گوناگون

وعده افزایش تجارت با بریتانیا پس از برگزیت

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، بار دیگر حمایت خود را از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا نشان داد. ترامپ در سخنانی تازه گفت انتظار دارد، تجارت آمریکا با بریتانیا، افزایش «قابل‌توجهی» بعد از برگزیت داشته باشد. این اقدام ترامپ در حالی انجام می‌شود که ترزا می، نخست‌وزیر تحت فشار بریتانیا، در تلاش برای تصویب طرحش جهت خروج از کشور وعده توافقی تجاری با آن سوی اقیانوس اطلس را داده است….

ترامپ گفت: «ما به تجارت با بریتانیا ادامه می‌دهیم و هر چه زمان بگذرد، آن را افزایش خواهیم داد.» رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «توافق می‌کنیم که پیش برویم و توافق تجاری‌مان را حفظ کنیم.» او گفت آمریکا رابطه تجاری خیلی خوبی با بریتانیا دارد که در حال طی‌کردن روندی صعودی نیز هست.
صحبت‌های تازه رئیس‌جمهور آمریکا در حالی انجام می‌شود که روابط تجاری بریتانیا از نگرانی‌های مهم این کشور در آینده بدون اتحادیه اروپاست. با عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، بریتانیا از روابط تجاری گسترده با اعضای این اتحادیه برخوردار است که به نظر ناظران اقتصادی فرصت‌های مهمی پیش روی اقتصاد این کشور گذاشت است. مخالفان برگزیت می‌گویند با خروج از این اتحادیه و ازدست‌رفتن این توافقات تجاری اقتصاد بریتانیا با ضربه مواجه خواهد شد اما مدافعان خروج می‌گویند این کشور خواهد توانست، با کشورهای دیگر تعاملات تجاری داشته باشد و اروپا را جایگزین کند. وعده ترامپ در این رابطه، در راستای این تحلیل و در جهت تشویق بریتانیایی ارزیابی می‌شود که در فاصله حدود یک ماه به ضرب‌الاجل خروج از اتحادیه، هم‌چنان با سوالات بنیادین درباره خروج دست‌وپنجه نرم می‌کند.
اقتصاددانان مخالف خروج البته گفته‌اند، بسیاری از محصولات و سرویس‌های که بریتانیا با همسایگان نزدیکش تبادل می‌کند، بعد از خروج از اتحادیه، به دلیل مسائلی از بعد مسافت گرفته تا مزیت‌های رقابتی دیگر، از بازار حذف خواهند شد.
وزیر بازرگانی بریتانیا جمعه خبر داده بود که با ایالات متحده توافقی در همین راستا امضا کرده است. لیام فاکس گفته بود: «بریتانیا و ایالات متحده رابطه تجاری ویژه‌ای دارند و انگیزه بسیاری در دو طرف اقیانوس اطلس برای تقویت این روابط پس از خروج ما از اتحادیه اروپا وجود دارد. یک توافق تجارت آزاد با ایالات متحده فقط یکی از اولویت‌های اصلی بخش اقتصاد بین‌المللی من است و مشتاق به آغاز مذاکرات رسمی در این زمینه هستم.»
ترامپ پیشتر در تابستان امسال گفته بود تلاش ترزا می برای حفظ روابط نزدیک با اتحادیه اروپا ممکن است توافق تجاری آینده دو کشور را به معرض خطر بیندازد، اما بعدتر به خبرنگاران گفت گزینه توافق هنوز روی میز است. چند ماه بعد در ماه نوامبر، پاییز امسال، او دوباره گفت توافق می برای برگزیت مانع تجارت این کشور با بریتانیا می‌شود، اما حالا دوباره موضعش را برگردانده است.
صحبت‌های ترامپ اما نکته نگران‌کننده‌ای هم داشت. بسیاری از طرفداران برگزیت برای آینده بدون اتحادیه اروپا، قوانین سازمان تجارت جهانی را کافی خوانده‌اند اما ترامپ این سازمان را «یکی از توافق‌های تجاری بسیار بد تاریخ» خواند.
همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا