اجتماعی

دریاچه ارومیه در خطر خشک شدن کامل قرار دارد

وضعیت اسفناک دریاچه‌های کشور، به‌ویژه دریاچه ارومیه، کمبود آب را از مرز بحران گذرانده است. افزایش ۳۰۰ درصدی سطح زیر کشت با راندمان پایین وحفر ۳۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز و ۴۰ سد در حوزهٔ دریاچه ارومیه، خیانتی است در حق ایران و آیندگان این سرزمین که رژیم جمهوری اسلامی مرتکب شده است….

به گزارش تسنیم، دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۸۰ شروع به خشک شدن کرد و امروزه در خطر خشک شدن کامل قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان غربی کل اعتبار ابلاغی ‌پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه گفت:«‌از میزان اعتبارات ۶۹ درصد محقق نشده است. از عوامل بسیارخشک شدن دریاچه می توان از جمله خشکسالی، احداث بزرگراه بر روی دریاچه و استفاده بی‌رویه از منابع آب حوضه آبریز دریاچه و همچنین بارش کم برف و باران و عوامل انسانی دریاچه نام برد که به بحران خشکی منجر شده است.

طرح‌های مختلفی همچون لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه، طرح اتصال زرینه رود به سیمینه رود برای انتقال بهتر آب به بستر دریاچه ارومیه، اصلاح الگوی آبیاری در زمین‌های کشاورزی حاشیه این دریاچه و تبدیل این زمین‌ها به زمین‌های مجهز به آبیاری نوین و استفاده از پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب و دیگر راهکارها کار خود را شروع کرد. دولت نیز اذعان کرده که در روند احیا دریاچه ارومیه طبق برنامه به موفقیت دست نیافته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا