حقوق بشر

عفو رهبری با عطر گاز فلفل و طعم ضربه‌های باتوم در زندان قرچک

از شب گذشته تاکنون زندانیان زن زندان قرچک در وضعیت وخیمی به سر می‌برند. گفته می‌شود نیروهای گارد زندان زنان قرچک ورامین شب گذشته با گاز فلفل و گاز اشک‌آور به بند ۱ و ۲ زندان زنان حمله کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند….
یک منبع آگاه که تلفنی با یکی از زندانی‌ها صحبت کرده به «ایران وایر» می‌گوید: «پنجشنبه‌شب حال یکی از زندانیان بند ۱ بد می‌شود. زندانیان دیگر، مأموران را صدا می‌کنند و از نگهبانان می‌خواهند به وضعیت زندانی توجه کند، اما آن‌ها بی‌توجهی می‌کنند. همین باعث می‌شود زندانی‌ها عصبانی شوند و در اعتراض به این وضعیت با مشت به درها می‌کوبند. زندانیان بند ۲ هم به آن‌ها می‌پیوندند. گارد زندان هم به جای رسیدگی به وضعیت زندانی و پاسخگویی در برابر اعتراض‌ها‌، گاز اشک‌آور و گاز فلفل پرتاب می‌کند.»
زندانیان برای دفع گاز فلفل و گاز اشک‌اور، پتوها و رختخواب‌هایشان را آتش زده‌اند: «کسی که ظهر جمعه با من مخفیانه تماس گرفت می‌گفت آتش‌نشانی آمده و آتش را خاموش کرده، گارد زندان، بسیاری از زندانی‌ها را کتک زده و تعداد زخمی‌ها زیاد است و هنوز وضعیت زندان به حالت عادی برنگشته است. حتی به زندانی‌ها ناهار نداده‌اند. گاز و برق قطع شده و زندانی‌ها در سرما هستند و الان تلفن‌ها قطع شده، قبل از قطع تلفن‌ها هم هرجا متوجه شده بودند کسی در حال اطلاع‌رسانی درباره‌ی این وضعیت است، برخوردکرده بودند.»
خواهر یکی از زندانیان در حساب کاربری توئیترش نیز این موضوع را تأیید کرده است: «خواهرم داشت پشت تلفن زار زار گریه می‌کرد و می‌گفت گاردی‌ها دست و پا و سرِ خیلی از بچه‌ها رو شکستند، ما داریم از گاز اشک‌آور خفه میشیم، که تلفن قطع شد. یکی دو ساعت بعد دوستش تماس گرفت که خواهرت رو کتک‌زنان کشیدن و بردنش. بی‌خبریم ازش… مادرم جلو زندانه و هیچکی جواب نمیده.»
در پی انتشار خبر ضرب و شتم در زندان قرچک، خانواده‌ی بسیاری از زندانیان خود را به جلوی درب زندان رسانده‌اند تا از وضعیت عزیزانشان اطلاع بگیرند: «هیچ جوابی نمی‌دهند، فقط یک عده از کسانی که مراجعه کردند متوجه شده‌اند که از ساختمان زندان دود بلند می‌شود. صدای آمبولانس هم از اطراف به گوش می‌رسد.» در رسانه‌های اجتماعی عکس‌هایی از زندان قرچک منتشر شده که دود سیاهی را در بالای ساختمان زندان نشان می‌دهد. گفته می‌شود این عکس‌ها امروز جمعه نوزدهم بهمن‌ماه گرفته شده است.
منبع آگاه ایران وایر می‌گوید: «دود و گاز فلفل و گاز اشک‌آور در یک فضای بسته مشخص است که زندانی‌ها را دچار مسمومیت و خفگی می‌کند. ضرب و شتم هم به این‌ها اضافه کنید.»
بند زنان زندان قرچک ورامین فاقد کمترین استانداردهای بهداشتی است و بارها خانواده‌ی زندانیان از عدم دسترسی زندانیان به آب گرم، نداشتن جیره غذایی مناسب و کمبود جای خواب و امکانات اولیه خبر داده‌اند.
برخی از کاربران شبکه‌های مجازی عدم رسیدگی به یکی از زندانیان را تنها عامل اعتراض زندانیان نمی‌دانند. آن‌ها می‌گویند که برخی زندانیان به‌خاطر قرار نگرفتن نامشان در فهرست عفو رهبری که قرار بوده به‌مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب صورت بگیرد، اعتراض کرده‌اند.
در چند روز گذشته رسانه‌های همسو با حکومت از عفو گسترده‌ی زندانیان در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خبر داده بودند. ژیلا بنی‌یعقوب روزنامه‌نگار و فعال مدنی هم که در توییتر خبر اعتراضات زندان قرچک را منتشر کرد در یکی از توئیت‌هایش به این موضوع اشاره کرد. او نوشت: «در زندان زنان قرچک شورش شده، یک دلیل شورش نبودن اسامی بسیاری از زندانیان در فهرست عفو ۲۲ بهمن است. زندانی‌ها اعتراضشان را با کوبیدن دست به درها بیان کردند، گارد ضدشورش به همه‌ی بندهای زندان حمله کرده و زنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و گاز اشک‌آور به میان زندانیان پرتاب کردند».
خواهر یکی از زندانیان قرچک هم نوشته: «نه صدای شاد خواهرم رو میتونم فراموش کنم که می‌گفت شنیدی آملی لاریجانی گفته پنجاه‌هزار زندانی آزاد میشن و نه صدای گریه‌ی امروزش روکه می‌گفت نمیدونی دارن باهامون چیکار می‌کنن، چهل‌سالگی انقلابتون مبارک! عفو نخواستیم. در سالگرد پیروزیتون زندانیان رو لااقل کتک نزنید.»
این اولین بار نیست که زندانیان مورد ضرب و شتم گارد زندان قرار می‌گیرند. خردادماه گذشته هم خانواده‌ی دراویش گنابادی از ضرب و شتم عزیزانشان در بند زنان قرچک توسط گارد زندان خبر دادند اما به گفته‌ی منبع مطلع ایران وایر درگیری روز گذشته بسیار گسترده‌تر از درگیری خردادماه گارد زندان با زنان درویش است و شاید شبیه پنج‌شنبه سیاه اوین باشد.
اشاره‌ی او به روز ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ است که در پی بازرسی وسایل زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان به‌وسیله‌ی نیروهای لباس‌شخصی و اعتراض زندانیان، عده‌ی زیادی از زندانیان سیاسی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و مجروح شدند.
در پی این اتفاق تلفن زندان قطع شد و خانواده‌‌ی زندانیان برای خبر گرفتن از عزیزانشان دچار سردرگمی شدند. وضعیتی که حالا خانواده‌ی زندانیان زن زندان قرچک ورامین به آن دچار شده‌اند. از سوی دیگر تلفن‌های زندان تهران بزرگ که با نام فشافویه شناخته می‌شود هم قطع شده است. سایت مجذوبان نور گزارش داده که خانواده‌های دراویش گنابادی امروز هیچ تماسی از زندان فشافویه نداشته‌اند و نگران پیشامدی مشابه آنچه در بند زنان زندان قرچک رخ داده، هستند.
منبع: ایران وایر

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا