گوناگون

مداخله آشکار در امور داخلی ونزوئلا

هفت کشور اروپایی خوان گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت شناختند.وزیرخارجه ونزوئلا با رد این اقدام اعلام داشت اروپایی‌ها همانند آمریکا گام‌های نادرستی برمی‌دارند.

انگلیس، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، اتریش، آلمان و سوئد رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان “رئیس‌جمهوری موقت” این کشور آمریکای لاتین به رسمیت شناختند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سباستین کورتس، صدراعظم آلمان در پیامی توئیتری نوشت: اتریش اکنون خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

سایر کشورهای اتحادیه اروپا شامل اسپانیا، انگلیس، فرانسه و دانمارک هم امروز اقدام مشابهی انجام دادند.سباستین کورتس گفت، اتریش از تلاش‌ها برای احیای دموکراسی در ونزوئلا که به گفته او از فقدان قانون و مقررات رنج می‌برد، حمایت می‌کند…

از سوی دیگر ؛خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت: امروز پس از بیدار شدن، گروهی در اروپا بیانیه هایی منتشر کردند. اجازه بدهید به آنها بگویم که ما متعجب نشده ایم. اجازه بدهید به آنها بگویم که این موضوع تاثیری بر ما نخواهد گذاشت زیرا پیشتر هم شاهد این موارد بوده ایم. طرح آمریکایی ها و اروپایی ها این بوده است . آنها پیشتر هم نتایج انتخاباتی را که در ونزوئلا در بیستم ماه مه برگزار شد به رسمیت نشناختند.

وی افزود: من امیدوارم که اروپا درباره تصمیم خود، تجدیدنظر کند. با سیاست صلح طلبانه تیم رئیس جمهور نیکولاس مادورو همه چیز ممکن است و علاوه بر این اروپا باید به حرف های ما گوش فرادهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین اقدام امروز برخی از کشورهای اروپایی مبنی بر به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا را دخالت در امور داخلی این کشور توصیف کرد.

وی در این رابطه افزود: بحران سیاسی در ونزوئلا فقط از سوی مردم این کشور قابل حل است. از نگاه مسکو، تحمیل هرگونه راه حل یا تلاش برای مشروعیت بخشیدن به غاصبان قدرت، به منزله دخالت اعم از مستقیم یا غیرمستقیم در مسائل داخلی ونزوئلا است.

گفتنی است ساعتی پیش کشورهای اروپایی انگلیس، فرانسه، سوئد، اسپانیا و هلند، گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناختند.وی ۱۲ روز پیش، با حمایت واشنگتن مشروعیت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را زیر سوال برد و عنوان وی را غصب کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا