بین‌المللی

اعتراض ۱۲ هزار جلیقه‌زرد در فرانسه

در سیزدهمین هفته پیاپی از اعتراضات مردمی در فرانسه، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که ۱۲ هزار و ۱۰۰ نفر در کشور و ۴ هزار نفر هم در پاریس در تظاهرات امروز شرکت کرده اند.شعار ماکرون استعفا بده….
به گزارش خبرگزاری مهر، در حالیکه جنبش اعتراضی به اوضاع اقتصادی فرانسه و سیاست‌ های دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور موسوم به جلیقه زردها در سیزدهمین شنبه سیاه به برگزاری تجمعات خود ادامه داده اند، خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد: وزارت کشور فرانسه با صدور بیانیه ای شمار تظاهرات کنندگان امروز شنبه تا ساعت ۱۴:۰۰ (به وقت محلی) در این کشور را ۱۲ هزار و ۱۰۰ نفر عنوان کرد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت کشور فرانسه در این خصوص آمده است: از این تعداد، ۴ هزار نفر در شهر پاریس پایتخت فرانسه در اعتراضات شرکت کرده اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی BFM، تنها ۲ ساعت پس از آغاز جنبش اعتراضی مردم در پایتخت فرانسه، دست کم ۱۵ معترض توسط پلیس بازداشت شدند.

خبرگزاری دویچه وله در این باره نوشت: در شهرهای نیس، مارسی، بوردو، نانت، روان، لیون، سن اتین، کان، مونت پیله و تولوز نیز تظاهرات های مردمی به انجام رسیده است.

بر اساس اعلام راشاتوی، شعار «ماکرون استعفا بده» در تظاهرات امروز پایتخت به گوش می رسد.

***

۷۳ درصد فرانسوی‌ها موافق برگزاری همه‌پرسی هستند

۷۳ درصد فرانسوی‌ها موافق برگزاری همه‌پرسی هستند

تازه‌ترین نظرسنجی حاکی از آن است که اکثر فرانسوی‎ها از ایده برگزاری همه‌پرسی در راستای فرونشاندن بحران جلیقه‎زردها حمایت می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، نظرسنجی انجام شده از سوی «ژونال دو دیمانش» حاکی از آن است که سه چهارم مردم فرانسه از ایده برگزاری همه پرسی در ماه میلادی آینده استقبال می‌کنند.

گفتنی است هفته گذشته این رسانه فرانسوی گزارش داد که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور قصد دارد در تاریخ ۲۶ ماه میلادی می (۵ خرداد ۹۸) همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا، همه پرسی در راستای فرونشاندن بحران جلیقه‌زردها برگزار کند.

اکنون ژورنال دو دیمانش می‎گوید ۷۳ درصد مردم فرانسه با این همه‌پرسی موافق هستند حال آنکه ۲۷ درصد نیز با برگزاری آن مخالفت می‌کنند.

البته هنوز مشخص نیست سوالی که در این همه‌پرسی مطرح می‎شود؛ چه خواهد بود.

در میان موافقین همه‌پرسی درباره تاریخ دقیق برگزاری آن نیز اختلاف‌نظر وجود دارد و تقریباً ۵۰ درصد از آنها می‎گویند که این اقدام باید به موعد دیگری طی سال جاری میلادی موکول شود.

اما در مجموع، حدود ۵۷ درصد از موافقین نظرسنجی بر این باورند که بهتر است این اقدام طی ۳ و نیم ماه آینده برگزار شود.

گفتنی است روز گذشته در سیزدهمین شنبه سیاه، بیش از ۱۲ هزار فرانسوی در اعتراض به سیاست‎های اقتصادی دولت ماکرون به خیابان‌ها آمده و خواستار استعفای وی شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا