اخبار

موگرینی: اتحادیه اروپا به تعهدش درباره توافق با ایران پایبند است!

فدریگا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رد درخواست امریکا اعلام کرد، برجام برای حفظ امنیت بسیار اساسی و حیاتی است و اروپا به این توافق متعهد است.

یورو نیوز :در حالیکه مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس صلح خاورمیانه در لهستان از اروپایی‌ها درباره روابط شان با ایران انتقاد کرده بود و از اروپا خواست تا سیاست‌های آمریکا در برابر ایران را دنبال کند، فدریگا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مونیخ اعلام کرد: «قاره اروپا به تعهدش درباره توافق با ایران سخت‌گیرانه متعهد است و ۲۸ کشور عضو به توافق هسته‌ای به چشم یک ضمانت موثر در رسیدن به صلح می‌نگرند.»

او همچنین افزود: «فشار علیه برجام در سال گذشته بسیار بسیار بالا بوده و معتقدم اگر تلاش‌های اتحادیه اروپا و کشورهای عضو از جمله فرانسه و آلمان و بریتانیا نبود این توافق مدت‌ها پیش مرده بود. این توافق برای حفظ امنیت بسیار اساسی و حیاتی است.»

دیدار جداگانه موگرینی با ظریف و پمپئو

موگرینی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. جزییاتی درباره محورهای این دیدار مخابره نشده است. موگرینی همچنین امروز با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل دیدار کرد.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا به این دیدار واکنش نشان داد و در حساب رسمی تویترش چنین نوشت: «خانم موگرینی که حاضر نشد در نشست ورشو شرکت کند و لذا مایک پمپئو را ملاقات نکرد، حالا بعنوان رئیس دستگاه سیاست خارجی اروپا، پمپئو را مجبور کرد که در اوج اختلافات آمریکا و اروپا یک روز بعد از نشست ورشو برای ملاقات با وی به بروکسل برود. !Bravo»

 

فدریکا موگرینی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با ظریف دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر امروز با محمد جواد ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار در خصوص آخرین تحولات برجام، مسائل منطقه‌ای و دیگر مسائل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

پیش از این دیدار، وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز در حاشیه این کنفرانس با ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد.در این دیدار خانم کانگ کیونگ هوا با ابراز همدردی نسبت به حادثه تروریستی شرق کشور تمایل کشور متبوعش را برای ادامه دهه‌ها روابط خوب دو کشور به رغم فشارها و تحریم اعلام کرد.

روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی از جمله شرایط شبه جزیره کره، برجام و سایر مسائل مورد علاقه از دیگر محورهای تبادل نظر در این دیدار بود.

 

دولت آلمان از برجام خارج نمی‌شود

اعتمادآنلاین: دولت آلمان به درخواست رئیس جمهور آمریکا برای خروج کشورهای اروپایی از برجام پاسخ منفی داد.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد،هایکو ماس وزیر خارجه آلمان با دفاع از توافق هسته‌ای با ایران به درخواست مایک پنس از اروپایی‌ها برای خروج از برجام و منزوی کردن ایران جواب رد داد.ماس در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد ما به همراه بریتانیا، فرانسه و تمامی اتحادیه اروپا سازوکاری را برای بقا در توافق پیدا کردیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا