گوناگون

کاربران شبکه‌های اجتماعی «دعوای نظام در سال آینده»

جمهوری اسلامی به درستی میزان تاثیر گذاری شبکه‌های اجتماعی را بر جامعه ایران دریافته است؛ اما همچنان راه “خشونت- فیلتر” را در پیش دارد؛ به‌خصوص در آستانه و یا پس از بحران‌های سیاسی- اجتماعی…

به گزارش «زیتون»، طی ماه‌های گذشته جمعی از کاربران پرمخاطب توییتر از سوی مراجع قضایی و اطلاعاتی احضار شده‌اند.

یکی از این بازداشت شدگان که خواسته است نامش محفوظ بماند، در این‌باره به «زیتون» گفته است که در طی دوران بازداشت توسط اطلاعات سپاه از سوی بازجو برای «پایین کشیدن فیتیله توییترش» مورد فشار قرار گرفته است.

به گفته این روزنامه‌نگار، بازجو تلویحا به او گفت که دعوای نظام در سال آینده با براندازان است، اما اگر دیگر کاربران پر مخاطب به انتقادات خود در شبکه‌های اجتماعی ادامه بدهند، در میان این دعوا له خواهند شد.

«زیتون» در این‌باره با تنی چند از فعالان اجتماعی یا روزنامه‌نگارانی که طی ماه‌های اخیر احضار یا بازداشت شده‌اند، گفت‌وگو کرده است.

بر این اساس، فصل مشترک جلسات بازجویی تمامی این افراد، در خواست برای عدم فعالیت در توییتر و یا همکاری با کارشناسان امنیتی و قضایی در خصوص مطالب منتشر شده در حساب‌های کاربری‌شان است.

یکی دیگر از فعالان اجتماعی که ماه گذشته توسط وزارت اطلاعات احضار شده بود٬ به دلیل همین فشارها، حساب کاربری‌اش را در توییتر بست زیرا از او خواسته شده بود که «با هماهنگی کارشناسش» توییت کند.

به گفته این افراد دستگاه‌های اطلاعاتی با پیش‌بینی وقوع بحران‌های اجتماعی٬ سیاسی و اقتصادی در سال آینده٬ از هم اکنون اقدام به کنترل شبکه اجتماعی توییتر کرده‌اند.

نام یکی از مدیران میانی دولت روحانی که اتفاقا از کاربران پرمخاطب توییتر نیز نیست، در میان بازداشت‌شدگان اخیر دیده می‌شود. او نیز به رغم اینکه مخاطبان چندانی در توییتر ندارد، از سوی کارشناس برای حذف اکانت توییترش مورد فشار قرار گرفته است.

یک شایعه می‌ تواند وضعیت نظام را به هم بریزد

دادستان خامنه ای در تهران با اشاره به بازتاب گسترده خبرها در اینترنت، از جمله خبر شکنجه اسماعیل بخشی یا تجاوز به زهرا نوید‌پور گفت: در فضای مجازی یک شایعه می‌تواند وضعیت کشور را به هم بریزد

به گزارش ایسنا، جعفری دولت‌آبادی گفت: امروز می‌بینید که در فضای مجازی با انتشار یک فیلم یا دروغ و شایعه ممکن است وضع کشور به هم بریزد. چند روز اخیر دیدید که یک شایعه پخش می‌کنند و اعلام تجاوز به فرد یا خودکشی را نسبت می‌دهند و اخیرا هم شکنجه را دیدید که نسبت دادند و تمام قوای کشور را درگیر کردند.

او دلیل این امر را استفاده وسیع از اینترنت دانست و گفت: جهان به سوی تکنولوژی پیش می‌رود و در زمینه‌های مختلفی حتی علیه مقدسات و ارزش‌های دینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا