زحمتکشان

هزینه‌های کارگران یک‌میلیون و ۸۰هزارتومان گران شد

کارگران خواستار جبران کمبود شدند. عضو شورای عالی کار گفت:«کارگران به دنبال این هستند که قدرت خرید جامعه کارگری حفظ شود. سبد هزینه های جامعه کارگری یک میلیون و ۸۰ هزار تومان گران شده است. مطالبه ما این است که یک مبلغ در حقوق سال آینده جبران شود.» بدون طرد رژیم «ولایت فقیه» نمی توان انتظار داشت که وضعیت کارگران و زحمتکشان میهن ما بهبودی پیدا کند. با بالا بردن سطح همبستگی، سازمان‌دهی تشکیلاتی‌ منسجم، و در پیش گرفتن مبارزه‌ای متحد، می‌توان این رژیم ستمگر را به عقب نشینی مجبور کرد. در این راه، تأمین امنیت شغلی، مخالفت پیگیر با سیاست خصوصی‌سازی، احیا و برپایی تشکل‌های سندیکایی، پیوند دادن اعتراض‌های پراکنده به یکدیگر، عرصه‌های عمدهٔ مبارزه در مقطع زمانی کنونی‌اند….
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سال گذشته نمایندگان کارگران در ماه های پایانی سال میزان سبدمعیشت کارگران را حدود ۲میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین کردند. بعد از عید و با شروع نوسانات نرخ ارز، فاصله بین حداقل مزد کارگران و تورم بیشتر شد و قدرت خرید کارگران به شدت کاهش پیدا کرد؛ به نحوی که اکنون فاصله بین رقم سبد معیشت و دستمزد کارگران به یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده و هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری به بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

شب گذشته اما مبلغ سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد حدود ۳میلیون و ۷۵۹هزار و ۲۰۰تومان با میانگین ۳.۳ نفر محاسبه شد و به‌تأیید کمیته دستمزد رسید.

به نوعی می توان گفت این رقم کمترین رقمی است که برای سبد معیشت مشخص شد. به استناد بررسی های جامعه کارگری دستمزد فعلی سال۹۷ تنها پاسخگوی ۲۵ درصد هزینه های زندگی است. اکنون که این رقم در کمیته دستمزد تعیین شده است به این معنی است که شرکای اجتماعی برای تعیین عدد و رقم سبد معیشت تنها عقب ماندگی سال ۹۷ را در نظر گرفته اند. یعنی بر هزینه خانوار در طی سال جاری حدود یک میلیون وهشتاد هزارتومان درماه اضافه شده است.

کارشناسان و فعالان حوزه کار بر این باورند که با توجه به فاصله بین حداقل دستمزد و سبد معیشت کارگران، شورای عالی کار باید به سمت واقعی کردن دستمزد سال آینده کارگران برود، چرا که دستمزدهای فعلی جوابگوی معیشت کارگران نیست و باید به شکل منطقی واقعی شود.

هزینه های کارگران یک میلیون و ۸۰هزارتومان گران شد

فرامرز توفیقی ، عضو شورای عالی کار گفت: اعضای شورای عالی کار در جلسه کمیته دستمزد رقم ۳۷۵۹۲۰۰۰ریال به عنوان سبد معیشت خانوار با میانگین ۳.۳نفر محاسبه می شود.

وی بیان کرد: با این حساب هزینه خانوار در طی سال گذشته بالغ بر یک میلیون وهشتاد هزارتومان درماه افزایش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: براساس بررسی های انجام شده مشخص شد در فاصله زمانی اواخر اسفند ۹۶ تا شهریور ماه جاری یعنی چیزی حدود کمتر از ۶ماه هزینه سبد معیشت کارگران به حدود ۳میلیون و ۵۰۰هزار تومان رسیده و اکنون شاهد افزایش خیرکننده هزینه‌برای تامین مایحتاج کارگران هستیم.

وی تاکید کرد:افزایش تورم سبد معیشت فقط در سال ۹۷ محاسبه کردیم. یک میلیون و ۸۰هزار تومان روی سبد معیشت در سال ۹۷ آمده است. مطالبه کارگران این است که باید یک میلیون و ۸۰ هزارتومانی که هزینه سبدمعیشت گران شده است برای سال جاری جبران شود.

توفیقی اظهار کرد: کارگران به دنبال این هستند که قدرت خرید جامعه کارگری حفظ شود. نمایندگان دولت و کارفرما پذیرفته اند که سبد هزینه های جامعه کارگری یک میلیون و ۸۰ هزار تومان گران شده است. درخواستمان این است که کاری به چه میزان درصد افزایش حقوق نداریم،اما باید این عقب افتادگی مزدی در فاصله زمانی بین ۹۶تا۹۷ جبران شود.

وی درباره زمان برگزاری جلسه شورای عالی کار گفت: هنوز زمان دقیق برگزاری جلسه مشخص نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا