حقوق بشر

نیروهای امنیتی ترکیه بیش از ۳۵۰۰ تن را در عملیاتی سرتاسری بازداشت کردند

امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ ، ۳۵۰۰تن در ترکیه بازداشت شدند. هزاران نیروهای امنیتی ترکیه بیش از سه هزار و ۵۰۰ تن را در عملیاتی سرتاسری در کل این کشور بازداشت کردند. اشاره دقیقی به هدف اصلی عملیات نشده است….

به گزارش روزنامه ترکیه‌ای «حریت»، وزارت کشور ترکیه یکشنبه ۱۷ فوریه ، برابر با ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷،  در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای پلیس، ژاندارمری و گارد ساحلی ترکیه عملیاتی سرتاسری با نام «امنیت و صلح» را در بیش از چهار هزار و ۶۰۰ نقطه این کشور اجرا کردند.

طی این عملیات که با حضور بیش از ۵۸ هزار مأمور و ۲۳۵ سگ پلیس شنبه ۱۶ فوریه انجام شده است،‌ دست‌کم سه هزار و ۶۷۳ تن بازداشت شده‌اند.

در این عملیات دست‌کم ۱۸ هزار و ۶۰۰ دفتر کار دولتی و حدود ۱۴۷ هزار و ۶۰۰ خودرو تحت بازرسی قرار گرفته‌اند. ۱۳ محل کار بسته شدند، بیش از ۲۲۰ خودروی مفقوده کشف شد و ۹۴۴ خودروی دیگر از تردد منع شدند.

بازارهای خرید،‌ مراکز تفریحی، نمایشگاه‌های هنری، محیط‌های اطراف ساختمان‌های عمومی، بولوارها و خیابان‌ها،‌ بندرگاه‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس و ورودی‌های پایانه‌های مسافری از جمله نقاطی بودند که نیروهای امنیتی ترکیه به بازرسی آنها پرداختند.

این بیانیه اتهام دستگیرشدگان را ذکر نمی‌کند. هدف اصلی کارزار «امنیت و صلح» نیز مشخص نیست اگرچه مبارزه با جرایم سازمان‌یافته از دلایل آن ذکر می‌شود. وزارت کشور ترکیه اعلام کرده است که طی این عملیات، ۹۴ فرد مفقود از جمله چهار کودک را یافته‌اند.

همچنین دست‌کم چهار مظنون به همکاری با گروه «دولت اسلامی» (داعش) که در فهرست اینترپل قرار داشتند، شنبه شب بازداشت شدند.

دادستانی آنکارا سه‌شنبه ۲۳ بهمن / ۱۲ فوریه نیز دستور بازداشت یک هزار و ۱۱۲ تن را صادر کرده بود. عملیات بازداشت در همین روز آغاز شد و دست‌کم ۷۲۹ تن در مناطق مختلف ترکیه به اتهام همدستی در کودتای ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شدند.

پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶، دولت رجب طیب اردوغان به دلیل سرکوب، بازداشت و تصفیه گسترده منتقدان هدف انتقاد نهادهای حقوق بشری، سازمان ملل و کشورهای اروپایی قرار دارد.

در حال حاضر بیش از ۷۷ هزار نفر در ترکیه در جریان محاکمه به‌سر می‌برند، در حالی که پس از کودتا ۱۵۰ هزار نفر از کارمندان دولت، پرسنل نظامی و دیگر افراد از کار خود یا اخراج شده و یا معلق شده‌اند. عملیات گسترده علیه مظنونان همچنان ادامه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا