اخبار

از حمله تروریستی خاش تا نشست ورشو

هفته گذشته، هفته‌ای پر مشغله برای دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه رژیم جمهوری اسلامی بود. در صدر اخبار، حملهٔ تروریستی به اتوبوس حامل پرسنل سپاه پاسداران در جادهٔ خاش-زاهدان در نزدیکی زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، در شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن، بود که منجر به کشته شدن و مجروحیت نزدیک به ۴۰ تن از سرنشینان اتوبوس که گفته می‌شود اکثر آنها سرباز وظیفه و مرزبان بودند، کشته، و نزدیک به ۲۰ تن نیز زخمی شدند. حمله‌ای که با واکنش شدید دستگاه‌های سیاسی ـ نظامی  رژیم جمهوری اسلامی  روبه‌رو شد و آنان را وادار به موضع‌گیری‌های تند علیه این اقدام کرد چرا که ترور به هرشکل و با هر انگیزه ای،به‌ویژه در شرایط حسّاس کنونی کشور و منطقه، تهدیدی جدّی نسبت به آرامش و صلح و امنیت کشور و منطقه است و فقط سبب تشدید جوّ امنیتی در داخل کشور و افزایش تشنج بین کشورهای همسایه می‌شود که می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری داشته باشد. طعم تلخ این نوع اقدام سال‌هاست که کام  مردم میهن مان را تلخ کرده است…
سپس حضور «حسن روحانی» ، در نشست «سوچی» با  «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» برای بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل سوریه بود. با وجود اختلافات سه کشور در خصوص مسائل سوریه، نقاط مشترکی از این نشست حاصل شد که بارزترین آن در ظاهر، «اصرار بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه» و «محکوم کردن حملات رژیم اسرائیل به این کشور» بود.
از سویی دیگر گردهمایی ورشو به سرکردگی دولت نو فاشیستی ترامپ و گروهی سیاست مدار ماوراء راست و سردمداران رژیم های ارتجاعی منطقه و دولت اسرائیل، با هدف ایجاد یک جبهه منطقه ای-جهانی، برای دخالت مستقیم در امور کشور ما برگزار شد. شرکت بسیار معدودی از نمایندگان رسمی کشورهای اروپایی که با انتقاد مایک پنس، معاون ترامپ رو به رو شد، نشانگر رسوایی بیش از پیش سیاست های مخرب و مداخله جویانه دولت ترامپ به نمایندگی از سوی انحصارهای نفت و اسلحه در آمریکا و همچنین پیدایی روند جدیدی در سیاست گذاری جهانی است که امپریالیسم آمریکا در آن به شکل بسیار عیانی به خود حق مداخله و تعیین تکلیف در امور سایر کشورهای جهان را می دهد.

به گزارش  روز نامه همدلی، اول اسفند ماه ۱۳۹۷، در این «نشست امنیتی ورشو در لهستان،  محور اصلی آن که از پیش توسط آمریکا و متحدانش اعلام شده بود، تاکید بر نقش جمهوری اسلامی در نا امنی منطقه و جهان بود که با بی‌اعتنایی اکثر کشورهای اروپایی و برخی دیگر از کشورهای منطقه به همراه چین و روسیه همراه شد و دولت آمریکا در واقع نتوانست برداشتی را که روی آن سرمایه گذاری کرده بود از این نشست داشته باشد.» گردهمایی ورشو به سرکردگی دولت نو فاشیستی ترامپ و گروهی سیاست مدار ماوراء راست و سردمداران رژیم های ارتجاعی منطقه و دولت اسرائیل، با هدف ایجاد یک جبهه منطقه ای-جهانی، برای دخالت مستقیم در امور کشور ما برگزار شد. شرکت بسیار معدودی از نمایندگان رسمی کشورهای اروپایی که با انتقاد مایک پنس، معاون ترامپ رو به رو شد، نشانگر رسوایی بیش از پیش سیاست های مخرب و مداخله جویانه دولت ترامپ به نمایندگی از سوی انحصارهای نفت و اسلحه در آمریکا و همچنین پیدایی روند جدیدی در سیاست گذاری جهانی است که امپریالیسم آمریکا در آن به شکل بسیار عیانی به خود حق مداخله و تعیین تکلیف در امور سایر کشورهای جهان را می دهد.
و در انتهای نشست امنیتی مونیخ در صدر خبرهای خارجی هفته گذشته قرار داشت که محمد جواد ظریف توانست در این نشست شرکت کند.
خروجی این رخدادها نشان داد که دولت ایالات متحده با وجود برقراری تحریم‌های یک جانبه علیه ایران و بروز فشار اقتصادی شدید، توانسته است تاثیر مخرب بر زندگی مردم ما ایفا کند.  پرسش اینجاست که آیا  وزارت رژیم حاکم بر ایران می تواند به همین شکل ادامه دهد؟ پاسخ این پرسش بی‌ تردید منفی است،دور اپدیشی و خِرد انسانی حکم می کند که ضمن دفاع قاطع از جنبش مردمی برای مبارزه با رژیم ولایت فقیه، مخالفت خود را نیز با هرگونه مداخلهٔ خارجی در امور کشور مان به‌طور صریح اعلام کرده  و خواستار اتحاد عمل از همه  نیروهای مترقی ضمن مقابله با این اقدام‌های خطرناک باید هم‌زمان نقش ضد مردمی نیروهای سلطنت‌طلب و مجاهدین خلق را نزد افکارعمومی تشریح و افشا نمود.
پاریس متعهد
به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به انتقادات مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا به ساز و کار مالی اروپا، درنشست ورشو، از متعهد بودن پاریس به برجام گفت: «پاریس با احترام به توافق‌های بین المللی و امنیت جهانی، متعهد به اجرای برجام است».
به گزارش ایسنا، «اگنس روماته اسپاین»، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی درباره انتقادات مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا به سازوکار مالی اینستکس، گفت: «تا زمانی که ایران به تمامی تعهدات هسته‌ای خود عمل کند، فرانسه به حمایت خود از توافقنامه هسته‌ای که اجماعا طی قطعنامه ۲۲۳۱ به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، ادامه خواهد داد».
روماته اسپاین، شروط متعهد ماندن و همراهی دو شریک اروپایی خود یعنی آلمان و انگلستان به برجام را این‌گونه بیان کرد: «ما(فرانسه)، انگلستان و آلمان از رویکردی حمایت می‌کنیم که شامل چارچوب‌بندی بلندمدت برنامه هسته‌ای ایران، محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای این کشور باشد».
او افزود: «همه دولت‌های عضو اتحادیه اروپا، درتاریخ ۴ فوریه، بر لزوم داشتن رویکردی جامع و متوازن نسبت به ایران تاکید کردند».
در مجموع اقدامی که با شرکای اروپایی فرانسه، به‌خصوص آلمان و انگلستان بر روی سازوکار حمایت از تبادلات تجاری «اینستکس» انجام شد، به منظور تسهیل تبادلات تجاری مشروع با ایران در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مصوب ۲۰۱۵ است.
به دنبال تخریب روابط ایران و پاکستان
از سوی دیگر «رفعت مسعود» سفیر پاکستان در تهران در پی حمله تروریستی خاش و اعتراض‌های مقام‌های جمهوری اسلامی به پاکستان، ضمن ابراز همدردی با قربانیان حادثه شنیع تروریستی در جاده خاش- زاهدان گفت:نیروهای خارجی به دنبال تخریب روابطه بین دو کشور  ایران و پاکستان هستند.ما نباید اجازه دهیم آنها موفق شوند.
سفیر پاکستان در تهران در گفت و گو با خبرنگار  ایرنا، با بیان اینکه ما عمیقا با تمامی قربانیان این حمله شنیع همدردی می کنیم گفت: پاکستان همکاری خود با ایران را برای پایان بخشیدن به تروریسمی که منطقه را تحت تاثیر قرارداده است، ادامه می دهد.
وی با بیان اینکه باید در تمامی سطوح برای ایجاد صلح و ثبات در مرزهایمان و نیز در منطقه باهم همکاری کنیم، اضافه کرد: نیروهای خارجی وجود دارند که به دنبال تخریب روابط خوب بین دو کشور برادر ایران و پاکستان هستند ما باید اجازه موفقیت را به آنها ندهیم.
سفیر پاکستان در تهران یادآورشد:حدود۳۰ سال است جنگ در افغانستان جریان دارد.طبعا چنین اتفاقاتی در مرزهای مشترک افغانستان و ایران و پاکستان رخ خواهد داد.
با اقتصاد جای تروریست ها را تنگ کنیم
به هر حال نشست صلح و امنیت ورشو به پایان نرسیده بود که حمله‌ای انتحاری در سیستان و بلوچستان رخ داد. محمدجواد ظریف نیز در صفحه توئیتر خود نسبت این نشست و حمله انتحاری را به پرسش گذاشت.
پیرو این اتفاق «رفعت مسعود» سفیر پاکستان برای پاره ای توضیحات به وزرات امور خارجه ایران احضار شد.
رفعت مسعود در تهران بر داشتن روابط اقتصادی این دو کشور تاکید کرد و گفت: «اگر می خواهیم امنیت ارتقا یابد  باید در منطقه بلوچستان از طرف ما و سیستان از طرف شما روابط اقتصادی را بهتر کنیم و بازارچه‌ها را توسعه دهیم و به لحاظ اقتصادی مردم همان منطقه بتوانند کار کنند و دراین صورت است که جای تروریست ها تنگ تر می شود».
سفیر پاکستان با اشاره به این‌که هرجا به هم شک کرده و به یکدیگر اتهام‌زنی کنیم کار تروریست‌ها راحت می‌شود، افزود:هر دو کشور باید با یکدیگر همکاری و مشارکت کنند تا جای تروریست‌ها را تنگ کنیم و ما می توانیم با توسعه روابط اقتصادی در این مسیر گام برداریم».
این دیپلمات پاکستانی در پاسخ به این سوال که، چرا با وجود این‌که عمران‌خان قبل از پیروزی در انتخابات وعده داده بود به ایران سفر می‌کند ولی در این مدت سفری به ایران نداشته‌ است، گفت: «نخست‌وزیر در جریان رقابت‌های انتخاباتی گفته بود که می‌خواهد به کشورهای منطقه و از جمله ایران سفر کند و با همه روسای جمهور منطقه دیدار داشته باشد».
تاکید چین بر تحکیم روابط با ایران
به نقل از رویترز، «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین پس از دیدارش با محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت سخنرانی وزیر امور خارجه دولت «حسن روحانی» در نشست امنیتی مونیخ را تماشا کرده است.
به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وانگ یی، همتای چینی خود به اهمیت روابط چین و ایران تاکید و گفت: «ایران مهمترین رابطه راهبردی را در جهان با چین دارد».
شروع جدید
محمد جواد ظریف روز سه شنبه در این دیدار که در مهمانسرای دولتی پکن برگزار شد از سفر علی لاریجانی و هیات همراه به چین به عنوان یک شروع جدید یاد کرد و گفت: چین از کشورهای مهم برای ایران است و در سیاست خارجی ایران نقش بالایی دارد.
او با اشاره به سفر رییس مجلس رژیم «ولایی» همراه با  یک هیات  به پکن، گفت: «این سفر شروع تازه‌ای در روابط دو کشور است و نگاه راهبردی تهران به چین را نشان می‌دهد».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا