حقوق بشر

بازداشت شش نوکیش دیگر مسیحی

طی ماه جاری در چند مرحله، دستکم شش نوکیش مسیحی در شهر رشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اماکن نامعلومی منتقل شده اند. علاوه بر این از سوی نیروهای امنیتی به یک نوکیش مسیحی دیگر نیز دستور داده شده که از استان گیلان خارج نشود. در این ارتباط،بازداشت دو نوکیش مسیحی زن در اهواز و ضرب و شتم آن‌ها در زندان را نیز شاهد بودیم. هر چند طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی در ایران به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال کرده و برخورد قهرآمیزی با آنان دارند….
به گزارش خبرگزاری هرانا، طی ماه جاری دستکم ۶ نوکیش مسیحی در شهر رشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اماکن نامعلومی منتقل شده‌اند.

بر اساس مستندات دریافتی هرانا، در تاریخ ۹ بهمن ۹۷، دو نوکیش مسیحی به نام‌های “حسین کدیور” و “خلیل پوردهقان” در یک جلسه کلیسای خانگی بازداشت شدند. در تاریخ ۲۱ بهمن ماه نیز “عبدالرضا (متیاس) علی حق نژاد” در منزل شخصی خود بازداشت شد، در ادامه این روند روز جمعه ۲۶ بهمن ماه نیز سه نوکیش مسیحی دیگر به نام‌های “محمد وفادار”، “محمد (شهروز) اسلام دوست” و “کمال نعمانیان” در یک جلسه کلیسای خانگی بازداشت شدند.
همچنین نیروهای امنیتی طی تماسی فاطمه (تینا) پسندیده، همسر کشیش زندانی یوسف ندرخانی، را تهدید کرده‌اند که در صورت خروج از استان گیلان بازداشت خواهد شد.

تعدادی از نوکیشان بازداشت شده دارای سوابق پیشین مشابهی هستند از جمله کمال نعمانیان که در سال ۹۰ به همراه ۳ نوکیش مسیحی دیگر به دادگاه احضار شده بود.

در اردیبهشت ماه سال ۹۵ نیز، محمد وفادار و فاطمه (تینا) پسندیده به همراه کشیش یوسف ندرخانی و دو تن دیگر از نوکیشان مسیحی بازداشت شده بودند.

عبدالرضا علی حق نژاد، معروف به ماتیاس نیز دارای حداقل سه سابقه بازداشت در سالهای ۸۵، ۸۹ و ۹۰ به دلیل تبلیغ و ترویج مسیحیت است.

از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بازداشت و ضرب و شتم دو نوکیش مسیحی زن

«شیما» و «شکوفه زنگنه» دو نوکیش مسیحی که حدود دو هفته پیش در اهواز بازداشت شدند، در زندان توسط بازجوها مورد “ضرب و جرح” قرار گرفتند.

به گزارش محبت نیوز، پس از بازداشت «شیما» و «شکوفه زنگنه»، دو نوکیش مسیحی در اهواز قاضی پرونده طی حکمی برای آزادی موقت این افراد مبلغ یک میلیارد تومان وثیقه صادر کرده است و با وجود تامین این میزان وثیقه، هر بار که خانواده زنگنه برای پیگیری پرونده مراجعه کردند، ادعا شده قاضی در محل کارش نیست.

این دو خواهر روز یکشنبه یازدهم آذرماه ۱۳۹۷ برابر با (دوم دسامبر ۲۰۱۸) حوالی ساعت ۱۲ ظهر بطور همزمان از سوی ماموران وزارت اطلاعات در خانه هایشان بازداشت شدند.

ماموران لباس شخصی که تعداد آنان حدود ۱۳ نفر ذکر شده پس از هجوم به منازل این افراد آنجا را مورد تفتیش و بازرسی قرار دادند و وسایل شخصی آنها مانند تعدادی کتاب، چند مموری و جزوه را ضبط کرده و سپس شیما و شکوفه را به مکانی نامعلوم منتقل می‎کنند.

همزمان ماموران امنیتی به منزل پدری «شیما و شکوفه» نیز رفته و آنجا را نیز مورد بازرسی قرار دادند.

پیگیری‎های خانواده این دو نوکیش مسیحی برای پیدا کردن محل بازداشت و وضعیت آنان بی‎نتیجه بود و حتی ستاد خبری وزارت اطلاعات نیز از وضعیت آن‎ها اظهار بی‎اطلاعی کرد.

شنیده‌ها حاکیست بعد از چند روز «شیما» ضمن تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود از وضعیت و محل نگهداری خود و خواهرش خبر داد و مشخص شد در ستاد خبری «امانیه» اهواز بازداشت هستند.

سرانجام پس از ۱۵ روز پرونده «شیما و شکوفه زنگنه» به دادگاه انقلاب اهواز شعبه ۱۲ ارسال شد و روز چهارشنبه، ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر) هر دو به زندان «سپیدار» اهواز منتقل شدند.

قاضی جوان پرونده طی حکمی برای آزادی موقت این دو خواهر برای هر نفر ۵۰۰ میلیون تومان که در مجموع یک میلیارد تومان وثیقه صادر کرده است.

در شرایط سخت اقتصادی فعلی با وجود تامین این میزان وثیقه از سوی خانواده بازداشت شدگان، هر بار که خانواده زنگنه برای پیگیری پرونده مراجعه کردند ادعا شد قاضی در محل کارش نیست. مشخص نیست علت این رفتار ارتباطی با ضرب و شتم این دو دارد یا خیر! احتمال می رود علت اهمالکاری قاضی زمان خریدن برای برطرف شدن آثار و ضرب و جرح در زمان بازجویی از بدن شیما و شکوفه باشد.

طی این مدت طبق تماسی که از سوی زندان سپیدار با خانواده گرفته شد آنها متوجه شدند که در زمان بازجویی شیما و شکوفه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. به علاوه در آخرین تماسی که این دو نوکیش مسیحی با منزلشان داشتند اعلام کردند که بازجو آن‎ها را مورد ضرب و شتم قرار داده است.

بازداشت یک نوکیش مسیحی در کرج

پس از دو هفته بی‎خبری از وضعیت نوکیش مسیحی «جمشید درخشان» منابع آگاه گزارش دادند که وی توسط نهادهای امنیتی بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

این منبع آگاه به محبت نیوز گفته‌اند که وی روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه سالجاری ( ۱۲/۱۲/۲۰۱۸) پس از نزدیک به دوهفته اجازه داده شد تا تماسی کوتاه با خانواده خود داشته باشد.

این نوکیش مسیحی به همراه خانواده خود در کرج ساکن است. منابع آگاه می‎گویند وی جمعه نهم آذر۱۳۹۷ (۳۰ نوامبر۲۰۱۸) به همراه یکی از دوستانش برای شرکت در مراسم کلیسای خانگی عازم شهر هشتگرد بود اما دیگر به منزل بازنگشت و از حال او هیچ خبری در دست نبود.

«جمشید درخشان» ۶۴ ساله و حدود ۳۰ سال پیش به مسیحیت گرویده است؛ او از بیماری معده رنج می‎برد و از همین روی نزدیکان وی نگران وضعیت جسمانی او هستند.

در هفته‎های گذشته با نزدیک شدن به ایام کریسمس فشار بر مسیحیان از سوی نهادهای امنیتی افزایش پیدا کرده و تعدادی از شهروندان مسیحی در چند شهر ایران بازداشت شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا