گوناگون

ترامپ بار دیگر چین را تهدید کرد

‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا یک بار دیگر تهدید کرد اگر توافق واقعی با چین حاصل نشود، کالا‌های وارداتی این کشور را مشمول تعرفه ۲۵ درصدی خواهد کرد….

رویداد۲۴ ترامپ در مصاحبه با خبرنگاران همچنین تصریح کرده است تا قبل از تفاهم در جنگ تجاری، دیداری با ‘شی جین پینگ’ همتای چینی خود نخواهد داشت.

این در حالی است که پیشتر رسانه‌های آمریکایی از قول او نوشته بودند تا پایان ماه جاری میلادی و پیش از پایان آتش بس ۹۰ روزه در اول مارس، سران دو کشور با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

با این وصف رییس جمهوری آمریکا که خود را مرد تعرفه‌ها خوانده است می‌گوید: قبل از روز اول مارس که این آتش بس پایان می‌یابد بعید است دیداری صورت گیرد.

اگر دو طرف نتوانند تا آن زمان به گفته وی به یک توافق واقعی برسند آن زمان آمریکا ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالا‌های وارداتی از چین را تحت تعرفه ۲۵ درصدی قرار خواهد داد.

‘لری کودلوو’ مشاور جدید اقتصادی و تجاری کاخ سفید هم در اظهاراتی که نشان دهنده اختلافات فراوان دو کشور است گفت: اصلا معلوم نیست طرفین در پایان این مهلت توافقی حاصل کنند، زیرا فاصله و شکاف بزرگی میان آن‌ها وجود دارد.

در ماه جاری میلادی هیات‌های چینی و آمریکایی در واشنگتن درباره رسیدن به توافق با یکدیگر گفتگو کردند، اما اظهار نظر خاصی درباره نتیجه مذاکرات نداشتند در شرایطی که طرف چینی آن را سازنده توصیف می‌کرد، آمریکا هم بر ادامه آن تاکید می‌ورزید، اما این نخستین بار پس از آن گفتگو‌ها است که آمریکا بتدریج موضع سختگیرانه تری در قبال پکن می‌گیرد.

از سوی دیگر اظهار نظر تازه ترامپ نشان دهنده چرخش آشکار از مواضع قبلی است او پیشتر در توئیتی اعلام کرده بود تا زمانی که با دوست خود ‘شی جین پینگ’ دیدار نکند، توافقی در کار نخواهد بود.

ترامپ می‌گوید: چین باید به تجارت ناعادلانه پایان دهد از دزدیدن فرصت‌های شغلی آمریکایی‌ها دست بردارد و تلاش را برای نقض حق مالکیت معنوی متوقف کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا