حقوق بشر

دادگاه تجدید نظر ترکیه محکومیت ۱۴ روزنامه نگار را تایید کرد

روزنامه جمهوریت ترکیه روز گذشته اعلام کرد که یک دادگاه تجدید نظر محکومیت ۱۴ نفر از کارکنان و روزنامه نگاران جمهوریت را تایید کرد…
به گزارش ایرنا روزنامه جمهوریت ترکیه اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر محکومیت‌ کارکنان این روزنامه را تایید کرده و بر این اساس روزنامه نگاران ‘قدری گورسل’ و ‘هاکان کارا’ و ‘موسی کارت’، کاریکاتوریست و بولنت اوتکو، وکیل و امره ایپر، حسابدار برای تکمیل حبس‌شان به زندان منتقل شدند.
این کارکنان محبوس روزنامه جمهوریت متهم به حمایت از شبکه فتح الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف ترکیه هستند.
خبرگزاری رویترز نیز روزگذشته به نقل از رسانه های ترکیه اعلام کرد که پس از تایید حکم حبس برای کارکنان روزنامه جمهوریت توسط دادگاه تجدید نظر این افراد به زندان برای گذراندن باقی حبس‌شان منتقل شدند.
یک دادگاه در ترکیه سال گذشته میلادی ۱۴ نفر از کارکنان و روزنامه‌نگاران روزنامه جمهوریت را به زندان محکوم کرد.
ترکیه گروه فتح‌الله گولن را به نفوذ همه جانبه و سازمان ‌یافته در دولت متهم می‌کند.
دولت آنکارا همچنین مدعی است که اقدام به کودتا در این کشور توسط طرفداران فتح اله گولن رهبر مخالفان دولت ترکیه و با دستور مستقیم وی، عملی شده است.
بر اساس این ادعا، گولن با تشکیل گروهی موسوم به ‘فتو’ و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ (۲۵ تیرماه سال ۱٣۹۵) را سازماندهی کرده است.
بر این اساس، دولت آنکارا چند روز پس از کودتای نافرجام با تصویب قانون وضع فوق العاده، برخورد با عوامل کودتا و گروه گولن را آغاز کرد.
گولن که از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه سال ۱٣۹۵ است، این اتهام را رد کرده است.
وی بیش از ۱۷ سال است که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن بوده و استرداد او به ترکیه جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.
مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز هنوز نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل گولن متقاعد کنند و تاکنون هشت درخواست استرداد وی، با جواب منفی مقامات واشنگتن مواجه شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا