گوناگون

دلار به طرز برق‌آسایی در حال افزایش قیمت است

سایت‌های ارز و طلا صبح چهارشنبه یکم اسفند قیمت دلار را ۱۳۶۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. مجمع تشخیص مصلحت نظام شنبه گذشته درباره لایحه پالرمو، یکی از لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی به تصمیم نرسید….

قیمت دلار در روز دوشنبه ۲۹ بهمن به کانال ۱۳ هزار تومان وارد شد. در دو روز گذشته قیمت دلار از ۱۳۳۰۰ تومان به ۱۳۶۵۰ تومان رسید. در روز چهارشنبه هر یورو به قیمت ۱۵۴۹۰ تومان و پوند بریتانیا نیز به قیمت ۱۷۷۸۰ تومان در بازار ارز به فروش می‌رسد. در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۲۹ و ۳۰ بهمن یورو به قیمت ۱۵۱۸۰ تومان و پوند بریتانیا نیز با قیمت ۱۷۳۳۰ تومان در بازارهای تهران به فروش رسیده بود.

سایت فرارو در تهران نوشت: دلار دوباره رم کرد و به طرز برق‌آسایی در حال افزایش قیمت است. همان دلاری که پنجشنبه گذشته ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شد و اتفاقا نرخ بالایی به نظر می‌آمد، با شروع هفته روند افزایشی به خود گرفته و تا لحظه نگارش این گزارش در بازار آزاد با قیمت ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان معامله می‌شود.

کارشناسان سه عامل را برای این وضعیت بازار ارز عنوان می‌کنند. اول فرا رسیدن سررسید سپرده‌هایی است که در تاریخ ۲۸ بهمن تا سوم اسفند ۹۶ با سود ۲۰ درصد جذب شده و حالا با پایان مدت سپرده‌گذاری قرار است روانه بازار شوند، دوم تصمیم‌گیری گروه ویژه اقدام مالی در مورد جمهوری اسلامی و سوم آغاز روز‌های تقاضای ارز از سوی مسافران نوروز، سه دلیلی هستند که باعث افزایش قیمت دلار در این هفته شده‌اند. افزایشی که ممکن است تا پایان هفته ادامه داشته باشد.

تصویب لوایح مربوط به پولشویی در ایران به‌ویژه در ماه‌های اخیر مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته است. به گزارش تجارت‌نیوز حتی بازار به تعیین تکلیف نشدن لایحه پالرمو در آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت‌نظام واکنش نشان داد. در این شرایط گروهی از معامله‌گران باور دارند، نشست FATF که در بازه زمانی بین ۱۷ فوریه تا ۲۲ فوریه (۲۸ بهمن تا ۳ اسفند)، برگزار می‌شود، اولین اتفاق مهمی است که به دقت طی روز‌های آینده توسط نوسان‌گیران رصد می‌شود و در صورتی که FATF فرصت جدیدی را برای ایران فراهم نکند و کشور در لیست سیاه باقی بماند، بازار می‌تواند با تحرکات بیشتر سفته بازان مواجه شود.

به گفته فعالان، آنچه تصمیم FATF را برای شماری از فعالان بازار مهم کرده است، این تصور است که خروج یا بودن ایران از لیست سیاه کانال‌های مالی کشور را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در آخرین نمونه حتی بعضا عنوان می‌شود که کارآرایی ساز و کار مالی اروپا برای تجارت با ایران به تصویب لوایح مربوط به پولشویی بستگی دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا