بین‌المللی

سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره سه شنبه شب ۵ فوریه،حکومت ایران را «حامی تروریسم و دیکتاتوری فاسد» خواند. ، رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از نطق سالانه خود در کنگره این کشور، جمهوری اسلامی را “رژیمی رادیکال” خواند و گفت که کابینه او اطمینان حاصل می‌کند که این رژیم هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. او برای سومین بار در کنگره آمریکا سخنرانی کرد. در بخش مربوط به سیاست خارجی، او جمهوری اسلامی را یک “دیکتاتوری فاسد” و “بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان” خواند….

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که قصد ندارد بگذارد که سم نفرت ضدسامی گسرتش بیابد و در رابطه با جمهوری اسلامی گفت: “از رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهد و ملت یهود را تهدید به نسل‌کشی می‌کند چشم بر نخواهیم داشت.” ترامپ با اشاره به وضع سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران تا به امروز بار دیگر خروج از از توافق هسته‌‌ای با ایران را دستاورد کابینه‌اش خواند و گفت این کار را انجام داده “تا این دیکتاتوری فاسد هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.”

به گزارش یورو نیوز، همانگونه که انتظار می رفت دونالد ترامپ در کنگره بر لزوم ساخت دیوار مرزی در مرز آمریکا و مکزیک تاکید کرد و هدف از ساخت آن را مقابله با موج تازه‌ مهاجران غیرقانونی خواند که به مرز کشورش یورش آورده اند. ترامپ هدف دیگر از عزم خود در ساخت چنین دیواری را مقابله با تبهکارانی خواند که با خود و از مرزهای جنوبی «جرم و جنایت» را به آمریکا می آورند. وی دفاع از شهروندان آمریکا، مشاغل و زندگی و امنیت آن را یک «وظیفه اخلاقی» دانست.
وزارت دفاع آمریکا برای تقویت مراقبت مرزبانان از مرز این کشور با مکزیک نزدیک به ۴ هزار سرباز تازه نفس به مرز دو کشور گسیل می کند. دمکرات‌های آمریکا با هزینه بیش از ۵ میلیارد دلاری درخواستی دونالد ترامپ برای ساخت این دیوار مرزی مخالفند.

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان

دونالد ترامپ در رابطه با تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان گفت که رویکرد او “بر اساس واقع‌گرایی” است و به این باور دارد که “ملت‌های بزرگ در جنگ‌های بی‌پایان باقی نمی‌مانند.”

در این سخنرانی او به حکومت بشار اسد اشاره‌ای نکرد اما گفت که آمریکا پیروز جنگ علیه گروه دولت اسلامی (داعش) است. رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که از زمانی که بر صندلی قدرت نشسته است، آمریکا ۵۲ هزار کیلومتر مربع زمین‌های اشغال شده توسط داعش را آزاد کرده است.

او با اشاره به ۱۹ سال حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه گفت که هفت هزار آمریکایی جان خود را در این جنگ‌ها از دست داده‌اند، ۵۲ هزار آمریکایی زخمی شده‌اند و این جنگ‌ها بیش از هفت تریلیون دلار برای آمریکا خرج برداشته است.

کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان را ترامپ مرتبط با مذاکرات صلح دانست و گفت که کابینه او مشغول گفت‌وگو با دولت افغانستان و نیروهای طالبان است تا یک توافق سیاسی در افغانستان به‌سرعت به دست آید.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنگره گفت که دومین دیدار خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را در دو روز ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام برگزار می کند. ترامپ رویکرد دولتش در قبال پیونگ یانگ و مذاکرات هسته ای با کره شمالی را یکی از دستاوردهای بزرگ خود می خواند.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا