گوناگون

درخواست کشورهای گروه لیما از ارتش ونزوئلا

کشورهای عضو گروه لیما از ارتش ونزوئلا خواستند تا با قطع همکاری با دولت نیکلاس مادورو، از خوان گوایدو، رهبر مخالفان حمایت کند….

به گزارش بهار نیوز، اکثریت قریب به اتفاق فرماندهان، کادرها و سربازان نیروهای نظامی ونزوئلا تا کنون به نیکلاس مادورو وفادار مانده اند. با این حال در روزهای گذشته و همزمان با افزایش فشارهای بین‌المللی و داخلی برای برکناری مادورو از قدرت، شماری از ژنرال‌های ارتش از خوان گوایدو جانبداری کرده اند. گروه لیما در سال ۲۰۱۷ و از سوی ۱۱ کشور آمریکای لاتین و کانادا برای «یافتن راه حلی صلح آمیز برای بحران ونزوئلا» تشکیل شد. این گروه روز دوشنبه در جلسه ویژه خود در اوتاوا، پایتخت کانادا خواستار تغییر رژیم در ونزوئلا بدون خشونت شد. بیانه گروه لیما ساعاتی پس از آن منتشر شد که کشورهای اروپایی خوان گوایدو،رهبر مخالفان را به‌عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند. کشورهای عضو گروه لیما همچنین از جامعه جهانی خواستند تا مانع دسترسی «رژیم مادورو» به مبادلات مالی و تجاری خارجی شوند. نسترو پوپولیزیو، وزیر خارجه پرو هم در حاشیه این جلسه اعلام کرد صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی با یکدیگر برای تقویت بازسازی ونزوئلا همکاری خواهند کرد.

در حالی که بحران سیاسی ونزوئلا همچنان ادامه دارد، نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا تحت فشار شدیدی از سوی کشورهای غربی قرار دارد تا از این سمت استعفا کند.پیترو پارولین وزیر امرو داخلی واتیکان دوشنبه در اظهاراتی در ابوظبی گفت: نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نامه‌ای را برای پاپ فرانسیس نوشته و خواستار از سرگیری مذاکره و گفتگو شده است.مادورو نیز در مصاحبه با شبکه اسکای ایتالیا گفت: نامه‌ای را برای پاپ فرانسیس فرستاده‌ام و در آن خواستار کمک واتیکان برای روند تسهیل گفتگو شده‌ام.این در شرایطی است که وزیر خارجه مالت روز دوشنبه گفته است که اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه دولت ونزوئلا است.اتحادیه اروپا از نوامبر ۲۰۱۷ صادرات تسلیحات و تجهیزات سرکوب به ونزوئلا را ممنوع اعلام کرده است. اتحادیه اروپا ممنوعیت سفر و توقیف اموال و دارایی‌های ۱۸ مقام ارشد دولت ونزوئلا را نیز اعلام کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا