گوناگون

آغاز سرد نشست ورشو

نشست ورشو برای بررسی وضعیت خاورمیانه۲۴ و ۲۵بهمن‌ماه در شرایطی برگزار می‌شود که اخیرا لبنان از عدم‌حضور در این نشست خبر داده و وزیر خارجه آلمان هم اعلام کرده است که در کنفرانس ورشو شرکت نمی‌کند.

جهان صنعت: نشست ضدایرانی آمریکایی- لهستانی امروز در حالی در ورشو برگزار می‌شود که علاوه بر انصراف کشورهایی مانند روسیه، لبنان و عراق از حضور در آن، تا‌کنون با اما و اگرهایی حول حضور متحدان اروپایی واشنگتن همراه بوده است. البته برخی از مقامات اروپایی از جمله فدریکا موگرینی، رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند در این نشست شرکت نخواهند کرد یا نسبت به آن بی‌تمایل بوده‌اند. اکنون طی آخرین خبرها وزیر خارجه آلمان نیز اعلام کرده در کنفرانس ضد‌ایرانی ورشو شرکت نمی‌کند و یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه به عنوان جایگزین وی در این کنفرانس حضور خواهد داشت.
روز جمعه بیست‌ویکم دی‌ماه امسال ‌مایک پمپئو‌ وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد در تاریخ‌های ۲۴ و ۲۵ بهمن‌ماه کنفرانسی بین‌المللی را با تمرکز بر موضوعات مربوط به ایران‌ در «ورشو» پایتخت لهستان برگزار کنند. پمپئو در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس‌نیوز» ضمن اعلام خبر میزبانی مشترک آمریکا و لهستان از این نشست ضد‌ایرانی، مدعی شد واشنگتن تلاش می‌کند ده‌ها کشور از مناطق مختلف جهان را برای حضور در این نشست گرد هم آورد و این همایش برای ارتقای ثبات، امنیت و آزادی در منطقه غرب آسیا و با هدف کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران برگزار می‌شود.
اعلام برگزاری نشست ضد‌ایرانی ورشو، با واکنش‌های متفاوت بین‌المللی مواجه شد. ‌سرگئی لاوروف‌ وزیر خارجه روسیه طی کنفرانس خبری سالانه‌ای که روز بیست‌وششم دی‌ماه برگزار کرد، با بیان اینکه مسکو دعوتنامه واشنگتن برای حضور در این نشست را دریافت کرده اما تصریح کرد که برگزاری نمایش‌های اینچنینی نمی‌تواند کمکی به حل بحران‌های منطقه و جهان کند. لاوروف با اشاره به پیش‌نویس دستور کار این نشست مبنی بر گفت‌وگوها درباره بحران‌های سوریه، یمن و مسائل مربوط به برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، توضیح داد: «به نظر می‌رسد کل برنامه این نشست به منظور پیشبرد رویکردهای آمریکا برای مقابله با ایران در منطقه طراحی شده است.‌.‌. در متن دعوتنامه نیز صراحتا اعلام شده سند پایانی نشست را آمریکا و لهستان بدون حضور احتمالی دیگر کشورها تنظیم و تصویب خواهند کرد. این روند در مسائل بین‌المللی معمول نیست.»
چند روز پس از این اظهارات لاوروف، وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نمی‌کند. در این بیانیه تاکید شده بود: «دستورکار کنفرانس ورشو درباره خاورمیانه در پوشش تمام مشکلات منطقه به ویژه مساله صلح خاورمیانه شکست خورده است. برنامه‌ریزی برای برگزاری این کنفرانس بسیار با عجله‌ انجام گرفته بدون اینکه از نظرات کشورهای اثرگذار در خاورمیانه و خارج از این منطقه استفاده شود.»
به هر حال نشست امروز و فردای ورشو هم برگزار می‌شود و باید دید چه کشورهایی در این نشست شرکت می‌کنند. البته طبق گفته برخی کارشناسان قرار نیست در اجلاس ورشو در مورد ایران تصمیم‌گیری شود. طبق چیزی که پمپئو در قاهره اعلام کرد و طبق بیانیه مشترک دولت آمریکا و لهستان عنوان این کنفرانس نشست صلح و امنیت خاورمیانه است کلمه‌ای از ایران در عنوان این نشست نیامده است. در بیانیه مشترک نیز از موضوعاتی که قرار است بحث شود بحث تروریسم، افراط‌گرایی، اشاعه موشک‌ها مقابله با نایبینی است که در خاورمیانه در حال جنگ هستند بنابراین هیچ‌کدام از اینها مستقیم به ایران بر نمی‌گردد البته اتهاماتی نسبت به ایران وجود دارد مثل اینکه ایران از تروریسم‌ها حمایت می‌کند ‌یا اشاعه موشکی دارد یا در لبنان و سوریه می‌جنگد اما این اتهامات فقط به ایران برنمی‌گردد. عربستان نیز حامی تروریسم و افراطی‌گرای شناخته می‌شود اما آمریکا با برگزاری این نشست درماندگی و شکست سیاست‌های خود را در منطقه نشان می‌دهد. با توجه به اینکه آمریکا در طول سال‌های گذشته در یمن‌، سوریه و عراق با شکست‌های متعدد سیاسی مواجه بوده و از سوی دیگر آمریکا هزینه‌های سنگین سیاسی برای حفظ رژیم‌های مرتجع عرب و همچنین رژیم صهیونیستی انجام داده اینها نشان می‌دهد که آمریکا برای ایجاد ائتلاف منطقه‌ای و جهانی علیه ایران ناکام مانده است. مسلما حضور کشورها در اجلاس ورشو در سطح پایین است و خروجی این اجلاس تاثیری بر ایران و انزوای ایران نخواهد داشت به اعتبار اینکه در طول‌‌ سال‌های اخیر ایران ثابت کرد کشوری تاثیرگذار است که می‌تواند در راستای حفظ امنیت کشورهای منطقه موفق باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا