اخبار

افزایش حجم نقدینگی؛ سودهای کلان در جیب های خاص!

رئیس مجلس در حالی از “اصلاح ساختار کشور” به دستورخامنه ای خبر رسانی می کند که میزان نقدینگی به ۱۷۲۵ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان افزایش و طی ۸ ماهه سال جاری ۱۲.۸ درصد رشد کرده است. در همین فاصله زمانی قدرت خرید مردم تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، میزان نقدینگی در پایان آبان امسال، به ۱۷۲۵ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این رقم در طول یک سال گذشته، ۲۱.۱ درصد و در ۸ ماهه سال جاری ۱۲.۸ درصد رشد کرده است.

بر این اساس، میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان آبان ماه با رشد ۳۱.۶ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۴۶ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

همچنین آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم پول با رشد ۴۳.۴ درصدی، به ۲۴۴ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان رسیده است.در عین حال، حجم شبه پول به رقم ۱۴۸۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به آبان ماه سال قبل ۱۸.۱ درصد رشد داشته است.

بر اساس محاسبات بانک مرکزی، حجم پایه پولی به عدد ۲۴۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به آبان ماه سال گذشته ۲۲.۶ درصد افزایش داشته است.

سپرده گذاران دانه درشت بانک ها منتفعان و برندگان وضع موجود!

به گزارش ایسنا : مسابقه ای میان بانک ها برای پرداخت سود برقرار است .هرکدام برای جذب سپرده بیشتر برای پرداخت سود بالاتر از یکدیگر سبقت می گیرند. بی کفایتی بانک ها و ضعف نظارتی بانک مرکزی یک سوی ماجرایی است که به نقطه فعلی رسیده؛ سپرده گذاران دانه درشت بانک ها منتفعان و برندگان وضع موجود هستند که بدون پرداخت مالیات و ایجاد فعالیت اقتصادی مولد، این امکان برایشان فراهم شده است تا با سپرده های هنگفت در تعیین خط مشی بانک ها تعیین کننده باشند. تعداد آنها اندک و قدرت و منفعتشان حداکثری است. بیش از ۷۴ درصد از سپرده های بانکی مربوط به یک درصد سپرده گذاران است.سپرده های بزرگ مالیات نیز پرداخت نمی کنند..

سال هاست سپرده گذاری در بانک به یک منبع درآمد تبدیل شده و حجم بالای این سپرده ها نقدینگی را پدید آورده که نسبت آن با رشد اقتصادی هم خوانی ندارد. برخی آمار ها نشان از توزیع نامتقارن سودها بین بعضی از افراد دارد. مرکز پژوهش های مجلس پیش تر در گزارشی اعلام کرده بود ۸۵ درصد ارزش سپرده های بانکی متعلق به ۲.۵ درصد سپرده گذاران است. بیش از ۶۰ درصد نقدینگی کشور به سمت فعالیت های نامولد و واسطه گری جریان دارد.

بودجه کل کشورو بودجه بانک‌ها

به گزارش خبرنگار ایلنا، “یاسر باقری” در نشست “رفاه و تامین اجتماعی در لایحه بودجه سال ۹۸ ” که توسط موسسه عالی پژوهش‌های سازمان تامین اجتماعی برگزار شده بود، به نقد عملکرد دولت در زمینه فقرزدایی، پوشش حمایت‌های رفاهی و نگاه عاری از حمایت آن به نهاد تامین اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی پرداخت.

باقری با تفکیک سه موضوع مصارف عمومی، بودجه عمومی و بودجه کل کشور، گفت: این سه غالبا به اشتباه یکی فرض می‌شوند؛ درحالی‌که متفاوت هستند. بودجه کل کشور ۴۷۹ هزار میلیارد تومان است اما بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها ذیل بودجه عمومی کشور سه برابر این میزان است و به هزار و هفتصد و سه میلیارد تومان می‌رسد…وی با بیان اینکه اعتبارات اختصاص داده شده توسط دولت برای سازمان تامین اجتماعی بیشتر شبیه شوخی است، گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان تعهدات سالیانه دولت به سازمان تامین اجتماعی است اما اعتبار اختصاص داده شده توسط دولت در لایحه بودجه سال ۹۸، بیشتر شبیه شوخی است.

نرخ تورم کل کشور در دی ماه ١٣٩٧ برابر ٢٠.۶ درصد است !

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین ٢۵.۶ درصد برای دهک اول تا ٢٨.٣ درصد برای دهک دهم است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در دی ماه ١٣٩٧ برابر ٢٠.۶ درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه ١٩.۶ درصد برای دهک اول تا ٢٢.٣ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین ٢۵.۶ درصد برای دهک اول تا ٢٨.٣ درصد برای دهک دهم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بین ١۴.٩ درصد برای دهک اول تا ٢٠.٩ درصد برای دهک دهم است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا