گوناگون

خودکفایی گندم درمعرض خطر

اگر مشکلات کشاورزان شامل یکسان نشدن قیمت خرید تضمینی و بهای واقعی گندم رفع نشود کشور در خودکفایی این محصول به خطر می‌افتد….

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن حسینی شاهرودی ظهر چهارشنبه در دیدار با کشاورزان و دامداران، فعالان اقتصادی و مسئولان شاهرود به میزبانی دانشگاه صنعتی این شهر بابیان اینکه مشکلات عدیده‌ای امروز اقتصاد کشور را تهدید می‌کند که ازجمله آن‌ها می‌توان به تحریم‌های ظالمانه تحت عنوان جنگ اقتصادی اشاره کرد، تأکید کرد: آسیب این امور کمتر از جنگ نظامی نیست و اگر امروز درصحنه نباشیم و درک درستی را از اقتصاد مقاومتی نداشته باشیم، شاید زمین‌گیر شویم و مشکلات عدیده‌ای برایمان پیش آید.

وی افزود: برخی معتقدند که توسعه در کشور باید حول محور صنعت و گردشگری باشد و برخی نیز معتقدند این توسعه باید درزمینهٔ معدن باشد اما  از همان ابتدا کشاورزی و قوت غالب مردم موردی است که ما باید در آن به خودکفایی برسیم و لذا نقش کشاورزان در اقتصاد بسیار روشن و پررنگ است.

صرف تمام پول نفت کشور برای یارانه و ارز ۴۲۰۰ تومانی

عضو مجلس گفت: امروز تمام پول نفت کشور صرف یارانه، سوبسید و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین گوشت، مرغ، جو، کنجاله و ذرت و روغن و برنج می‌شود و در بودجه سال آتی نیز این مورد به همین شکل دیده‌شده است حال اگر همان‌گونه که در تولید گندم خودکفا شدیم در سایر حوزه‌ها نیز تلاش می‌کردیم نیاز نبود به این میزان، اعتبار و پول کشور را صرف کنیم.

حسینی شاهرودی ابراز کرد: تفاوت قیمت جهانی گندم و دام با آن میزانی که دولت از کشاورزان و دامداران خریداری می‌کند آن‌قدر تفاوت دارد که دامداران اگر دامشان را خودشان به خارج از استان و به مرز پاکستان برسانند می‌توانند آن‌ها را باقیمت‌های میلیونی به فروش برسانند و همچنین درزمینهٔ گندم نیز وضعیت همین‌گونه است لذا امروز قیمت جهانی گندم کیلویی دو هزار تومان است اما آنچه به کشاورزان داده می‌شود ۱۴۵۰ تومان است و اگر این منوال پیش برود سال آینده نیز افت تولید گندم را خواهیم داشت و دیگر در گندم هم خودکفا نخواهیم بود لذا باید تدبیری کرد و پرسید که چرا باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را صرف تأمین گوشت یخ‌زده خارجی کنیم و آن‌هم دست اقشار آسیب‌پذیر نرسد!

وی با طرح این پرسش که گوشت گرم وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی نصیب چه کسانی می‌شود؟ تأکید کرد: آیا امروز مکانیسمی وجود دارد که گوشت به‌خوبی بین مردم توزیع شود؟ ازلحاظ سرانه توزیع گوشت به هر شهروند چند گرم گوشت گرم وارداتی رسیده است؟ لذا شیوه‌ها باید عوض شود و باید احساس کنیم که در جنگ اقتصادی هستیم.

هیچ حمایتی از کشاورزان نمی‌شود

نماینده شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه زنجیره‌های مزیت دار اقتصادی باید در هر منطقه شناسایی شود، گفت: ادعای ما بر این است که این سرزمین در همه حوزه‌ها ظرفیت و پتانسیل دارد اما چرا روزبه‌روز آب‌های زیرزمینی کاهش می‌یابند و از کشاورزان هم هیچ حمایتی نمی‌شود و از سوی دیگر مشکلات سرمازدگی هرسال کشاورزان را متضرر می‌کند اما چقدر مسئولان در راستای متوقف شدن این ضررها گام برداشته‌اند؟ لذا باید از خود بپرسیم که امروز چه میزان توانسته‌ایم در تغییر الگوی کشت موفق باشیم؟ این‌ها مسائلی هستند که باید به آن‌ها پاسخ دهیم.

حسینی شاهرودی بیان کرد: امروز ظرفیت‌های عظیم اقتصادی و کشاورزی در شاهرود وجود دارد اما نتوانسته‌ایم درزمینهٔ صادرات آن‌ها به کشورهای منطقه و جهان موفق عمل کنیم چراکه هرگز نتوانسته‌ایم حتی یک شرکت بازرگانی موفق ایجاد کنیم تا محصول کشاورز ما به آن‌سوی مرزها شناسانده و صادر کند و از سوی دیگر ما باید اذعان داشته باشیم که درزمینهٔ ایجاد صنایع تبدیلی هم نتوانسته‌ایم موفق عمل کنیم و تمام دلایل این امر به سبب نادیده گرفته شدن زنجیره مزیت‌دار اقتصادی توسط مسئولان است.

وی افزود: امروز آمایشی تهیه‌شده که دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران و همچنین دانشگاه‌ها در راستای آن تلاش وافری داشته‌اند و خوشبختانه این آمایش مبتنی بر ظرفیت‌های شاهرود مورد تصویب قرار گرفت و ما توانسته‌ایم در حوزه‌های صنعتی، معدنی، گردشگری و مخصوصاً کشاورزی برنامه‌های خوبی را داشته‌ باشیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا