زحمتکشان

مخالفت کارگران با “افزایش” ۲۰ تا ۲۵ درصدی دستمزد

کارگران از چند ماه گذشته فریاد ترمیم دستمزد را سر می‌دهند اما هیچ اهمیتی به خواسته قانونی آنها داده نمی‌شود. افت شدید قدرت خرید خانوارهای کارگری نادیده گرفته می‌شود.

توطئه تازه علیه حقوق کارگران ؛ موکول شدن برگزاری جلسات دستمزد شورای عالی کار به سال آینده!

یک کارشناس اقتصادی اعلام افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دستمزدها را به منزله افزایش حقوق ندانست و از شورای عالی کار خواست به جلسات فشرده آخر سال امید نبندد و در تاریکی شب برای ۱۴ میلیون کارگر ایرانی دستمزد تعیین نکند.

حمید نجف در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی حقوق و دستمزد به هیچ عنوان افزایش حقوق نیست، گفت: افزایش دستمزد وقتی اتفاق می‌افتد که بالاتر از تورم موجود در جامعه دستمزد را تعیین کنیم و کمتر از آن به معنای کاهش قدرت خرید است؛ لذا مسئولان لطفکنند یا قدرت خرید کارگران را برای سال آینده نگه دارند یا دستمزد کارگران را بالاتر از تورم تصویب کنند تا کمر خانوارهای کارگری زیر فشار هزینه‌ها خم نشود.‌

وی درباره احتمال موکول شدن جلسه نهایی دستمزد کارگران به سال آینده یا دومرحله‌ای شدن آن، گفت: معتقدم اگر نمایندگان کارگری می‌خواهند زیر بار افزایش ۲۰ درصدی و ۲۵ درصدی حقوق کارگران بروند در جلسات شورا شرکت نکنند بهتر است. بارها اعلام کردیم که این سناریو تکراری شده و بهتر است بهانه‌های تازه‌ای برای عدم افزایش دستمزد کارگران بیاوریم. متأسفانه چند سالی است که چانه‌زنی برای تعیین رقم دستمزد به روزهای آخر سال و حتی پاسی از شب کشیده می‌شود که امیدواریم امسال دستمزد کارگران به تاریکی شب نرود و شورای عالی کار در دل شب برای ۱۴ میلیون کارگر ایرانی مزد تعیین نکند!

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: نمایندگان کارگری از چند ماه گذشته فریاد ترمیم دستمزد کارگران را سر می‌دهند اما هیچ اهمیتی به خواسته قانونی آنها داده نمی‌شود و افت شدید قدرت خرید خانوارهای کارگری نادیده گرفته می‌شود، شاید نمایندگان کارفرمایی و دولت به جلسات فشرده دستمزد آخر سال امید بسته‌اند ولی نمایندگان کارگری به این درصدها راضی نخواهند شد و دستمزد سال ۹۸ با این روند به چالش کشیده خواهد شد…

به گزارش ایسنا، پیش از این برخی فعالان کارگری به دلیل تأخیر در برگزاری جلسات دستمزد شورای عالی کار از احتمال موکول شدن دستمزد کارگران به سال آینده خبر داده بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا