اخبار

صادرات نفت ایران به زیر ۱ میلیون بشکه رسید

با بازگشت تحریم های مداخله جویانه صادرات روزانه نفت ایران در حال حاضر به کمتر از ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اعلام کرد، معافیت تحریم نفتی ایران تمدید نمی‌شود.

کاهش تولید نفت ایران به پایین‌ترین حد در ۵ سال گذشته !

یورونیوز: تولید نفت ایران به پایین‌ترین حد در ۵ سال گذشته رسید.بلومبرگ اعلام کرد که تولید نفت ایران با آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲ میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین حد از بهار سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران از پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی به بالای ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود ولی از اردیبهشت گذشته و با خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام بار دیگر سیر نزولی به خود گرفته است.

پیشتر و با تشدید تحریم‌های اقتصادی غرب علیه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، تولید نفت ایران در بهار سال ۲۰۱۳ میلادی، پایین‌ترین سطح خود یعنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز را تجربه کرده بود.

حال بار دیگر و با اعمال تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکا تولید نفت ایران سیر نزولی به خود گرفته است. این در شرایطی است که میانگین مصرف داخلی نفت در ایران طی ۱۲ سال گذشته بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود. این بدان معناست که صادرات روزانه نفت ایران در حال حاضر به کمتر از ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.

با این وجود دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در لایحه بودجه سال آینده خورشیدی درآمد حاصل از صادرات نفت را بر مبنای فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام پیش‌بینی کرده است. اقدامی که می‌تواند موجب تشدید فشار کسری بودجه دولت بر رشد نرخ ارز و تورم شود.

معافیت ها تمدید نمی‌ شود؟

اعتمادآنلاین: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد: معافیت تحریم نفتی ایران تمدید نمی‌شود.«برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با خبرگزاری «ان‌ایچ‌کی» با درخواست از مشتریان نفتی ایران در خصوص قطع خرید نفت خام از تهران اعلام کرد: آنچه اعلام کرده‌ایم سیاست ما به صفر رساندن واردات نفت خام ایران در اسرع زمان ممکن است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در این خصوص گفت: ما در آینده قصد اعطای هیچگونه معافیت از تحریم‌‌ها یا استثناء قائل شدن در ساختارهای تحریم‌‌های این کشور را نداریم؛ خواه این مسئله درباره نفت یا هر موضوع دیگر باشد.

این در حالیست که چند ماه پیش و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق بین‌المللی برجام، واشنگتن از آغاز تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه تهران خبر داد و در ماه نوامبر سال گذشته میلادی (آبان ماه سال شمسی جاری) بار دیگر تحریم‌‌هایی را علیه ایران اِعمال کرد.

آمریکا در گام بعد با اعطای معافیت ۱۸۰ روزه به ۸ کشور جهان تا ماه می سال ۲۰۱۹ میلادی (اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸) برای ادامه خرید نفت از ایران مهلت داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا