اخبار

زندگی دشوار مردم زیر بار فشار اقتصادی ؛ حکومت ناتوان از حل مشکلات

یکی از نمایندگان مجلس با اشاره به شرایط ناگوار زندگی اکثریت مردم کشور و رشد سرسام آور قیمت ها اعتراف کرد: الان در کشور ما ؛ به مسئولان خوش می‌گذرد و مردم زیر بار فشار اقتصادی هستند.

مردم در فقر و فلاکت ؛مسئولان نظام در ناز و نعمت

اعتمادآنلاین :عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: مسایل اقتصادی کشور شنبه آینده با حضور محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه و فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی شنبه آینده در جلسه غیرعلنی بررسی می شود.احمد امیرآبادی گفت: بر طبق نظر هیات رییسه، خانه ملت شنبه آتی – ۲۷ بهمن – جلسه غیرعلنی برای بررسی وضعیت و مشکلات اقتصادی کشور تشکیل می دهد.

وی افزود: حضور رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسه قطعی است ، هیات رییسه مجلس همچنین از وزیران جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت دعوت کرده است که به احتمال زیاد در در این جلسه شرکت می کنند.عضو هیات رییسه مجلس، این جلسه غیرعلنی را چهار ساعته تا ظهر شنبه اعلام کرد…

ناتوان از حل مشکلات مردم

روزنامه مستقل : وضعیت بد اقتصادی و گرانی ها صدای نمایندگان مجلس را نیز درآورده است، به گونه‌ای که در همین چند روز گذشته، برخی از آن‌ها خواستار قطع پرداخت حقوق به نماینده‌ها و وزرای دولت شده‌اند تا شاید در این اوضاع آن‌ها قدری از مشکلات مردم را درک کنند.احمد مازنی اظهار داشت: متأسفانه مشخص نیست، منشأ این وضعیت کجاست و کسی هم در این باره پاسخگو نیست و میزان تأثیر عوامل مختلف در این باره نیز مشخص نشده است.

این نماینده مجلس گفت: در روز‌های گذشته، میزان افزایش نرخ ارز قدری کنترل شد و قیمت ارز از حدود ۲۰ هزار تومان به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است؛ اما همین وضع هم مطلوب نیست و باز هم خیلی گران است. با این حال؛ هرچند قیمت ارز پایین آمده، قیمت‌ها در بازار همچنان رو به افزایش است.

وی ادامه داد: در مجلس صحبت‌هایی با برخی نمایندگان شده تا برای این موضوع فکری شود. پیشنهاد من این بود که وزرای مرتبط با موضوع اقتصادی از جمله دژپسند، حجتی، رحمانی، حجتی و رئیس کل بانک مرکزی را دعوت کنیم و اگر هم لازم شد، از رئیس‌جمهور در این باره سؤال کنیم.

رئیس کمیسین فرهنگی مجلس افزود: معاون اول رئیس‌جمهور هم می‌تواند به مجلس بیاید و در این باره توضیح دهد. معلوم نیست، چرا سؤال از رئیس‌جمهور برای حل مشکلات مردم به تابو تبدیل شده است؟! سؤال از رئیس‌جمهور به معنی بی‌کفایتی نیست. همین چند وقت پیش، روحانی به مجلس آمد و به پرسش‌ها پاسخ داد. نماینده‌ها هم قانع نشدند، ولی اتفاقی هم رخ نداد.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: اگر قرار است حقوق کارگران قراردادی و حقوق معلمان را ندهند، حقوق نماینده مجلس را هم ندهند. یک ماه حقوق نمایندگان مجلس را قطع کنند تا نماینده بداند کارگر چه می‌کشد. یک ماه حقوق وزیر را قطع کنند، یا ۱۰ درصد آن را بدهند تا وزیر بداند به دلیل کمبود بودجه چه فشاری به زیردستان آن‌ها وارد می‌شود… الان در کشور ما برعکس است؛ به مسئولان خوش می‌گذرد و مردم زیر بار فشار اقتصادی هستند…

رشد ۲۰ درصدی قیمت برنج در پاییز ۹۷

رویداد۲۴: براساس اعلام مرکز آمار، در پاییز سال ١٣٩٧، در بخش غلات، متوسط قیمت ذرت دانه ای ١٢٧٣٧ ریال و برنج ۱۲۰۶۰۷ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ٩۶ به ترتیب ۲۰.۳ و ۱۹.۸ درصد افزایش داشته است. در بخش حبوبات، متوسط قیمت لوبیا قرمز ۶٩۶٨۵ و لوبیا چیتی ۹۰۴۷۸ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۱۴.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. در بخش محصولات جالیزی، متوسط قیمت هندوانه ۱۰۴۶۸، خربزه ۱۲۰۵۰ و خیار ١٩٢۴۴ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال قبل به ترتیب ۹۱.۴، ۱۹۶.۲ و ۵۲.۹ درصد افزایش داشته است.

در بخش سبزیجات، متوسط قیمت سیب زمینی ١٣٣٩۴ و پیاز ۱۰۴۷۷ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱۷.۵ و ۲۴.۳ درصد افزایش داشته ­است. به علاوه، متوسط قیمت گوجه فرنگی ١٩٢٩٨ و بادمجان ٢٣٢٩٣ ریال بوده که به ترتیب ۲۸۸.۹ و ۲۲۶.۴ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته است. در بخش محصولات علوفه‌ای، متوسط قیمت یونجه ١٣١٨۴ و ذرت علوفه ای ٢۴٢٢ ریال بوده که نسبت به پاییز ٩۶ به ترتیب ۴۸.۸ و ۳۳.۲ درصد افزایش داشته است.

در بخش میوه‌های هسته‌دار، متوسط قیمت انار ۲۸۹۰۸ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل ۴۵.۸ درصد افزایش نشان می دهد. در بخش میوه‌های دانه ‌دار، متوسط قیمت سیب درختی ٣١٣٩٣ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۳۷.۹ درصد افزایش داشته و متوسط قیمت انگور ٢٨۶٩٣ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل ۱۰۷.۸ درصد افزایش داشته است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا