حقوق بشر

عفوی مفید است که مجرمین سیاسی را در بر بگیرد

بهمن کشاورز، حقوقدان: عفوی مفید و دال بر اقتدار نظام و موجب آرامش جامعه است که افرادی را که مرتکب اعمالی شده‌اند که از دیدگاه قانون و مسئولان امنیتی محسوب می‌شود اما به نظر بیشتر مردم سیاسی است را در بر بگیرد.

کشاورز در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص عفو ۵۰ هزار نفر از زندانیان به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: عفو به مفهوم رها کردن زندانیان پیش از پایان دوره تحمل کیفر آنان و یا اعطا تخفیف به ایشان است که معمولاً هر از چندگاهی به مناسبت‌های مختلف داده می‌شود و نسبت به کسانی اعمال می‌گردد که در مدت تحمل کیفر بر مبنای گزارش رئیس زندان و قاضی ناظر زندان حسن رفتار داشته باشند و اصلاح شخصیتی ایشان محتمل تشخیص داده شود.

این حقوقدان یادآور شد: آمارها در گذشته از اینکه در زمستان‌ها تعداد سرقت‌های خرد و جزئی بالا می‌رود و تعداد زندانیان هم افزایش می‌یابد، اما آمارهای جدید و مربوط به سنوات اخیر را بنده در دست ندارم.

کشاورز با بیان اینکه وجه دیگری از اعلام عفو نیز قابل بررسی است، گفت: توجه داشته باشیم عفوی که اعلام می‌شود عفو عمومی نیست و به موجب آئین‌نامه کمیسیون عفو و بخشودگی افراد مشمول عفو، مستثنیاتی دارند. گفته شده است که اعلام عفو با این ابعاد دال بر اقتدار حکومت و نظام است و مردم ایران کشوری ثروتمند و مقتدر دارند. در خصوص ثروت و اقتدار کشور تردیدی نیست اما در اینکه از این ثروت و اقتدار چه سهم و درصدی به مردم کوچه و بازار می‌رسد جای بحث و تأمل است، ضمناً این سوال نیز قابل طرح خواهد بود که این موارد و مسائل چه ارتباطی با با موضوع عفو دارد؟

وی تصریح کرد: در مورد اقتدار اگر عفو عمومی می‌بود و یا استثنائات آن جرم‌های امنیتی را شامل نمی‌شد این گفته قابل پذیرش بود. بگذریم از اینکه هنوز هم بنا به گفته بزرگان، ما جرم سیاسی نداریم و آنچه هست امنیتی است، اما طرح اصلاح قانون جرم سیاسی که در آن تبلیغ علیه نظام، تشکیل و عضویت در احزاب و گروه‌های مخالف، تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی و مطلق اشاعه اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نیز جرم سیاسی تلقی شده است، نشان می‌دهد که تلقی جامعه از آنچه جرم امنیتی شناخته شده با برداشت مسئولان متفاوت است زیرا تعدادی شاید بیش از ۳۰ درصد نمایندگان محترم مجلس اصلاح قانون به این نحو را لازم دانسته‌اند.

این وکیل دادگستری در پایان گفت: خلاصه اینکه اولاً در جرایم عادی عفو بسیار خوب است مشروط به آنکه به طور موازی و همزمان موجبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ارتکاب جرایم کنترل شود و کاهش یابد تا عفو شدگان دیگر بار به زندان برنگردند، ثانیاً عفوی مفید و دال بر اقتدار نظام و موجب آرامش جامعه است که افرادی را که مرتکب اعمالی شده‌اند که از دیدگاه قانون و مسئولان امنیتی محسوب می‌شود اما به نظر بیشتر مردم سیاسی است را در بر بگیرد. 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا