گوناگون

تورم خوراکی‌ها ۶۴ درصد شد

اقتصاد در حالی واپسین روزهای خود در سال ۹۷ را طی می‌کند که شاخص‌های کلان اقتصادی از سیاست‌های نامتوازن دولت در بازار خبر می‌دهند، دستیابی به تورم ۴۲ درصدی در بهمن‌ماه نتیجه سیاست‌های دولت است که در بازار اقتصادی کشور بروز کرده است.
براساس آخرین آمارهای مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه بهمن‌ماه از مرز ۴٠ درصد هم گذشته و به ۳/۴۲ درصد رسیده است یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳/۴۲ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩۶برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند‌. نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به بهمن‌ماه امسال نیز به ۹/۲۳ درصد رسید که نسبت به همین میزان در دی‌ماه گذشته ۹/۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اما شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به دی‌ماه ۵/۴ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۱/۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به بهمن‌ماه ١٣٩۶ برای گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی» به ترتیب ۳/۶۴ و ۵/۳۳ درصد است.

شرایط تورمی در بهمن‌ماه از این حکایت دارد که هزینه خانوارها همچنان در روند روبه‌ رشد برای کالا و خدمات حرکت می‌کند و بنابراین قیمت‌ها در بازار اقتصادی به تاختن خود ادامه خواهند داد. پیش‌بینی وزارت اقتصاد نیز حاکی از آن است که حداکثر تورم در سال ۹۷ بالغ بر ۸/۲۷ درصد و رشد اقتصادی در بدبینانه‌ترین حالت منفی ۵/۲ درصد خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا