اخبار

کسری بودجه بی‌سابقه دولت

عدم تحقق ۴۱ درصدی درآمد ها منجر به کسری بودجه دولت طی هفت ماهه سال جاری شده است. رشد تورم ،افزایش بیکاری و کاهش بیشتر قدرت خرید مردم از پیامد های این کسری بودجه به شمار می آید.

فشار برمعیشت مردم ؛سفره ها کوچک تر می شود!

جهان صنعت:برآوردهای انجام گرفته از عملکرد اقتصادی کشور نشان می‌دهد که کسری بودجه دولت به بی‌سابقه‌ترین رقم خود در تاریخ نظام جمهوری اسلامی رسیده است. کسری بی‌سابقه بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومانی تراز عملیاتی و سرمایه‌ای که در تارنمای آماری بانک مرکزی منتشر شده، از رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ ۴۰‌ساله بعد از انقلاب خبر می‌دهد؛ آماری که تاکنون حتی در آمارهای ۱۲ ماهه نیز نتوانسته چنین رقمی را به ثبت برساند. این در حالی است که پیشتر و بر اساس قانون بودجه سال‌جاری، این رقم تنها در حدود ۴/۲۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود…

هرچند آثار سوء کسری بودجه بر اقتصاد کشور کم نیست و کاهش بهره‌وری، برداشت بی‌رویه از حساب ذخیره ارزی و بالاخره کاهش تولید و سرمایه‌گذاری از بارزترین آثار سوء کسری بودجه است که می‌تواند اقتصاد را دستخوش تلاطمات بسیاری کند، با این وجود تورم یکی از بارزترین آثاری است که در پی آن می‌آید و در شرایط حساس کنونی می‌تواند پیامدهای مخربی را به همراه داشته باشد…

آن‌طور که در آمارهای بانک مرکزی منتشر شده، حجم نقدینگی کشور در آذرماه سال‌جاری به بیش از هزار و ۷۶۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱/۲۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. این حجم از نقدینگی که در طول یک سال گذشته با اثرگذاری بر دیگر متغیرهای اقتصادی توانست نرخ تورم دولت تدبیر و امید را به بیش از ۴۰ درصد برساند، اگر با برداشت‌های بی‌رویه از منابع بانکی همراه شود، خود عامل موثری در رشد دوباره نرخ تورم خواهد بود.

بر این اساس باید این سوال اساسی را پرسید که اقتصاد چه میزان توان تحمل این رقم‌های فزاینده نقدینگی و در کنار آن رشد بی‌رویه سطح عمومی قیمت‌ها را خواهد داشت؟

اگر نگاهی به وضعیت معیشت خانوارها بیندازیم با تفاوت فاحشی در سطوح معیشتی آنان در کشور مواجه می‌شویم. افزایش فاصله دهک‌های درآمدی و کوچک شدن سفره معیشت خانوارها از جمله آثار سوء روند فزاینده نرخ تورم در اقتصاد است…

کسری بودجه بی‌سابقه

یورو نیوز: …مطابق اعلام بانک مرکزی ایران، مجموع درآمد دولت اعم از مالیات، عوارض و تعرفه‌های گمرک تا پایان مهرماه گذشته به ۷۵.۵ هزارمیلیاردتومان رسیده که نشان دهنده عدم تحقق ۴۱ درصدی آن در مقایسه با رقم مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ است.

همچنین در قانون بودجه سال جاری خورشیدی مصوب شده بود که دولت طی ۷ ماهه سال از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای از جمله فروش نفت و میعانات گازی ۶۳.۶ میلیاردتومان درآمد داشته باشد. عملکرد مالی دولت نشان می‌دهد که این رقم به ۷۲.۹ هزارمیلیاردتومان رسیده و درصد تحقق ۱۱۴ درصدی را ثبت کرده است.

گزارش بانک مرکزی ایران حاکی است که کسری تراز عملیاتی بودجه دولت طی ۷ ماهه سال جاری خورشیدی به بیش از ۸۰.۷ هزارمیلیاردتومان رسیده است. این در حالی است که واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای شاهد مازاد ۴۱.۵ هزارمیلیارد تومان بوده است.

بر این اساس، کسری بودجه دولت ایران با وجود درآمد نفتی فراتر از انتظار دولت طی ۷ ماهه سال ۱۳۹۷، به رقم بی‌سابقه ۳۹.۱ هزارمیلیارد تومان رسیده است. این رقم طی نیمه اول سال جاری خورشیدی ۳۷.۲ هزارمیلیارد تومانی بود که نشان دهنده رشد ۵ درصدی آن طی مهرماه گذشته است.

در همین حال، گزارش بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد که کسری بودجه دولت در مقایسه با عملکرد هفت ماهه سال ۱۳۹۶ بیش از ۷۵ درصد افزایش یافته است.

پیش از این بالاترین رقم کسری بودجه دولت متعلق به ۷ ماهه سال ۱۳۹۵ و به میزان ۲۴.۷ هزارمیلیاردتومان بود.اقتصاد ایران از اردیبهشت ماه گذشته و در پی خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام با بازگشت تحریم‌های تجاری این کشور مواجه شده و دامنه این تحریم‌ها از ۱۳ آبان ماه گذشته به بخش‌های نفتی، مالی و بیمه گسترش یافته است.

در همین حال، سیر نزولی قیمت جهانی نفت که از دو ماه پیش آغاز شده، بهای نفت سنگین ایران را به حدود ۵۲ دلار کاهش داده که ۳ دلار کمتر از پیش‌بینی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ است.بر این اساس، پیش بینی می‌شود، کسری بودجه دولت ایران طی پنج ماه باقیمانده از سال جاری خورشیدی شتاب بیشتری به خود بگیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا