مقابله با تحریم‌های ثانویه آمریکا بر علیه کوبا بنا شده بود تا به ایران و شرکت‌های اروپایی کمک کند تحریم‌های آمریکا را دور بزنند. اما اینستکس یک گام به عقب نهاده و اساساً وظیفه خود را مقابله با تحریم‌ها نمی‌داند.»

“تسنیم” این ابزار اروپایی را برای جمهوری اسلامی یک “تحقیر” می‌داند که “امید کاذب” تولید کرده است. این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران در رابطه با این سازوکار و نهاد FATF می‌افزاید که سه کشور اروپایی با “صراحت و البته گستاخی از ایران خواسته‌اند فوراً تمام دستورات FATF را اجرایی کند”.

تسنیم می‌نویسد: «اجرای این دستورات یعنی خودتحریمی و بستن راه دور زدن تحریم‌ها. این در حالی است که دستگاه دیپلماسی کشور پیش از این مدعی بود اروپایی‌ها راه‌اندازی کانال مالی را مشروط به تصویب FATF نکرده‌اند. در واقع اروپا وعده‌ای نسیه به ایران داده و امتیازی نقد طلب می‌کند.»

کیهان حکومتی هم نوشته است: این کانال‌مالی از این‌باب‌که هنوز اجرایی‌نشده وعده‌ سرخرمنی‌ و نسیه‌ای‌است در ازای اجرای نقد اف‌ای‌تی‌اف از سوی ایران. حتی اگر اینس‌تکس اجرا هم بشود، با روش پول نفت در برابر غذا و دارو هیچ‌ فایده‌ای ندارد. دست‌کم در اس‌پی‌وی قرار بود اروپایی‌ها تضمین بدهند نفت‌ایران را حتما بخرند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی نیز منوط کردن اجرای سازوکار ویژه اروپا به پیوستن جمهوری اسلامی به FATF “از سوی وزرای خارجه اروپایی” را “یک نوع گروکشی” خواند.

وی گفت: اروپایی‌ها صرفا در موضع اعلام سیاسی و تایید شفاهی برجام باقی ماندند و از آن فراتر نرفتند و تا مدتی نیز انتقاداتی را علیه آمریکایی‌ها مطرح می‌کردند اما اکنون به نظر می‌رسد در این زمینه هماهنگی‌هایی بین آمریکا و اروپا ایجاد شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا