حقوق بشر

پنجمین جلسه دادگاه فعالان محیط زیستی

نخستین جلسه دادگاه رضوانه احمدخانبیگی، امیرمهدی صدیق آرا و علی‌امین املشی سه فعال مدنی روز یکشنبه ۲۸ بهمن، بدون حضور وکیل در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد…
به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، پنجمین جلسه  دادگاه فعالان محیط زیست& امروز در دو نوبت صبح و عصر به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شد.

یک منبع مطلع روز دوشنبه ۲۹ بهمن در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت ریاست دادگاه برعهده قاضی افشاری بود و اتهامات بازداشت شدگان «اقدام علیه امنیت ملی»، «اجتماع و تبانی و ارتکاب به جرم برعلیه امنیت داخلی و خارجی» و «تبلیغ علیه نظام» اعلام شد.

به گفته این منبع مطلع خانم خانبیگی و آقایان صدیق آرا و املشی بدون برخورداری از وکیل از دی ماه گذشته در زندان اوین به سر می‌برند و محمد نصیرپور، بازپرس شعبه ۲ دادسرای اوین تا این لحظه از قبول وثیقه برای این سه فعال مدنی خودداری کرده است.

متهمان حق صحبت با وکلای تحمیلی را هم ندارند

پنجمین جلسه دادگاه فعالان محیط زیست درحالی برگزار شد که به این متهمان حتی اجازه حرف زدن با وکلای مورد تایید قوه قضائیه جمهوری اسلامی داده نشده است.

پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان محیط زیست در ایران، دوشنبه ۲۹ بهمن ماه به شکل غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد و قوه قضائیه ایران اعلام کرد که خواندن کیفرخواست این متهمان در این جلسه به پایان رسیده است.

این فعالان محیط زیست که به جاسوسی متهم شده‌اند بیش از یکسال است که در بازداشت به سر می‌برند و تنها می توانند از وکلای مورد تایید قوه قضائیه در دادگاه بهره ببرند با این حال این وکلا هم تا کنون اجازه صحبت کردن باموکلان خود را نداشته‌اند.

کاظم حسینی یکی از وکلای فعالان محیط زیست در این‌باره به خبرگزاری ایرنا گفته است که ضابطان اجازه صحبت وکلا با آن‌ها(فعالان محیط زیست) را نداده اند و در مجموع در حد احوالپرسی با موکلان خود ارتباط داشته‌اند.

پرونده فعالان محیط زیست هشت متهم دارد که سه نفر با اتهام جاسوسی و چهار نفر نیز با اتهام فساد فی‌الارض روبرو هستند. همچنین برای یکی از متهمان اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی مطرح شده است.

پیشتر کمپین حقوق‌بشر در ایران گزارش داده بود، این فعالان برای اعتراف اجباری تهدید به مرگ شده‌اند. سازمان دیده بان حقوق بشر نیز خواستار رسیدگی به موضوع شکنجه فعالان محیط زیست شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا